Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Viscerální terapie

Viscerální terapie je nově se rozvíjející technika, kterou se zabývá poměrně málo terapeutů v České republice. Lidé příliš tuto metodu neznají, ale postupně se dostává do podvědomí vlivem přibývajících příznivých výsledků. 

Viscerální terapie je velmi jemná manuální technika, jejímž cílem je ovlivnit a podpořit normální funkci vnitřních orgánů. Aby byla zachována správná funkce vnitřních orgánů, je mimo jiné potřeba, aby měly dostatečný prostor pro přirozený pohyb. Vnitřní orgány nejsou uloženy volně v dutině břišní, ale jsou zavěšeny a vzájemně mezi sebou propojeny pomocí tenké vazivové vrstvy tzv. fascie. Pokud dojde k narušení vnitřního prostředí např. vlivem zánětu, operace či změně funkce orgánu, dochází k omezení posunlivosti a stažení příslušných vazivových obalů, které mohou přenášet poruchu dál po celém těle. Viscerální terapie tedy pracuje na principu ovlivnění těchto vnitřních fascií a tím úlevě od bolesti, která může mít projekci např. v oblasti páteře či periferních kloubech. 

Jak souvisí bolesti břicha s bederní páteří?

Z pohledu vertebro-viscerálních vztahů může být příčinou bolestí břicha porucha v oblasti bederní páteře, ale také naopak porucha vnitřních orgánů může způsobovat bolesti beder. Nejčastěji se do oblasti bederní páteře projevují poruchy trávicí soustavy. Tyto poruchy mohou být následkem stresu, intolerancí určité potraviny či stravy po operacích břicha. Bolesti zad mohou být také spojeny s gynekologickými potížemi jako jsou cysty na vaječnících, pozánětlivé srůsty či v močovém ústrojí vyskytující se močové kameny. V opačném případě mohou být bolesti břicha způsobeny např. zvýšeným svalovým napětím svalů v oblasti beder a pánevního dna, které imitují vnitřní bolesti. 

V jakých případech může viscerální terapie pomoci od obtíží?

Viscerální terapie je indikována u funkčních poruch pohybového systému. Pomáhá při bolestech žaludku, hlavy, pohybového aparátu, po operacích břicha. Také řeší funkční sterilitu mužů a žen, zácpu či srůsty v dutině břišní. 

Jak dlouho trvá, než se bolesti odstraní?

Délka terapie je velmi individuální. Záleží, o jaký konkrétní problém se jedná, jak dlouho problém trvá a jaká je jeho příčina. Důležitá je zejména správná diagnostika potíží. Pro viscerální terapii je nutno odebrat anamnézu, provést test mobility a motility (hybnosti zprostředkovaná hladkým svalstvem - pohyby střev, žaludku aj.) vnitřních orgánů, globální a lokální poslech. Nejčastěji se viscerální terapie provádí 3x, s třítýdenními intervaly mezi jednotlivými sezeními. Po půl roce nebo roce od poslední aplikace léčby se provádí kontrola účinnosti léčby. Délka 1 sezení by měla zahrnovat 10-12 cyklů přímých a nepřímých pohybů na obnovení mobility daného orgánu. Pokud nedojde ke zlepšení, předpokládá se, že na vině je nesprávné působení terapeuta, nebo že je problém v jiné oblasti. 

Domácí cvičení

Pro viscerální terapii je typické manuální uvolnění příslušných vnitřních orgánů a jejich fascií. Stěžejní práci tedy provede terapeut během terapie. Aby nedocházelo k opětovnému zhoršení potíží, je vhodné terapii doplnit cvičením. Zásadní je práce s bránicí, nácvik správného dechového stereotypu a správného držení těla. Pacienti mohou také provádět automasáže břicha, které je terapeut naučí a vhodné je uvolňovací, automobilizační a protahovací cvičení. Vzhledem k narůstajícím profesím, které jsou sedavé, můžeme říci, že přibývá bolestí zejména zad, jejichž příčinou může být vnitřní problém. Nejen operace mohou vést k funkční poruše vnitřních orgánů, ale také dlouhodobý špatný sed. Při špatném sedu je břišní stěna utlačena, bránice nemá dostatečný prostor pro plnou funkci a tím nepracuje dostatečně. Tím nelze plně aktivovat hluboký stabilizační systém a zvyšuje se tlak na páteř. Tento stav ovlivňuje také hybnost vnitřních orgánů, které nemají dostatečný prostor a může docházet k poruše jejich funkce a vzniku křečí. 

Viscerální a fasciální terapie a jejich souvislost

Fascie je pojivová tkáň, která obaluje veškeré naše prvky lidského těla. Tvoří trojdimenzionální síť propojující všechny svaly, orgány, nervy, cévy a další struktury. Fascie je neuvěřitelně významná funkční jednotka těla, která má za úkol spojovat a zároveň oddělovat a chránit celý tělesný systém. Viscerální terapie pracuje s uvolněním závěsných fascií, ve kterých jsou uloženy veškeré vnitřní orgány. Pomocí přesně řízených pohybů a tlaků terapeut provádí stimulaci příslušného orgánu přímo. Viscerální terapie se soustředí na uvolnění právě vnitřních orgánů, kdežto fasciální manipulace na fascie lidského těla. Můžeme tedy říci, že obě metody fungují na stejném principu.

Myslíte si že vám můžeme pomoci? Rádi... 

Služba Fyzioterapie Viscerální 60 minut

Možno absolvovat u terapeutů Cena za 1 terapii
Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT
Objednat
2340 Kč Objednat
Mgr. Tereza Dvořáková
Objednat
1800 Kč Objednat
Mgr. Barbora Mátlová
Objednat
1800 Kč Objednat
Mgr. Alla Yukhymenko
Objednat
1800 Kč Objednat
Fyzioterapeut
Objednat
1800 Kč Objednat
Mgr. Oksana Sarabyn
Objednat
1800 Kč Objednat
Martina Ulčová, DiS.
Objednat
1800 Kč Objednat
Mgr. Oksana Voron
Objednat
1800 Kč Objednat
Mgr. Eva Vaverková
Objednat
1800 Kč Objednat

  • Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
  • Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na balanční podložce BOSU - výpad

Pro zobrazení klikněte na

Brunkow - vzpěr a stabilizace o kořeny rukou a pat vsedě na balanční podložce

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře a lezení vpřed vkleče na všech čtyřech

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na BOSU pro správné držení těla a napřímenou páteř

Články, které by vás mohly zajímat

Vliv blokád páteře a žeber na funkci vnitřních orgánů

Vliv blokád páteře a žeber na funkci vnitřních orgánů

Jakou souvislost mohou mít blokády páteře a žeber na funkci orgánů? Více se dozvíte v tomto článku.

Jak si pomoci při akutní blokádě bederní páteře – první pomoc a návod na cvičení

Jak si pomoci při akutní blokádě bederní páteře – první pomoc a návod na cvičení

Trápí Vás bolesti bederní páteře? Zde najdete informace o první pomoci a návodech na cvičení při akutní blokádě.

Cviky na odstranění bolestí v dolní bederní páteři a kříži

Cviky na odstranění bolestí v dolní bederní páteři a kříži

Víte, že si můžete při bolesti pomoci sami doma? Pokud se nedostanete k fyzioterapeutovi, mohou Vám pomoci tyto cviky.

Češi marodí se zády

Češi marodí se zády

Bolesti zad znemožňují lidem vykonávat koníčky i zaměstnání a můžou člověka na dlouhou dobu vyřadit z pracovního procesu.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Výhřez ploténky

Dobrý den,aktivně hraji hokej a cvičím. Asi před měsícem jsem se špatně pohnul při hokejovém zápase a přivodil si zranění zad. Při protipohybu na bruslích mě píchlo v bedrech, zápas jsem ale dohrál. Den poté jsem navštívil obvodní…

Bolest v oblasti pánve

Dobrý den,nevím si už rady, bolest kosti křížové ve spojení s kyčlemi, konečníkem a sedacími kostmi. Sednout si již není skoro možné a když přijde ,,záchvat,, největší bolesti, tak je jedno v jaké jsem poloze. Pichlavá bolest jak…

Spondylóza

Dobrý den, mám dlouhodobé problémy v oblasti bederní páteře, které v posledních letech přešly do zatuhlosti. Poměrně často sportuji, ale tyto potíže mě začaly dost limitovat. Na rtg mě byla diagnostikována spondylóza/spondyla…

Napište nám
Doporučujeme