Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 7:00-15:30
Volejte od 7:00-15:00

Rozdílná délka dolních končetin po operaci

Otázka

Dobrý den,

moje snacha je 10. den po totální endoprotéze kyčle. Operovaná noha je o 4 cm delší. Dle ošetřujícího lékaře je vše v pořádku. Je to pravda? Snacha i my se velmi trápíme. Můžete mi prosím sdělit, zda je i při tak velkém rozdílu možnost, že se to spraví?

Odpověď

Dobrý den,

rozdíl v délce dolních končetin může být způsobený i svalovou dysbalancí v oblasti pánve, která mohla vzniknout jako následek operace. V tomto případě by se rozdíl měl upravit spontánně nebo pomocí fyzioterapie. Pokud je operovaná končetina skutečně o 4 cm delší, tzn. anatomická délka končetiny je o 4 cm delší než skutečná anatomická délka druhé končetiny, i tento rozdíl se může sám upravit, a to kompenzací nestejné délky končetin v oblasti pánve a páteře. To však může může způsobovat následné bolesti páteře a ostatních tělesných segmentů. Doporučuji vyčkat, než bude možné operovanou končetinu alespoň z části zatěžovat a pokud se délka končetin neupraví, vše opět zkonzultovat s ošetřujícím lékařem či fyzioterapeutem.

S pozdravem a přáním pěkného dne,
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.