Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Kazuistika u stenózy páteřního kanálu a mnohočetných výhřezů v bederní páteři

Máte výrazné bolesti bederní páteře, které vystřelují do okolí, nebo dokonce až do prstů u nohou? Podklesává Vám noha a nemůžete na ni bolestí stoupnout? Lékař Vám nabízí pouze operaci, ale Vy byste rádi zkusili najít jiné řešení? Podívejte se, jak jsme řešili podobný případ u nás ve FYZIOklinice. Ve většině případů to jde bez operace!

Vznik potíží a ošetření na neurologii

Klient – pán ve věku 58 let přišel do FYZIOkliniky s výraznými bolestmi v oblasti bederní páteře v polovině roku 2016. Bolesti mu vyzařovaly do levé dolní končetiny, především do kyčelního kloubu a třísla, ojediněle po straně do lýtka, a celkově ho omezovaly v běžných každodenních aktivitách (sezení, chůze, stoj i spánek). Potíže začaly o půl roku dříve a postupně se zhoršovaly. Jeho stav se zhoršil natolik, že nemohl vyjít do schodů ani do mírného kopce, protože mu noha občas podklesla a cítil v ní slabost s vystřelením bolesti do levého kyčelního kloubu. Klient při chůzi na levou nohu napadal, ale zvládl jít bez holí. Bolest cítil permanentně a v noci jej budila ze spaní. Měl potíže vystoupit z auta.

Specializovaný lékař po vyšetření doporučil jako jedinou možnou léčbu podstoupit neurochirurgickou operaci. Pán se však chtěl operativnímu řešení vyhnout a tak vyhledal naši kliniku fyzioterapie. Na jeho vyžádání na základě našeho doporučení mu byla provedena magnetická rezonance. Výsledky z vyšetření MRI ukázaly protruzi až herniaci plotének L2/3 až L5/S1 vlevo a L4/L5 vpravo se zúžením durálního vaku a posun obratle L4 dozadu.

Komplexní kineziologické vyšetření

Po příchodu pána na Fyziokliniku půl roku od vzniku obtíží, kdy neabsolvoval žádnou terapii, mu fyzioterapeut provedl komplexní kineziologické vyšetření. Klidový stoj byl nejistý a stoj na levé dolní končetině klient nezvládl. Pánev byla sešikmená, vlevo výše. Byl zjištěn posun levého SI skloubení a prominence a oslabení funkce břišní stěny z důvodu mírné obezity androidního typu. Předklon byl bolestivý již v začátku pohybu a rozsah výrazně omezený, narovnával se s dopomocí rukou. Klient měl omezený a bolestivý rozsah pohybu bederní páteře všemi směry, více doleva, a pozitivní neurologické testy na segment L3/4 a L4/L5 vlevo. Bolestivý svalový spasmus hýžďových svalů a svalů v oblasti dolní hrudní a bederní páteře více vlevo (m. quadratus lumborum, mm. erectores spinae, m. gluteus medius, m.piriformis).

Terapie

Zvolili jsme fyzioterapii v kombinaci s terapií Fokusovanou a Radiální rázovou vlnou s doplňujícím kineziotapingem. Rázová vlna snížila napětí svalů a zmírnila bolestivost ihned po první terapii. Klient odcházel s pocitem, že může znovu stoupnout na levou nohu.

Pomocí technik na uvolnění měkkých tkání (kůže, podkoží, fascií a svalů) a jemných mobilizačních a trakčních hmatů jsme optimalizovali svalové napětí a postupně obnovili hybnost mezi jednotlivými obratli. Využívali jsme především cvičení na neurofyziologickém podkladě, kterým jsme aktivovali hluboké stabilizační svaly, které pomáhají držet páteř ve správném napřímení a brání tak opakovaným výhřezům a zhoršování potíží a pomáhají navrátit obratle i ploténky do jejich původního správného postavení. Klient doma každý den cvičil sestavu několika cviků a jeho stav se postupně lepšil. Byl instruován, aby dodržoval režimová opatření – pravidla ergonomie sedu, práce, přenášení či zvedání břemen. Po 10 terapiích 2× týdně se stav významně zlepšil a stabilizoval. Někdy nastalo přechodné zhoršení, vždy v návaznosti na nesprávné pohybové chování doma nebo náhodné nehody při práci na zahradě, nošení břemen ap. Nyní dochází na pravidelné fyzioterapie už jen jednou týdně a pokračujeme v cvičení. Rázovou vlnu používáme podle aktuální potřeby v situaci rozbouřeného stavu po nesprávném pohybovém chování. Po celou dobu terapie jsme využívali stabilizačních technik kineziotapingu na oblast beder a kříže. Klient takto zvládá každodenní aktivity i práci, musí však dodržovat režimová opatření a omezit nošení těžkých břemen a nevhodné domácí práce. Pán pokračuje v pravidelném každodenním cvičení doma, jednou až dvakrát denně, aby udržel optimální sílu hlubokých stabilizačních svalů páteře, trupu a pánve. Bez aktivního a komplexního přístupu nelze dosáhnout kýženého efektu.

Přijďte, pomůžeme i Vám!

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Brunkow - vzpěr z nákroku do stoje pomocí židle

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře a lezení vpřed vkleče na všech čtyřech

Pro zobrazení klikněte na

Core Training - vzpor na předloktích neboli „Plank“

Pro zobrazení klikněte na

Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

Články, které by vás mohly zajímat

Mechanická diagnostika a terapie dle Robina Anthonyho McKenzieho

Tento článek obsahuje informace o diagnostice a terapii dle Robina Anthonyho McKenzieho.

Bolí vás záda? Posilujte břicho! Pravda nebo lež?

Jak obnovit tělu přirozené pohybové vzorce? Co s bolestí zad a jak vám pomůže fyzioterapeut? Přečtěte si více.

Vertebrogenní algický syndrom VAS

Podoba VAS je charakterizována bolestmi zad, napětím svalů podél páteře, poškozením funkce obratlů a páteře jako celku.

Viscerální terapie

Viscerální terapie je jemná manuální technika, jejímž cílem je ovlivnit a podpořit funkci vnitřních orgánů. Více v článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Fyzioterapie v těhotenství

Dobrý den,jsem v 17. týdnu těhotenství a trpím bolestmi zad a "zadku", při sezení, zvedání atd. Moje praktická doktorka by mi vystavila FT poukaz na fyzioterapii, ale mám zjistit, jestli mě můžete přijmout a pomoci, když jsem těho…

Bolest v kříži

Dobrý den,nejsem si jistá, zda mohu psát stejně jako bych psala na poradnu, ale potřebuji pomoc. Je mi 15 let, měřím 175 cm a trpím skoliózou. Minulý týden jsem cvičila, prováděla jsem sed-lehy s překříženýma nohama. Druhý den mě…

Fyzioasistent

Dobrý den,mám z dospělosti diagnostikovanou Scheuermannovu kyfózu a Skoliózu. Je mi padesát let. V dospívání se tomu říkalo vadné držení těla. Nicméně, korzet jsem nikdy nenosila, speciální cvičení na to nedělala. Ale mám štěstí,…