Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Výhřez krční ploténky

Pro lepší představu o tomto problému je vhodné mít základní poznatky o krční páteři. Krční páteř je složena z anatomických struktur jako jsou obratle, svaly, šlachy a malé klouby. Každá z měkkých struktur obsahuje nervová vlákna. Mezi každými dvěma obratli, kromě prvních dvou, je chrupavčitá meziobratlová ploténka, která je spojuje. Skládá se z tuhého vnějšího obalu – chrupavky (anulus fibrosus) a rosolovitého jádra (nucleus pulposus). Opotřebování ploténky v důsledku degenerativních procesů a nesprávného zatížení, náhlý náraz nebo zmáčknutí mohou způsobit prasknutí (rupturu) její vnější vrstvy, vytlačit rosolovité jádro a zapříčinit výhřez ploténky. Přítomnost gelu v míšním kanálu může způsobit tlak na kořeny míšních nervů a tak dráždit nervové zakončení v paži. Z toho vznikají nepříjemné pocity, brnění či bolest v paži a prstech.

Příznaky

Mezi příznaky, které mohou signalizovat výhřez ploténky, patří:

  • bolest krční páteře vyzařující do ramene,
  • bolest paže,
  • necitlivost nebo brnění v paži nebo rukou.

Bolesti mohou být dvojího typu. A to:

  • buď tupé, píchavé a těžko lokalizovatelné,
  • nebo pronikavé, pálivé, ostré a naopak snadno lokalizovatelné.

Bolest se zhoršuje při kašli, určitém pohybu nebo při dlouhodobé výdrži v jedné poloze.

Bolest krku a paže však nemusí nutně znamenat výhřez.

Podle místa útlaku se mění přenášení bolesti a vzniká několik syndromů:

  • akutní blok krční páteře,
  • chronické bolesti krku,
  • cervikokraniální syndrom,
  • cervikobrachiální syndrom,
  • cervikovestibulární syndrom,
  • kořenové syndromy na horní končetině,
  • bolesti v hrudní páteři,
  • případně jiné potíže.

Příčiny výhřezu

  • ztráta elasticity vazivového aparátu, který zabezpečuje stabilitu páteře,
  • nesprávné postavení krku a hlavy v důsledku chybného držení těla,
  • neúměrná zátěž, jednostranné zatížení, úraz,
  • degenerativní změny ploténky, ztráta pružnosti a úbytek vody následkem stáří,
  • výrazná svalová nerovnováha.

Odhalení výhřezu ploténky

Výhřez ploténky se dá potvrdit mnoha způsoby. Spolehlivě mohou diagnózu potvrdit zobrazovací metody:

  • CT – počítačová tomografie,
  • RTG – rentgen,
  • MRI – magnetická rezonance.

Vyšetření je vhodné doplnit klinickými testy, které provádí rehabilitační lékař, ortoped nebo fyzioterapeut. Na základe komplexního vyšetření je pak doporučen postup léčby. Více než 95% pacientů s výhřezem ploténky dosáhne úlevy od příznaků bez chirurgické léčby a to prostřednictvím fyzioterapie, léků, fyzikální terapie a chiropraxe.

Operační léčba

K chirurgickému zákroku se přistupuje až v nejnutnějším případě. Tradičním postupem je tzv. spinální fúze. Použitím kostních štěpů a kovové fixace, jako jsou dlahy a šrouby, se vytvoří fúze, neboli pevné spojení mezi dvěma či více přilehlými obratli. To vede ke stabilizaci páteře a úlevě od bolesti. Potenciální nevýhodou spojenou s tímto typem operace páteře je ztráta pohyblivosti a pružnosti v ošetřeném úseku obratlů.

Alternativou je implantace umělé ploténky. Umělý disk je navržen tak, aby zachoval pohyblivost a přizpůsobivost páteře.

Fyzioterapie

V našem moderním centru FYZIOklinika využíváme k rehabilitaci vyhřezlých plotének pozitivních účinků fokusované rázové vlny. Využíváme jak metabolický účinek (zvýšení základní aktivity buněk), tak analgetický účinek (protibolestivý). V manuální terapii dosahujeme výsledky pomocí mnoha metod, kam patří: mechanická terapie podle McKenzieho, akrální koaktivační terapie podle Špringrové, metoda DNS podle Koláře, mobilizační techniky podle Lewita a jiné. Terapie je podpořena kinesiotapingem, jež v celém komplexu poskytuje úlevu od bolesti a usnadňuje návrat k běžnému životu.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení pro posilování stabilizačního systému ve stoji

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře na všech čtyřech

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na balanční podložce BOSU - výpad

Pro zobrazení klikněte na

Aktivace šikmých břišních svalů v šikmém sedu

Články, které by vás mohly zajímat

Metoda SM systém: funkční stabilizace a mobilizace páteře

Trápí Vás bolesti páteře? Vyzkoušejte SM systém.

Jaké svalové potíže může nošení roušek způsobit?

Kdo by to řekl, že věc, která nás má chránit a pomoci nám, může zároveň i škodit a znepříjemňovat náš život? Více v článku.

Denní cvičební program dětí se skoliózou

Jak ideálně sestavit harmonogram dne a jaké zásady dodržovat pokud má Vaše dítko skoliózu? Více v tomto článku.

Scheuermannova nemoc – juvenilní kyfóza

Všímáte si, že se Váš dospívající syn stále nápadně hrbí? Příčinou může být i Scheuermannova nemoc.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Skolióza páteře a těhotenství

Dobrý den,chci se zeptat, jestli můžu normálně otěhotnět, když jsem po operaci páteře tři a půl roku a jsem zdravotně v pořádku. Mám operovanou jen hrudní část, kde mám dvě titanové tyče, ale stále mám, i když teď už slabou, křivk…

Bolest v oblasti pánve

Dobrý den,nevím si už rady, bolest kosti křížové ve spojení s kyčlemi, konečníkem a sedacími kostmi. Sednout si již není skoro možné a když přijde ,,záchvat,, největší bolesti, tak je jedno v jaké jsem poloze. Pichlavá bolest jak…

Blokáda krční páteře

Dobrý den,mám prosbu. Jsem 6 týdnu po porodu a asi 4 týdny, zvlášť na levé straně, se mi velmi špatně mi otáčí hlava. Při určitém pohybu mi bolest proletí až do spánku. Zkoušela jsem masáže, cvičení, i když s malým není toho času…