Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Co dělat a nedělat po masáži

Připravte se na masáž naplno a vychutnejte si její účinky do posledního okamžiku! Aby vaše masáže byly co nejefektivnější a ještě příjemnější, máme pro vás několik osvědčených tipů. Následující rady vám pomohou zvýšit prožitek z masáže a přinést vám ještě více uvolnění a pohody.

Komunikace s masérem: 

Nezapomeňte sdělit své masérovi vaše potřeby a preference. Před masáží se poraďte s odborníkem o vašich přáních a také o možných problémech nebo potížích, které chcete řešit. Jasná komunikace s masérem pomůže zajistit, že masáž bude co nejvíce přizpůsobena vašim potřebám a přinese vám optimální výsledky.

Užijte si relaxační atmosféru: 

Před masáží si vytvořte příjemné prostředí. Snížte intenzitu osvětlení, zapalte vonné svíčky a vytvořte klidnou atmosféru. Hudba v pozadí může také přispět k vašemu uvolnění. Relaxační atmosféra vás rychleji přivede do stavu relaxace a prohloubí účinky masáže.
 

Nalaďte se na svůj dech: 

Během masáže se soustřeďte na svůj dech. Hluboké a vědomé dýchání napomáhá uvolnění napětí a podporuje relaxaci. S každým nádechem si představujte, jak do vašeho těla proudí nová energie, a s každým výdechem odchází stres a starosti.

Respektujte své emoce: 

Masáže mohou vyvolávat různé emoce, od blaženosti a štěstí po smutek nebo nostalgii. Nesnažte se potlačovat ani bojovat s těmito pocity. Masáž má vliv na uvolňování stresových hormonů, jako je adrenalin a kortizol, a stimuluje produkci hormonů radosti, jako je dopamin, serotonin a oxytocin. Přijměte a prožijte tyto emoce naplno.

Dopřejte si odpočinek: 

Po masáži si udělejte čas na odpočinek a regeneraci. Vyberte si den, kdy nemusíte spěchat do práce nebo řešit stresující povinnosti. Vaše tělo i mysl potřebují čas na zpracování masáže a návrat do stavu rovnováhy. Nyní je ten správný čas, abyste si dopřáli klid a pohodu.

Sledujte reakce svého těla: 

Po masáži je běžné, že můžete cítit bolest svalů, zejména první dva dny. Avšak tento pocit by neměl přetrvávat déle. Pokud máte nadměrnou bolest nebo nepohodlí, sdělte své zkušenosti masérovi při další návštěvě. Pravděpodobně se masáž příliš zaměřila na svalovou sílu. Masér by měl svou techniku přizpůsobit vašim potřebám.

Pijte dostatek vody: 

Masáže urychlují lymfatický oběh a pomáhají odplavovat toxiny z těla. Proto je důležité dostatečně se hydratovat. Dopřejte si více vody než obvykle a můžete si dopřát i teplý kvalitní čaj. Vyvarujte se však kávy a alkoholu, protože tyto nápoje mohou způsobit dehydrataci.

Správná strava: 

Před masáží nejezte těžká a přejídající jídla, abyste si užili masáž naplno. Po masáži si dopřejte lehký a vyvážený pokrm. Vyvarujte se těžkých a mastných jídel, protože odpočatému organismu mohou způsobit nepohodlí. Raději si dejte malé, ale kvalitní jídlo, nejlépe něco teplého. Víte, že váš organismus je po masáži zahřát, proto by bylo šokující poskytnout mu ledovou zmrzlinu.
 

Respektujte čas olejové kůry: 

Maséři používají kvalitní masážní oleje, které vyživují vaši pokožku. Nechte olej působit na vaší pokožce po dobu alespoň dvou hodin po masáži. Pokud možno, vyhněte se sprchování hned po masáži a nechte pokožku absorbovat všechny cenné látky.

Upravte svůj trénink: 

Pokud máte v plánu po masáži cvičit, vyhněte se těžkým tréninkům s váhami nebo kardiovaskulárním cvičením. Ideální je nechat tělu po masáži odpočinout a vynechat cvičení úplně. Pokud se vám opravdu nechce vynechat trénink, můžete si vybrat lehčí cvičení se vlastní vahou nebo provádět jemné protažení.
Nyní víte, jak si ještě více užít každou masáž a dosáhnout maximálního uvolnění a pohody. Připravte se na svou masáž jako na skutečné dobrodružství a nechte se unášet vlnou klidu a blaženosti!

popisek obrázku, společny.  

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.