Inkontinence
Inkontinence neboli únik moči se stává stále častějším nepříjemným problémem především u žen. Únik moči je natolik intimní otázkou, že spousta žen raději než by problém dále řešila, zvolí nejsnazší cestu. Pouze zakoupí vložky, omezí společenský život a rizikové činnosti. Zbytečně se tak trvale omezují a špatně cítí. Stresová inkontinence má však i jiné, elegantnější a efektivní východisko, a tím je trvalé řešení přímo jejích příčin a nejen následků.
Inkontinence jako taková postihuje během života až padesát procent žen. Rozlišujeme několik typů inkontinence. Nejčastěji se objevuje tzv. stresová inkontinence, tj. únik malého množství moči například při smíchu, zakašlání, kýchnutí, těžké fyzické námaze, jako je zvedání břemen, nebo intenzivním silově-vytrvalostním cvičení. Tento typ je také nejlépe léčitelný, je ovšem důležité problém včas konzultovat s lékařem a poté na něm pracovat s fyzioterapeutem. Právě o stresové inkontinenci zde bude řeč.
Vznik inkontinence
U zdravého člověka dochází při zvýšení nitrobřišního tlaku (kašel, smích, při zvedání břemen…) k současné automatické kontrakci svalů pánevního dna a vyvážení nitrobřišního tlaku. Pokud svaly nepracují správně, může se to projevit neovladatelným únikem moči.
Rizikové faktory
Výskyt inkontinence se zvyšuje s přibývajícím věkem, kdy klesá hladina ženského hormonu estrogenu a současně oslabují svaly pánevního dna, a to zvláště po menopauze. Příčinnou může být i náročný porod nebo dlouhodobá nadměrná fyzická zátěž při zvedání břemen nebo intenzivní silově-rychlostní trénink (běžkyně, skokanky, kulturistky…).
Samovolný únik moči může také nastat kvůli jiné nemoci, jako je např. diabetes mellitus (cukrovka) nebo neurologické onemocnění. Jednou z možných příčin je také infekce dolních cest močových (při akutní inkontinenci). Riziko zvyšuje také obezita nebo chronický kašel, při kterých je močový měchýř vystavován větší zátěži.
Trocha teorie k pánevnímu dnu
Svaly pánevního dna je třeba chápat v kontextu pohybového aparátu jako celku, protože klidové napětí a správná funkce svalů pánevního dna mají vliv na postavení křížové kosti a bederní páteře a opačně. S bránicí se svaly pánevního dna spoluúčastní na dýchání a na dynamické stabilizaci trupu v posturálních a pohybových řetězcích. Hluboký stabilizační systém je tvořen svaly pánevního dna, bránicí, břišními svaly a autochtonní muskulaturou zad – vlastním zádovým svalstvem.
Co Vás čeká u fyzioterapeuta?
Fyzioterapeut Vám nejprve na obrázcích ukáže svaly pánevního dna a vysvětlí jejich funkci. Pak Vás vyšetří a zjistí, jak jste schopna svaly aktivovat.
Při zahájení terapie by měl fyzioterapeut pacientku vyšetřit celkově, protože při dysfunkci svalů pánevního dna se porucha často funkčně zřetězí. Nezřídka nacházíme narušený stereotyp dýchání, poruchu statiky a dynamiky páteře a pánve, blokády žeber, spoušťové body na bránici, zvýšené napětí velkého bederního svalu, adduktorů kyčle a extenzorů bederní páteře s dysfunkční břišní stěnou.
Na základě vyšetření ošetřujeme nalezené blokády, bolestivé body, svalový hypertonus (zvýšené svalové napětí) apod. K ošetření využíváme techniky měkkých tkání, mobilizace a ošetření pánevního dna per rectum. K ošetření svalů používáme techniky postizometrické relaxace a antigravitační relaxace. Nalezené blokády na páteři mobilizujeme. Je třeba se důkladně věnovat zejména oblasti bederní páteře, SI skloubení, kostrči a kyčelním kloubům.
Nemalá část pacientek nedokáže kvalitně aktivovat pánevní dno. Nejčastěji místo toho aktivují hýžďové a břišní svalstvo nebo adduktorovou skupinu stehen s minimální aktivitou svalů pánevního dna. U těchto pacientek se zaměřujeme na nácvik izolované aktivace a poté na zapojení těchto svalů do správných stereotypů k zajištění kontinence (schopnosti udržení) moči. Využíváme při tom manuální zpětnou vazbu, cvičení v představě, a dále cvičení na neurofyziologickém základě, ve kterém se snažíme o zapojení pánevního dna v rámci stabilizačního systému.
Návody na cvičení:
Týká se to i Vás?
Jestli inkontinencí již trpíte, odhoďte stud a pojďte se s tím poprat! Pokud však zatím patříte pouze do rizikové skupiny a věčně řešíte bolesti zad – naučte se aktivovat svaly pánevního dna. Předejdete potížím s inkontinencí a zároveň si pomůžete od problémů s páteří.
Poslední zásadní skupinou stojící za zmínku jsou mladé sportovkyně, které plánují miminko. Právě po porodu nebo během těhotenství dochází k úniku moči. Pokud na svém pánevním dnu zapracujete ještě před těhotenstvím, významně tak snížíte riziko vzniku těchto obtíží.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna
Aktivace správného dechového stereotypu
Články, které by vás mohly zajímat
Když je po porodu nemožné chodit neboli co je to symfyzeolýza
Symfyzeolýza aneb rozestup stydké spony. Veškeré informace o tomto problému se dozvíte v našem článku.
Syndrom kostrče a psychosomatika
Jak psychické faktory ovlivňují obtíže jako je kostrčový syndrom a jak jej odstranit?
Oslabené pánevní dno nejen po porodu
Máte v důsledku těhotenství či během něj problém s oslabením pánevního dna? Pak je tato jednoduchá technika přímo pro Vás.
Klimakterium, menopauza, přechod
V tomto článku si povíme základní informace o klimakteriu i jak si toto období v rámci možností zpříjemnit.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Bolest v oblasti pánve
Dobrý den,nevím si už rady, bolest kosti křížové ve spojení s kyčlemi, konečníkem a sedacími kostmi. Sednout si již není skoro možné a když přijde ,,záchvat,, největší bolesti, tak je jedno v jaké jsem poloze. Pichlavá bolest jak…
Syndrom kostrče a pánevního dna
Dobrý den,již od zimy mám problém s tím, že mě bolí v podbřišku. Je pravda, že jsem párkrát spadla na snowboardu na zadek a dost to dlouho bolelo. Absolvovala jsem vyšetření na gynekologii, urologii i gastroskopii, vše negativní,…
Svalové dysbalance v oblasti kyčlí a pánve způsobené skoliózou
Dobrý den,mám urologické zdravotní komplikace, ovšem při vyšetření na urologii mi bylo řečeno že jsem v tomto směru v pořádku. Myslím si že by problémy mohly způsobovat svalové dysbalance v oblasti kyčlí a pánve, které jsou způsob…