Psychomotorický vývoj dítěte – 0. až 2. měsíc
Již jste si přinesly domů své miminko nebo na tento úžasný okamžik teprve čekáte? Pečujete nebo teprve budete o něj pečovat? Vy jste první, kdo na miminku včas může zpozorovat počínající problém. Vy jste osoba, se kterou tráví Vaše miminko největší část dne. Pouze Vy máte jeho zdraví plně v rukou. Nepochybuji o tom, že víte, jak nemocem předcházet. O zdravé výživě či prevenci nachlazení, vzniku alergií atd. je napsáno mnoho literatury určené pro rodiče. Avšak již méně známé jsou informace, jak kontrolovat tělesný vývoj miminka. Pokusím se tedy dát Vám v následujících článcích jednoduchý klíč ke kontrole jeho psychomotorického vývoje. (Úvodní článek seriálu o psychomotorickém vývoji dítěte).
Jak kontroly provádět?
Výchozí poloha I
Kdy hodnotíme: Vhodné je mít miminko svlečené (např. když se je chystáte koupat a máte je nahé na přebalovací podložce). Můžete tak snadno prohlédnout jeho tělíčko.
Co hodnotíme: Hodnotí se např. v jakých částech těla se opírá o podložku, jak otáčí či zvedá hlavičku a trup, v jaké poloze má nožičky apod. V tomto případě jde o hodnocení, při němž by oděv mohl zakrývat drobnosti (vrásky či kožní záhyby apod.).
Cíl tohoto sledování: Sledujete kvalitu pohybu.
Jak často sledovat: Kontroly provádějte jednou za 2 až 4 týdny.
Výchozí poloha II
Kdy hodnotíme: Psychomotorický vývoj můžete hodnotit i během dne, kdy je Vaše miminko oblečené.
Co hodnotíme: Můžete sledovat, jak často se otáčí na jednu či druhou stranu, zda je častěji otočené obličejem na jednu stranu, jakým způsobem se přetáčí na bříško, leze, chodí.
Cíl tohoto sledování: Hodnocení se liší podle toho, o jak staré miminko pečujete. V tomto hrubším hodnocení sledujete spíše to, čeho je miminko schopno – maximální výkon, dovednosti dítěte (kvantitu pohybu).
Jak často sledovat: Kontroly provádějte jednou za 2–4 týdny.
Novorozenec - období 0. až 4. týden
Testujeme vleže na zádech:
Můžete pozorovat, jak dítě zaujímá tzv. asymetrickou polohu.
Co by mělo zvládat?
Pokud je jeho hlavička otočená např. obličejem doprava, bude i jeho bříško natočeno na tuto stranu. Hlavička je mírně v záklonu a úklonu a stejně tak i pánev je jakoby vystrčená zadečkem dozadu a nakloněná na jednu stranu.
Toto asymetrické držení je typické pro děti do 3. měsíce.
Testujeme vleže na bříšku:
Sledujeme, zda-li miminko naléhá na hrudník a zadeček má vystrčený vzhůru. Ručičky a nožičky má skrčené jakoby pod tělíčkem. Miminko si stále drží skrčenou polohu, jakou mělo v bříšku u maminky.
Co by mělo zvládat?
Mělo by být schopno otočit hlavičku z jedné tvářičky a položit ji na druhou. Nemusí ale nijak vysoko zvedat hlavičku. Ručičky jsou po většinu času zaťaty v pěst s palečkem schovaným uvnitř prstíků. Pěstička by ale neměla být držena křečovitě a rozhodně by mělo být miminko schopno pěstičku krátkodobě uvolnit a prstíky samo rozevřít.
Novorozenec je po většinu času pod vlivem reflexů. Reflexy mu umožňují přežití (dýchání, srdeční činnost, ale i vyhledání potravy a krmení). Novorozenecké reflexy by měl při pravidelných prohlídkách hodnotit pediatr, popřípadě neurolog.
Hodnocení reflexů
Některé z reflexů si můžete otestovat sami, bez pomoci svého pediatra či neurologa. Můžete tak odhalit případné nesrovnalosti ve vývoji pravé či levé poloviny těla, popř. končetin.
1. Reflexy na končetinách
Reflexy hodnocené na končetinách (ručičky, nožičky) by měly být výbavné (být vidět) na obou končetinách stejně intenzivně.
Varovné signály:
Pokud je na jedné straně reflex výbavný a na druhé nikoli, popř. je na jedné straně výbavný intenzivněji, bude se jednat s největší pravděpodobností o neurologický problém.
2. Míšní reflexy
Míšní reflexy vymizí během dozrávání CNS (centrální nervové soustavy).
Varovné signály:
Pokud výbavnost reflexu přetrvává ještě v době, kdy by měl být již vyhaslý, měli byste upozornit svého pediatra na nesrovnalosti ve vývoji dítěte.
POZOR! Nenechte se odradit myšlenkou, že pediatr v oboru pohybové soustavy člověka určitě vše zná.
Ne vždy je tomu tak. Vy jste jedinou osobou, která se musí zastat práv na zdraví svého dítěte.
Zapojte do testování reflexů Vašeho miminka i partnera či mladší sourozence děťátka a udělejte si z testování zábavnou hru. Díky testům můžete včas odhalit nesrovnalosti ve vývoji dítěte a upozornit na ně svého pediatra.
Jak reflexy testujeme?
Chůzový reflex
Provedení: Uchopte pevně miminko za tělíčko a jakoby ho postavte na podložku. Při kontaktu jeho levé plosky o stůl se levá nožička vzepře a pravá udělá nákrok. Pokud nakloníte dítě vpravo, vzepře se pravá nožička proti podložce a nákrok udělá levá nožička.
Kdy jej u dítěte pozorujeme: Tento reflex je výbavný do 4. až 6. týdne života.
Hledací reflex
Provedení: Položíte-li prst ke koutku úst, bude jej miminko hledat jazykem.
Kdy jej u dítěte pozorujeme: Výbavný by měl být do 3. měsíce.
Sací reflex
Provedení: Při vložení prstu do úst ucítíte, jak se miminko snaží Váš prst sát.
Kdy jej u dítěte pozorujeme: Výbavný je do 3. měsíce. Starší dítě saje samozřejmě také, ale jeho sání už je vědomé, tj. umí sát samo, a reflex již k této činnosti nepotřebuje.
Úchopový reflex na horních končetinách
Provedení: Vložte svůj prst do otevřené ručičky dítěte tak, abyste se dotkli dlaně miminka. Okamžitě Vás dítě svými prstíky pevně sevře.
Kdy jej u dítěte pozorujeme: Výbavný je do 5. měsíce věku. Starší dítě dokáže již uchopit předmět nebo hračku vědomě a dokáže si s ní hrát.
Úchopový reflex na dolních končetinách
Provedení: Položte svůj prst na rozevřenou nožičku dítěte tak, abyste se dotkli horní části nožičky miminka. Dítě se Vás bude okamžitě snažit svými prstíky sevřít.
Kdy jej u dítěte pozorujeme: Jeho výbavnost přetrvává až do 9. měsíce, kdy se dítě začíná učit stát.
Předešlé reflexy s postupujícím věkem dítěte musí vyhasnout. Jsou ale dva reflexy, které naopak budou chránit oči dítěte před mechanickým poškozením po celý jeho život.
1. Reflex pro ochranu očí
Provedení: Pokud prudce přiblížíte svou ruku k obličeji dítěte, mělo by mrknout.
Kdy jej u dítěte pozorujeme: Výbavný je až po 3. měsíci.
2. Reflex pro ochranu očí
Provedení: Pokud tlesknete, opět mrkne.
Kdy jej u dítěte pozorujeme: Výbavný je od 5. měsíce.
Novorozenec - období 4. až 8. týden
V těchto týdnech můžete u svého miminka pozorovat, že Vás dokáže sledovat, respektive zaostří pohled na Vás. Jeho pohled, jen pro Vás, je ale zatím pouze krátkodobý. Zrakový kontakt znamená, že je Vaše dítě mentálně zdravé. Psychicky zdravé miminko má potřebu někoho či něco sledovat, pozorovat a tato touha dále přeroste v pozdějším věku v potřebu dosáhnout na hračku, na kterou vidí a pohrát si s ní.
Testujeme vleže na bříšku
Co by mělo zvládnout?
Miminko dokáže zvednout hlavičku nad podložku tak, že krček jakoby protáhne šikmo vzhůru. Nemělo by tedy zvedat hlavičku pouze záklonem v krční páteři, ale při správném zvednutí hlavičky vzhůru se zapojí i svaly na přední straně krku (včetně hlubokých svalů na přední straně krční páteře).
Jak pracuje ručička?
Ručička a její prstíky se začínají rozvolňovat. Častěji dokáže miminko rozevřít pěstičku, přičemž palec je většinu času mimo sevřenou pěst.
Celkově se miminko začíná uvolňovat ze skrčené pozice podobné té, kterou zaujímalo u maminky v bříšku.
Přejeme Vám, aby Vám Vaše krásné zdravé děťátko dělalo pouze radost. Chraňte jej před špatnými vlivy a chraňte jeho zdraví. Jste jeho vším. Bez Vaší péče by tu nebylo a za ni se Vám odvděčí prvním úsměvem i prvním pohledem. Vše nové, co udělá, bude pro Vás jen poděkováním za to, že jste s ním.
Další díl
Psychomotorický vývoj dítěte – 3. až 4. měsíc
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Články, které by vás mohly zajímat
Nošení dětí na těle - pozitiva i negativa tohoto fenonému
Šátky, babyvaky a nosítka. Mají pozitivní či negativní vliv na vývoj dětí? Jaké jsou výhody tohoto současného fenoménu?
Psychomotorický vývoj dítěte – 9. až 10. měsíc
Jakým vývojem dítě prochází v 9. až 10. měsíci a co je typické pro toto období? Více se dozvíte v našem článku.
Nošení dětí na těle - šátek, baby-vak nebo krosničku?
Existuje několik způsobů, jak své dítě můžete nosit. V tomto článku se dozvíte pozitiva i negativa jednotlivých úvazů.
Plavání kojenců ve věku 0-6 měsíců a vše důležité k tomu
Chystáte se chodit plavat s miminkem? V tomto článku Vám poradíme, na co vše je dobré dát si pozor.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Vysvětlení ultrazvukových nálezů
Dobrý den,mám 3,5 měsíčního syna a na třetí kontrole kyčlí nám bylo uvedeno ve zprávě toto: "sono Ia bil. jádro + dx".Podotýkám, že u dvou předešlých kontrol bylo označení stejné, akorát bez jader.Můžete mi to prosím přeložit??Děk…
Miminko nezvedá hlavičku
Dobrý den,naší holčičce jsou dnes 3 měsíce a stále nemá snahu zvedat hlavičku, když je na bříšku (nepase koníčky) a hned hrozně brečí. Naše pediatrička nás posílá na rehabilitaci. Myslíte, že je nutné hned na ní jít, nebo ještě po…
Posílení svalů klenby nohy
Dobrý den,syn má tři a půl roku, má vnitřní část noh + klenbu spadlou do vnitřku. Dostal vložky do bot a to bylo vše. Nechceme s manželkou něco zanedbat. Hledáme nějaká cvičení a jsme rádi za každou radu. Děkujeme.