Blokáda bederní páteře („houser“), akutní bolest zad, zánět sedacího nervu
Stalo se Vám, že jste se chtěli pro něco ohnout, sebrat ze země těžší předmět nebo jste si hráli se svými malými dětmi a nedali si pozor na to, jak se zvedáte a už jste se nenarovnali? Vězte, že jste si přivodili akutní blokádu, lidově nazývanou též „houser“, „hexenšus“, „ústřel“ či „ischias“.
Příčiny vzniku akutní bolesti
Náhlé zvýšení svalového napětí v oblasti bederní páteře bývá vyvolané nevhodným pohybem či polohou. Nejčastěji ji způsobuje předklon s rotací (otočením) trupu či zvednutí břemene. Tah mohutných bederních svalů a nadměrné fyzikální síly působící na postavení obratlových těl způsobí pootočení obratlů vůči sobě a tím dojde k blokádě drobných meziobratlových kloubů. Při opakovaném blokovém postavení může vyhřeznout meziobratlová ploténka, která se následně vysouší, ztenčuje a už ztrácí svou schopnost tlumit nárazy při chůzi, běhu apod. Zužuje se také prostor pro míšní kořeny a míchu samotnou. Kvůli mechanickému dráždění míšního kořene či míchy vyzařuje bolest a brnění do boků a do dolních končetin. Každy kořenový díl má svou typickou oblast pro projevy bolesti, poruchy citu, síly svalu apod. Vzhledem k tomu, že bolest vzniká náhle při nevhodném pohybu nebo strnulé poloze, jde spíše o úraz. Na druhou stranu, člověk, který již v životě tento typ bolesti zažil, k němu bude mít sklon i v budoucnu; můžeme tedy mluvit i o onemocnění.
Nemalý vliv na vznik akutní bolesti mají i výkyvy teplot a směr větru. Lidé popisují, že je „ofoukl“ průvan nebo že po sportu, kdy byli zpocení a rozehřátí, prochladli.
Dlouhodobé dráždění míšního kořene může vést k podráždění sedacího nervu. Bolesti typicky vystřelují po vnější či zadní straně stehna až do chodidla a zhoršují se při předklonu, kašli nebo kýchnutí.
Projevy
Hlavním příznakem akutní blokády bederní páteře je silná ostrá bolest v bederní nebo křížové oblasti. Ochromující bolest významně omezuje jakýkoli pohyb. Klient drží záda ve strnulé pozici – nejčastěji v mírném předklonu, případně v předklonu kombinovaném s úklonem trupu na jednu stranu. Kýchnutí či kašel provází prudká bolest typická pro poškození disku (meziobratlové ploténky).
Bolest může sama lehce povolit během pohybu (chůze), ale po delší době v neměnné pozici (sed, leh, stoj) je bolest a vyzařování bolesti do boků a nohou výraznější.
Jak lze akutní bolest řešit pomocí fyzioterapie?
Svaly, které jsou v bolestivém stažení, fixují blokádu obratlů. Nejúčinnějším a nejrychlejším nástrojem pro uvolnění těchto křečí je použití rázové vlny. Ta zlepší prokrvení v dané oblasti, sníží svalové napětí a rychle uleví od bolesti. Uvolnění svalového napětí nám dovolí snáze a rychleji povolit blokované postavení bederních obratlů pomocí manuálních relaxačních technik a mobilizací. Efekt lze prodloužit aplikací funkčního tapu (pružná bavlněná páska). Celá léčba se orientuje na nastolení svalové rovnováhy a obnovu optimální funkce pohybového aparátu. Tento postup jsme vypracovali na základě našich klinických zkušeností a nazvali ho Fyzioterapie All-Inclusive. Důležité je věnovat pozornost i aktivnímu cvičení, které posílí ochablé svaly a ty přetížené uvolní a zároveň pomůže vychýlené meziobratlové ploténky vrátit na její původní pozici. Aby se stav již neopakoval, je potřebné naučit se bezpečně zvedat břemena a osvojit si správné pohybové stereotypy.
Jak Vám může pomoci lékař?
Akutní bolestí zad se zabývají dva obory – ortopedie a neurologie. Lékaři mohou v akutní fázi provést rentgenové vyšetření, které ovšem vidí spíše stav kostí, tj. např. osteoporózu nebo zlomeninu kostí. Kvalita měkkých tkání (míšní kořeny, kloubní chrupavka, meziobratlové disky, vazy a kloubní pouzdra) je vidět mnohem lépe na MRI (magnetická rezonance). Neurolog většinou provede i jednoduché neurologické vyšetření pomocí neurologického kladívka, štětečku apod… Oba lékaři Vám mohou předepsat farmaceutické výrobky pro tišení bolesti (analgetika) nebo pro uvolnění svalového napětí (myorelaxancia) a to v podobě mastí, gelů, tablet nebo roztoků pro injekční aplikaci či infuzi. Tento způsob léčby však poskytuje jen krátkodobou úlevu, neboť neřeší příčinu vzniku bolesti.
Návody na cvičení:
- První pomoc při bolestech beder a kříže
- Cviky při bolestech beder a kříže
- Cviky při bolestech beder a kříže s nutnou dopomocí druhé osoby
- Cviky při bolestech beder a kříže s pomůckou
- Cviky pro stabilizaci beder a kříže
- Cviky pro stabilizaci beder a kříže s pomůckou
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Vzpor vleže na břiše - varianta cviku s větším rozsahem pohybu
Brunkow - vzpěr a stabilizace o kořeny rukou a pat vsedě na balanční podložce
Cvičení na židli Adaptic - ležatá osmička
Extenze vstoje
Články, které by vás mohly zajímat
Češi marodí se zády
Bolesti zad znemožňují lidem vykonávat koníčky i zaměstnání a můžou člověka na dlouhou dobu vyřadit z pracovního procesu.
Syndrom kostrče a pánevního dna
Trápí Vás bolesti kostrče a pánve? Trpíte bolestmi hlavy a páteře? Máte bolestivou menstruaci? Nemáte syndrom pánevního dna?
Aktivní jizva v břišní stěně – bolesti zad
Případová studie jednoho z našich klientů a informace o možnosti rychlé a efektivní léčby.
Kazuistika u stenózy páteřního kanálu a mnohočetných výhřezů v bederní páteři
Výrazné bolesti bederní páteře a diagnóza výhřezu ploténky? Jde to i bez operace. Případ našeho klienta z praxe.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Bolest bederní páteře a Nordic walking
Dobrý den,je mi 64, jsem aktivní, cvičím, chodím denně, kolo, chronická bolest beder /2 roky/, S skolióza. Prosím, je pro mě Nord walking vhodný a mohu očekávat úlevu od bolesti v bedrech? Děkuji.
Bolest bederní páteře, problémové plíce a ledviny
Dobrý večer,prosím vás, můj manžel už má druhý měsíc úporné bolesti bederní páteře. Nezabírají žádné léky ani žádné injekce. Stalo se mu to po namáhavé práci venku, kde se nastydl a namohl. Všichni lékaři diagn…
Blokáda bederní páteře
Dobrý den, mám takový problém. Už asi pátý den mě strašně bolí nohy od stehen až ke kotníkům. Asi před třemi týdny jsem byla na obstřicích zad, myslíte že i nyní je problém stále od zad? Záda občas stále pobolívají, ale již n…