Torticollis – stočení hlavy k jedné straně krku
Torticollis označuje jednostranné svalové strnutí šíje, zahrnuté do skupiny dystonických syndromů (charakteristických náhlými neobvyklými změnami svalového napětí: mimovolné pohyby, svalové napětí, záškuby, třes…). Často jde o vrozenou vadu, která je způsobená jednostranným zkrácením svalu – kývače hlavy (musculus sternocleidomastoideus) a horními částmi trapézového svalu. Méně obvyklá je získaná forma při zánětlivých procesech v krční oblasti, blokádách v oblasti krční páteře, úrazech krční páteře či při některých onemocněních centrální nervové soustavy. Nejčastější je však porucha mimovolní svalové aktivity neznámé příčiny, tzv. idiopatická forma.
Diagnostika v praxi
Diagnostika cervikální dystonie (torticollis spastica) není v typických případech obtížná. Vycházíme z klinického nálezu vetšinou trvalého stočení krku a hlavy do některého směru. Důležité je vyšetření rozsahu pohyblivosti, kde většinou zjistíme výrazné omezení aktivního pohybu do strany opačné dystonickému stočení. Snaha o pasivní deviaci v tomto směru bývá také neúspěšná a pro pacienta je značně bolestivá. K diagnóze přispívá i vyšetření pohmatem, kdy cítíme značně zvýšené patologické napětí krčních svalů způsobující úklon hlavy na stranu.
Průběh onemocnění
Onemocnění idiopatickou cervikální dystonií začíná spíše pomalu. Projevuje se pocit napětí „za krkem“, který se později mění v bolest pouze po fyzické námaze. V další fázi nastupuje bolest po dobu celého dne, kdy pacient vyklání hlavu na jednu stranu bez svého vědomí (obvykle to zpozoruje jeho okolí).
Léčba
Terapie křečovitých stahů svalů k jedné straně je z neurologického hlediska známá svou odolností vůči léčbě léky. Dosud se však používá řada různých preparátů. V minulosti se onemocnění léčilo chirurgicky, bohužel s téměř žádným pozitivním efektem. V dnešní době je principem léčby dosažení co největšího uvolnění postižených svalů. To umožňuje antagonistickým svalům (svalům s funkcí opačného pohybu) pomocí kompenzačního mechanizmu stočit krk a hlavu do přirozené polohy. Při terapii je však nutné použít botulotoxin A.
Využitím speciálních fyzioterapeutických metod lze nacvičit mechanizmus korekce abnormálního postavení krku a hlavy s úmyslným pohybem pacienta tak, aby byl schopen volním úsilím poměrně snadno uvést hlavu do střední roviny a setrvat v ní. S pravidelnou fyzioterapií je možné prodlužovat periody mezi aplikacemi spolu se snižováním dávek botulotoxinu. V rámci terapie u nás ve FYZIOklinice je možné použít rázovou vlnu na stažené a bolestivé svalové skupiny. Aplikace fokusované a radiální rázové vlny dokáže snížit bolesti, křečovité spazmy a zánětlivé reakce v tkáni. Tato kombinace fyzioterapie a fyzikální terapie je alternativa, která dokáže snížit potřebu využíváni medikamentózní léčby.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny; M. Bareš et al., 2007, Cervikálni dystonie, Cesk Slov Neurol N 2007
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Automobilizace C/Th a horního žebra
Záklon šíje vleže na zádech při výhřezu meziobratlové ploténky v krční páteři
Napínací manévr na mediální nerv (nervus medianus)
Napřimování v sedu
Články, které by vás mohly zajímat
Výhřez krční ploténky
Máte potíže s krkem? Mravenčení v pažích nebo prstech? Jednou z mnoha příčin může být vyhřezlá krční ploténka.
Bradu zasunout a narovnat se – problémy s krční páteří má polovina Čechů
Aktuálně jsme se podívali na nejčastější fyzioterapeutický problém, kterým je zablokovaná krční páteř a jak na rychlou úlevu.
Co vše může ovlivnit nestejná délka dolních končetin
Bolí Vás často hlava, krk nebo bederní páteř, ale není zjevné proč? Příčinou Vašich problémů může být jedna noha kratší.
Mechanická diagnostika a terapie dle Robina Anthonyho McKenzieho
Tento článek obsahuje informace o diagnostice a terapii dle Robina Anthonyho McKenzieho.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Lékaři mi nevěří mou bolest
Dobrý den,už rok mi připadá, že mi lékaři nevěří. Mám ohromnou bolest od krku přes levé rameno. Podle výsledků jsem však zdravá a nemůže mě nic bolet.Jsem 67 letá paní.Děkuji za radu.
Problém s krční páteří
Dobrý den,chtěl bych se zeptat, zda můj problém může souviset s krční páteří. Již sedm let pociťuji silné škrcení a tlačení v oblasti ohryzku a krční jamky, a lékaři nejsou schopni určit příčinu. Tento stav se zhoršuje při fyzické…
Zablokovaná krční páteř
Dobrý den,mám u sebe podezření na možnou blokádu krční páteře - problém s omezeným pohybem a občasnou bolestí mě bohužel trápí už téměř celý rok. Rád bych podstoupil vyšetření, ale netuším jak přesně postupovat - totiž, zda mohu p…