Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Aktivní jizva v břišní stěně – bolesti zad

Aktivní jizva je taková jizva, která svým napětím, polohou, hloubkou a přilnavostí k okolním tkáním působí a ovlivňuje napětí okolních měkkých tkání (sval, obal svalu, vaz, kloubní pouzdro, kostní obal…). Přes ovlivněné měkké tkáně pak jizva působí i na vzdálená, na první pohled nesouvisející místa. Např. jizva po operaci slepého střeva může způsobit bolest zad, nemožnost otěhotnět, ale např. i bolesti hlavy. Význam měkkých tkání pro pohybovou soustavu je velmi často podceňován ze strany lékařů. Často provedou operaci a pacientovi sice řeknou: „masírujte si jizvu“, ale v praxi bývá chirurg s jizvou, která je zahojená a nehnisá, spokojen. Z pohledu fyzioterapeuta je ale každá jizva významná a je potřeba jí věnovat dostatek péče, protože při pohybu končetin nebo trupu se nepohybují pouze klouby a svaly, ale také okolní měkké tkáně. Porucha pohyblivosti měkkých tkání vůči sobě významně ovlivňuje jak normální pohyblivost samotných kloubů, tak i elasticitu svalů atd.

Hledání příčin obtíží

Při bolesti zad laik často uvažuje nad příčinami obtíží příliš úzce, hledá je v oblasti páteře nebo přetížených zádových svalů. Naopak, příčina bolestí většinou pochází ze vzdálenějších částí těla. Klienti bývají překvapení, když zjistí, že chceme pracovat například v oblasti břišní stěny, kde zjistíme nevhodný stav zapojení a koordinace břišních svalů a bránice.

Na následujícím případu Vám ukážeme, jak může probíhat odhalení příčiny a léčba.

Před časem k nám na kliniku přišel klient (35 let), říkejme mu pan Martin, s déle trvající bolestí v oblasti beder. V anamnéze neudával žádné operace, úrazy či jakékoliv jiné závažnější obtíže, jen si jen tak mimochodem postěžoval, že mimo beder ho dost často pobolívá břicho vpravo dole.

Po několika dotazech jsme se dopátrali k poranění v oblasti břišní krajiny před 2 lety, které nebylo nijak řešeno. V té době se dál pan Martin věnoval bojovým sportům i přes přetrvávající bolest. Akutní bolest tenkrát postupně odezněla, ale v době, kdy k nám přišel poprvé ho břišní stěna při určitých pohybech pobolívala a zhruba od doby úrazu začal mít obtíže s bolestmi zad.

Při vyšetření jsme odhalili rozsahem relativně malé vazivové srůsty působící ale významné klinické projevy ve smyslu zapojení břišních svalů při jejich aktivaci v rámci běžných pohybových stereotypů. Jak je toto možné?

Co jizvy způsobují?

Jizvy jsou vazivové struktury prostupující jednotlivými vrstvami měkkých tkání, od povrchu do hloubky. Jsou-li v pořádku, umožňují vzájemnou protažitelnost a posunlivost všech vrstev tkání, kterými prochází. Hlavními rysy aktivních jizev jsou změny měkkých tkání, při nichž povrch kůže při hlazení drhne, kůže se hůř protahuje a řasí. V hloubi aktivní jizvy pak vázne posunlivost fascií a v břišní dutině palpujeme (nahmatáváme) odpory v určitém směru, přičemž pacient pociťuje bolest. Je zcela charakteristické, že aktivní jizvy v oblasti břicha omezují záklon, což klient pociťuje jako bolest v kříži. Současně nalézáme kloubní blokády s typickým řetězením reflexních změn a spoušťových bodů (změny v napětí v jednotlivých úsecích svalových vláken).

Úspěšná léčba klienta

Zkušenost nás přesvědčuje, že pokud neobnovíme pohyblivost měkkých tkání, kloubní mobilizace (pohyblivost) a léčba spoušťových bodů mívá krátkodobý efekt. Aktivní jizvy ošetřujeme technikami měkkých tkání, které je uvolní a uleví od bolesti.

Při první, druhé a třetí návštěvě, vždy po týdnu, jsme u pana Martina pomocí Radiální rázové vlny ošetřovali vzpřimovače páteře v oblasti beder, měkkými technikami změny na fasciích zad a tlakem palpačně rezistující oblast břicha a spoušťové body v zevních rotátorech kyčelního kloubu. Na závěr jsme oblast vazivových změn v břišní stěně ošetřili pomocí Fokusované rázové vlny. Aby efekt terapie nebyl závislý jen na naší práci a aby si klient uvědomil, že své zdraví může podpořit i sám, využili jsme v rámci aktivní terapie techniky na neurofyziologickém principu, z nichž jsme jako nejvhodnější zvolili Dynamickou neuromuskulární stabilizaci (DNS).

Již po dvou týdnech klient přišel bez jakýchkoliv obtíží v bedrech. Několik následných terapií jsme manuálními technikami v kombinaci s Fokusovanou rázovou vlnou uvolňovali oblast srůstů a pracovali na stabilizačním systému páteře.

Autor: Mgr. Iva Bílková,  FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace křížokyčelního kloubu - spouštění nohy

Pro zobrazení klikněte na

Zadní protažení šíje

Pro zobrazení klikněte na

Mobilizace páteře "pružením vidličkou"

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik vleže na zádech pro uvolnění páteře

Články, které by vás mohly zajímat

Prochladnutí a problémy s ním spojené

Prochladnutí a problémy s ním spojené

Co vše může následovat pokud prochladneme nebo "ofoukneme"? Informace, jak včas zasáhnout, se dozvíte v tomto článku.

Bolí vás záda? Posilujte břicho! Pravda nebo lež?

Bolí vás záda? Posilujte břicho! Pravda nebo lež?

Jak obnovit tělu přirozené pohybové vzorce? Co s bolestí zad a jak vám pomůže fyzioterapeut? Přečtěte si více.

Viscerální terapie

Viscerální terapie

Viscerální terapie je jemná manuální technika, jejímž cílem je ovlivnit a podpořit funkci vnitřních orgánů. Více v článku.

Prevence bolesti zad nejen do kanceláře

Prevence bolesti zad nejen do kanceláře

V tomto článku se dozvíte jak předcházet bolesti zad nejen v běžném životě, ale i při práci v kanceláři.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest kyčle po TEP

Dobrý den,jsem 10 měsíců po TEP kyčle. Chodím neustále s jednou holí, ani přes odbornou rehabilitaci jinak chůzi nezvládnu pro bolest jednak v kyčli a jednak v zádech. Bolest v kyčli je někdy z ničeho nic při sebemenším pohybu tak…

Bolest bederní páteře, problémové plíce a ledviny

Dobrý večer,prosím vás, můj manžel už má druhý měsíc úporné bolesti bederní páteře. Nezabírají žádné léky ani žádné injekce. Stalo se mu to po namáhavé práci venku, kde se nastydl a namohl. Všichni lékaři diagn…

Blokáda SI skloubení

Dobrý den,prosím o radu, kam se obrátit s potížemi pohybového aparátu - blokáda L-S vert., SI skloubení, atd. Nechci hodiny vysedávat na příjmových ambulancích a pak dostat injekci na bolest. Najde se někdo, kdo mě přijme bez čeká…

Napište nám
Doporučujeme