Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Bolest a poruchy žvýkacího kloubu

Bolí Vás často hlava, zuby nebo krční páteř, ale zdroj bolesti se nedaří určit a tedy ani léčit? Máte všechna možná vyšetření u různých specialistů v pořádku a přesto Vás trápí migrény? Zdroj potíží muže být v malém kloubu spojujícím dolní čelist s lebkou.

Velké množství lidí pociťuje při pohybu čelisti (při kousání a mluvení) bolest, lupavé zvuky, vrzání nebo přeskakování; mají problémy s otevíráním nebo zavíráním úst. Onemocnění čelistního kloubu patří k velice častým potížím – 40 až 60 % lidí během života zaznamená nějakou formu problémů spojených s tímto kloubem, často aniž by to tušili.

Čelistní kloub

Čelistní kloub je tvořen kloubní hlavicí (jež je součástí dolní čelisti) a kloubní jamkou (která se nachází na spánkové kosti). Mezi hlavicí a jamkou se nachází kloubní diskus – chrupavčitá ploténka, která působí při převodu žvýkacích sil. Kloubní tekutina zajišťuje výživu chrupavky kloubu a zároveň slouží jako lubrikant. Celý kloub je obalen tuhým kloubním pouzdrem. Na správné funkci se kromě vlastní struktury kloubu zásadně podílejí také vazy, žvýkací svaly a svaly jazylky. Čelistní kloub umožňuje pohyb čelisti vpřed, vzad, do stran, umožňuje oddálení dolní čelisti od horní (otevírání úst) i její přiblížení (zavírání úst).

Čelistní neboli temporomandibulární kloub (TMK) má oproti jiným kloubům těla několik zvláštností:

  • jako jediný kloub lidského těla vykonává dva druhy pohybů – pohyb otáčivý (rotační) a pohyb posuvný (translační),
  • jedná se o párový kloub, kdy oba čelistní klouby jsou spojeny dolní čelistí a pohyb vykonávají vždy současně – postižení jednoho kloubu se tak mnohdy projevuje i na jeho protějšku,
  • patří k nejvytíženějším kloubům lidského těla.

Bolest hlavyObraz poruchy čelistního kloubu

  • Bolest, která postiženého netrápí jen při pohybu čelistí, ale mnohdy i v klidu, např. během spánku. Nejčastěji je samozřejmě lokalizovaná v místě kloubu před uchem, ale může se šířit i do ucha, do horních i dolních zubů nebo krku. Mnohdy se projevuje bolestmi hlavy, které mohou být podobné bolesti u migrén. Tyto příznaky a zejména nejasná lokalizace bolesti často vedou k mylným diagnózám – pacienti jsou opakovaně vyšetřováni stomatologem, ORL lékařem, neurologem a zdroj potíží přitom tkví v čelistním kloubu.
  • Zvukové fenomény provázející pohyb kloubu – projevují se lupáním (krátký zvuk) nebo vrzáním (tzv. krepitací).
  • Změna hybnosti dolní čelisti – projevuje se omezeným až znemožněným otevíráním úst nebo naopak luxacemi, tedy stavy, kdy není možné zavřít ústa po jejich maximálním otevření.

Příčina poruchy

Nejčastější příčinou poruch čelistního kloubu je nadměrné zatěžování kloubu, které nastává například při skřípání či nadměrném zatínání zubů nebo jednorázově v důsledku traumat (údery, pády na bradu…).

Na přetěžování kloubu se podílí také vady skusu, chybějící zuby a překážky, které narušují správný kontakt horních a dolních zubů, jako jsou vystouplé zuby nebo nevhodné zubní náhrady (umělé korunky či můstky apod.).

K přetěžování čelistního kloubu, zejména zatínáním zubů, dochází často při psychické zátěži, proto se onemocnění čelistního kloubu projevuje také při opakovaných stresujících situacích. V takovém případě mluvíme o funkční příčině bolesti kloubu způsobené reflexními změnami – lokalizovanými spoušťovými body, tzv. triggerpointy a velkým svalovým napětím ve svalech ovlivňujících právě tento kloub.

Dlouhodobým důsledkem výše jmenovaných příčin pak mohou být až strukturální degenerativní změny v podobě artrotických změn kloubu.

Fyzioterapie

Dobře vedenou fyzioterapií je možné zpevnit dynamické stabilizátory kloubu – tedy svaly, optimalizovat rozsah pohybu a obnovit optimální svalovou souhru nutnou pro správnou koordinaci pohybů čelisti. Využíváme zde techniky měkkých tkání, šetrné ischemické pressury triggerpointů (spoušťových bodů) a postizometrickou relaxaci žvýkacích a jazylkových svalů. Pacienta naučíme i cviky, které může provádět doma jako autoterapii.

Ve většině případů do terapie čelistního kloubu (TMK) zařazujeme i terapii pro ovlivnění krční páteře a celkové postury (např. korekci předsunutého držení hlavy, které zvyšuje svalovou dysbalanci a způsobuje přetížení krční páteře vzájemně se ovlivňující s čelistním kloubem).

Důležitou součástí je edukace pacienta – vysvětlení příčin a důsledků jeho potíží, doporučení režimových opatření, jako je kontrola maximálního otevření úst při zívání či jemnější potrava. Pokud pacient trpí nočním skřípáním zubů, doporučujeme ve spolupráci s dentistou noční dlahu.

Teprve po vyčerpání a nezdaru těchto konzervativních technik by se mělo uvažovat o jakémkoliv invazivním zákroku.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Zadní protažení šíje

Pro zobrazení klikněte na

Relaxace čelistního svalu pro uvolnění napětí žvýkacích svalů - symetricky

Pro zobrazení klikněte na

Protažení svalů okolo páteře/šíje

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění napětí v oblasti „ohryzku“

Články, které by vás mohly zajímat

Bruxismus – skřípání zubů

Všimli jste si skřípání zubů u svých dětí či partnera? Které formy bruxismu se dají ovlivnit a jak zlozvyk působí na zuby?

Co pomáhá při bolesti hlavy? Zkuste masáž.

V tomto článku se věnujeme tématu bolesti hlavy, proč vzniká a tipy, jak si můžeme pomoci.

Závrať při záklonu hlavy – syndrom vertebrální arterie

Trápí Vás závrať při záklonu hlavy? Na vině může být porucha mozkového prokrvení. Více v tomto článku.

Syndrom z vylodění

Vzácná porucha vestibulárního systému, která se projevuje pocity houpání, přecitlivělostí na vjemy a kognitivními potížemi.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Závratě

Dobrý den,rád bych se zeptal, necelý týden zpátky se u mě objevily závratě, které dodnes přetrvávají. Mám kulatá záda, předsun hlavy atd... myslíte si, že můžu mít závratě od krční páteře?Jedná se o vteřinovou závrať, např. naklon…

Závrať

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat. Na MRI mi zjistili poškozené krční obratle 2 až 7. Strašně mě bolí rameno a brní mi od prostředníčku k malíčku tři prsty. Neskutečně se mi motá hlava a bolí mě mezi lopatkami a samozřejmě krční pát…

Závrať od krční páteře?

Dobrý deň,rada by som sa na Vás obrátila ohľadom dotazu na BPPV. Chcem sa teda spýtať, ak môžem, či závrat (jedná sa práve o dosť silný závrat v leže, s nepríjemným pocitom v žaludku až rozbúšením srdca) môže mať príčinu od n…