Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Neuralgie nervus trigeminus (bolest trojklanného nervu)

Trojklanný nerv (odborně nervus trigeminus) je hlavový nerv, který má své centrum v mozkovém kmeni. Je párový (výstup pro levou i pravou část obličeje) a ve svém průběhu se rozděluje na 3 větve, které mají svá zakončení v kůži obličeje. Pro obtíže spojené s tímto nervem je nejtypičtější právě bolest v oblasti tváře, mohou se však vyskytovat i poruchy citlivosti kůže nebo sliznic ve stejné oblasti (snížená/zvýšená citlivost na bolest, teplotu, dotyk…), slabost žvýkacích svalů či bolesti hlavy.

Příčiny postižení

  • traumata (nejčastěji při zubních zákrocích nebo nehodách, kdy dojde k poranění lebky nebo čelistí)
  • nádorová onemocnění
  • cévní postižení
  • záněty a autoimunitní onemocnění (sklerodermie, Sjögrenův syndrom)
  • infekce
  • toxické a metabolické příčiny (anestetika, průmyslová rozpouštědla, chemoterapie cisplatinou, diabetes mellitus)
  • vrozené abnormality
  • neuralgie trigeminu

Neuralgie trigeminu

Projevuje se záchvaty jednostranných, velmi intenzivních, šlehavých bolestí v oblasti oka, tváře a dolní čelisti. Mohou trvat několik sekund, někdy však až 2 minuty, a objevují se několikrát až mnohokrát denně v různých intervalech. Mezi záchvaty bývá nemocný bez obtíží, někdy však může přetrvávat tupá bolest i mimo záchvat. Neuralgie postihuje téměř vždy pouze jednu stranu obličeje. Vyskytuje se nejčastěji po 40. roce věku. Tyto potíže mohou způsobit problémy s příjmem potravy, řečí nebo také osobní hygienou.

Diagnóza vychází z důkladného klinického vyšetření, ideálně neurologem, za pomoci zobrazovacích metod (CT, MRI).

Možnosti léčby

Léčba je u neuralgických bolestí vždy i symptomatická – pokud nelze nalézt příčinu obtíží, je snaha alespoň zmírnit či odstranit bolest, nejčastěji pomocí léků.

Po důkladném vyšetření lékařem, které vyloučí veškeré možné sekundární příčiny (tumor, krvácení do mozku…), je možné využít pozitivních účinků Fokusované rázové vlny pro stimulaci (povzbuzení, dráždění) nervu a udržení troficity (běžný stav tkáně) měkkých tkání.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; Marková, J. Léze trigeminu. Neurologie pro praxi. 2012, roč. 13, č. 5, str. 253-258.

popisek obrázku, společny. 

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení pro zvýšení rozsahu pohybu ramene, lokte, zápěstí

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik vleže na zádech pro uvolnění páteře

Pro zobrazení klikněte na

Bobath cvičení - cvik pro zlepšení koordinace trupu a horních končetin

Pro zobrazení klikněte na

Bobath cvičení - cvik pro zlepšení chůze na zdravou stranu

Články, které by vás mohly zajímat

Poporodní paréza brachiálního plexu

Poporodní paréza brachiálního plexu

Základní informace i metody rehabilitace u poporodní parézy brachiálního plexu v tomto článku.

Skřípnutý nerv

Skřípnutý nerv

Víte jaké jsou nejčastější úžinové syndromy, jak se projevují a jaké jsou možnosti léčby při útlaku nervu?

Roztroušená skleróza (RS)

Roztroušená skleróza (RS)

V tomto článku se dozvíte základní informace o roztroušené skleróze i metodách léčby zahrnující pohyb a rehabilitaci.

Spinální muskulární atrofie

Spinální muskulární atrofie

Základní informace o SMA, jejích typech i metodách léčby v tomto článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Parkinsonova choroba

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda máte zkušenosti s rehabilitací u Parkinsonovy choroby. Jak by měla být častá a jaké metody případně používáte?Moc děkuji.

Paréza obličeje

Dobrý den,obracím se na vás s dotazem a možnou pomocí. Mám poporodní parézu levé části obličeje (spadlý koutek, nedovíratelné levé oko, nehybné obočí). Byla by možná konzultace a popřípadě rehabilitace?Děkuji za odpověď

Metoda Therasuit

Dobrý den, chtěla bych Vás moc poprosit o radu. Zaujala mě metoda Therasuit. Zajímalo by mě, jestli se tato metoda používá i u dospělých osob. Předem moc děkuji za odpověď.

Napište nám