Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Therasuit

Terapie v obleku, oblečková terapie, terapie v kleci, kosmická terapie… Všechna tato pojmenování dostala nová metoda s originálním názvem Therasuit. Že jste o ní nikdy neslyšeli? V tomto článku Vám stručně představíme novou metodu nejen v rehabilitaci dětské mozkové obrny (DMO).

Metoda byla patentovaná v roce 2002 manželským párem Richardem a Izabelou Koscielny v USA. Oba jsou nadšení fyzioterapeuti, rodiče dítěte s DMO a zároveň majitelé společnosti Therasuit LLC company. Originální obleky Therasuit jsou vyráběné v USA a distribuované do celého světa.

Speciální obleky

Obleky Therasuit byly vyrobeny tak, aby je dokázali používat nejen terapeuti v ordinaci, ale i rodiče dětí při domácím cvičení. „Kosmický obleček“ se skládá z těchto částí: čepice, vesta, kraťasy, kolenní podložky, přípojky na horní končetiny a přípojky na nohy. Všechny tyto části se navzájem propojí pomocí systému pružných pásů. Obleky jsou vyvinuté ve velikostech pro děti od 2,5 roku až pro dospělé, takže terapie má široké věkové využití.

Princip

Speciální oblek tvoří semidynamickou „ortézu“, která neomezuje dýchání a je zároveň pružná a pevná. Hlavním cílem je změnit a ideálně zlepšit propriocepci (vnímání pohybu klouby, vazy a svaly), redukovat patologické reflexy a naučit pacienta správným pohybovým stereotypům. Největší výhodou této metody je, že poskytuje pacientovi odlehčení i fixaci a umožňuje terapii ve vertikální poloze. To je velmi důležité pro normalizaci příjmu vzruchů do vestibulárního systému (centra rovnováhy). Vestibulární systém přijímá a vyhodnocuje vzruchy přicházející z kloubů, svalů, šlach atd. a na základě toho vysílá podněty zpět a ovlivňuje svalové napětí, rovnováhu a držení těla v prostoru.

Výhoda pro pacienty s dětskou mozkovou obrnou spočívá v tom, že mají možnost vykonávat korektní pohyb jak po kvalitativní, tak po kvantitativní stránce bez vynaložení nepřekonatelného úsilí. Za normálních okolností potřebuje zdravý jedinec při motorickém učení např. 100 opakování jednoho pohybu, než si organismus osvojí tento pohybový stereotyp. Jedinec s dětskou mozkovou obrnou potřebuje těchto opakování např. 1000. Po mnohých neúspěšných pokusech se nakonec vzdává lokomoce na vyšším stupni (zvládne se například udržet na čtyřech, ale postavit se už je nad jeho síly). Therasuit dává možnost i takovým pacientům pracovat ve vertikále a rozvíjí tak úrovně motoriky, ke kterým se pomocí jiných terapií těžko dopracují. Důležité v této terapii je, že pacient se musí aktivně zapojit a není jen pasívním příjemcem léčby.

Využití

  • Dětská mozková obrna
  • Centrální koordinační porucha
  • Traumatické poškození mozku
  • Stav po cévní mozkové příhodě
  • Ataxie (porucha hybnosti způsobená onemocněním nervového systému, např. mozečku)
  • Atetóza
  • Spasticita různého původu

Kdy se využívání nedoporučuje

  • Hypotonie (nízké svalové napětí)
  • Subluxace bederních kloubů
  • Závažná skolióza
  • Stavy po hluboké trombóze po 3 měsících od odeznění

Rehabilitační metoda Therasuit má jedinečné možnosti v poskytování individuálního přístupu ke každému pacientovi díky svému propracovanému systému. Nesporně umožňuje pokrok v terapii a patří k facilitačním metodám s neurofyziologickým základem.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; http://www.suittherapy.com/TheraSuit%20Method.htm

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Bobath cvičení - cvik pro zlepšení chůze na zdravou stranu

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik vleže na zádech pro uvolnění páteře

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení pro zvýšení rozsahu pohybu ramene, lokte, zápěstí

Pro zobrazení klikněte na

Bobath cvičení - pozice „mostu“

Články, které by vás mohly zajímat

Nervosvalová onemocnění

Nervosvalová onemocnění

Co jsou nervosvalová onemocnění, jak vznikají a jak je lze léčit? To vše v našem článku.

Bobath koncept

Bobath koncept

Slyšeli jste už o neurovývojové terapii s názvem Bobath koncept? Vše potřebné se dozvíte v našem článku.

Znecitlivění poloviny obličeje a spadlý ústní koutek

Znecitlivění poloviny obličeje a spadlý ústní koutek

Trápí Vás necitlivost poloviny obličeje, nemůžete se usmát nebo dovřít víčko? Pravděpodobně máte parézu lícního nervu.

Roztroušená skleróza (RS)

Roztroušená skleróza (RS)

V tomto článku se dozvíte základní informace o roztroušené skleróze i metodách léčby zahrnující pohyb a rehabilitaci.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Necitlivost v obličeji

Dobrý den,po úrazu hlavy jsem přestal cítit levou tvář, levou stranu nosu a levé horní zuby. Resp. cítím to jako bych měl místní anestezii. Na neurologii mi akorát dali mix vitamínů B. Přemýšlím o rehabilitaci a také o tom, abych…

Paréza obličeje

Dobrý den,obracím se na vás s dotazem a možnou pomocí. Mám poporodní parézu levé části obličeje (spadlý koutek, nedovíratelné levé oko, nehybné obočí). Byla by možná konzultace a popřípadě rehabilitace?Děkuji za odpověď

Parkinsonova choroba

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda máte zkušenosti s rehabilitací u Parkinsonovy choroby. Jak by měla být častá a jaké metody případně používáte?Moc děkuji.

Napište nám
Doporučujeme