Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Pupeční kýla u dětí

Pupeční kýla (Hernia umbilicalis) je nejčastější defekt v oblasti pupku u dětí do čtyř let, kdy se týká každého pátého dítěte. Dvakrát častěji se objevuje u chlapců a v 80 % také u předčasně narozených dětí. Velká část se spontánně upraví, jindy je nutný operativní zákrok. Pupeční kýla se projevuje vyklenutím pobřišnice v oblasti pupku, kde je oslabené místo stěny břišní dutiny. Docházet k tomu může hned po porodu. Může spontánně mizet nebo se zase objevit. 

Vrozená pupeční kýla

Novorozenci mají v místě pupíku takzvanou tenkou vazivovou ploténku. Po porodu se tento otvor po několika dnech až týdnech uzavře. Pokud k tomu nedojde, nebo se pupeční jizva v místě oslabení protrhne, hovoří se o vrozené pupeční kýle. Dopředu nelze určit, které dítě bude pupeční kýlu mít.  

Jak pupeční kýla vypadá?

Můžete si jí všimnout, když dítě pláče nebo tlačí do plenky. V tom okamžiku se mu v oblasti pupíku vyklene boulička. Je nebolestivá a necitlivá. Může mít velikost lískového oříšku, někdy je velká jako slepičí vejce. Ve většině případů není nebezpečná a není třeba urgentní zásah. Protože se objeví především během pláče, rozšířil se mýtus, že kýlu si dítě „vykřičí“. Je to ale naopak. Boulička je vidět právě tehdy, když se zvyšuje tlak v dutině břišní, a to je během pláče nebo tlačení na stolici.  

Co dělat, když se kýla objeví?

Pokud se boulička objeví, konzultujte ji s dětským lékařem, ten vás může poslat do ambulance dětského chirurga. Lékař kýlu zkontroluje a poradí vám, co dělat. Pokud je kýla takzvaně reponibilní, tedy se dá vrátit zpátky do dutiny břišní, v podstatě dítěti nic nehrozí. Lékař vám ukáže, jak na to a jak často musíte chodit na kontroly. Ve většině případů se kýla zmenšuje až vymizí.  

Konzervativní léčba kýly

V případě pupeční kýly v poslední době hodně využívá podpůrná terapie kineziotaping. Spočívá v tom, že se dítěti nalepují do oblasti pupku, kde došlo k uvolnění břišní stěny, elastické tejpovací pásky z bavlny. Dávají se ve tvaru písmene X do tvaru kříže nebo pomocí 3 proužků do tvaru hvězdičky, někdy doporučujeme vypodložit střed hvězdičky složeným kouskem ubrousku, který jako polštářek tlačí na střed kýly. Tejp stahuje a aktivuje střed břišních svalů k sobě a tím napomáhá stažení kýly.  Více informací o kineziotapingu se dočíst v našem článku Co je to vlastně kineziotaping?

Jak často tejpovat?

Tejp se nechává v místě pupku maximálně jeden týden, ideálně 4 dny. Pak je vhodné na dva dny přerušit, aby si pokožka miminka „odpočinula“ a teprve pak znova tejp aplikovat. Během této doby je také nutné pečlivě sledovat pokožku dítěte, protože někdy i na 100% bavlněný tejp může dítě citlivě reagovat. Pokud je pokožka červená nebo podrážděná, tejp jemně sundejte a znova neaplikujte. Šetrné sejmutí Vám může pomoci stolní olej, kterým namořte kinesiotape a lepidlo se lépe odlepí od pokožky miminka. Tejpování je vhodné nejprve prodiskutovat s fyzioterapeutem, který se zaměřuje na fyzioterapii u miminek.  

Naši nabídku dětské fyzioterapie můžete najít na tomto odkazu Dětská fyzioterapie na FYZIOklinice.

Jiné možnosti léčby

Kromě kineziotapingu  mohou pomoci také speciální masáže a jednoduchá cvičení podle Vojty pro posílení břišní svaloviny, plavání kojenců (případně batolat, pokud přetrvává kýla dlouho) apod.  

Kdy je nutná operace?

Pupeční kýlu lékaři sledují a pokud do 4 let nevymizí, nebo začne bolet, je namístě uvažovat o operaci. Operace se u nás provádí v celkové anestezii (v USA již v některých případech ambulantně). Provádí se laparoskopicky a operuje se obvykle v rámci jednodenní chirurgie.  

Jak operace probíhá?

Operace je nenáročná, v celkové anestezii (používá se hlavně inhalační). Chirurg provede řez pod pupkem, vypreparuje se defekt v břišní stěně a zase se uzavře. Cílem je odstranit kýlu a zpevnit místo pupeční jizvy. Po operaci zůstává dítě několik hodin na pooperačním oddělení a když je vše v pořádku, jde s rodiči domů. Týden po operaci je vhodný klidový režim, dítě se může sprchovat i procházet. K běžné aktivitě se obvykle může vrátit po 2 týdnech, ke sportování po 4 týdnech. 

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - vytírání mezižeberních prostor

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - uvolnění stažených tkání trupu

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - posouvání kožní řasy podél páteře

Články, které by vás mohly zajímat

Fyzioterapie v dětské onkologii

V tomto článku jsme se podívali na citlivé téma dětské onkologie ve spojení s fyzioterapií jako doplňku léčby.

Jak podpořit dětskou imunitu

Dětská imunita je oslabována zejména na podzim. Přečtěte si tipy na potraviny, které ji mohou pomoci zvýšit.

Co to je perzistující foramen ovále?

Malý otvor mezi pravou a levou síní srdce, který se u někoho neuzavře. Zajímá Vás více o tom, co je to PFO?