Artróza kolenního kloubu – gonartróza
Pokud cítíte po ránu ztuhlost či bolest kloubů, trvá Vám déle, než se rozhýbete nebo Vás bolest provází dokonce i v klidu, pokud Vám lékař sdělil, že máte artrózu, pokud hledáte jinou možnost léčby, než lékařem navrženou operaci, v následujících řádcích Vám tuto problematiku přiblížíme a pokusíme se nabídnout řešení.
Kolenní kloub
Kolenní kloub je největší kloub lidského těla a skládá se ze dvou velkých kostí – stehenní a holenní – a čéšky. Plochy, na kterých se tyto dvě velké kosti stýkají, jsou vyplněny dvěma poloměsíčitými chrupavčitými útvary – menisky. Stabilitu kolenního kloubu dále zajišťují přední a zadní zkřížený vaz, postranní vazy a velkou roli hraje i šlacha – úpon čtyřhlavého stehenního svalu, který ke kloubu připojuje čéšku a upíná se na přední stranu kloubu. Nedílnou součástí kolene jsou šlachy a úpony okolních svalů, které svým napětím vytvářejí další stabilizační oporu.
Co se děje v kolenním kloubu při artróze?
Stejně jako u všech kloubů postižených artrózou se i zde mění tvar kloubních ploch a zmenšuje kloubní štěrbina mezi kostmi, a to vede k destrukci měkkých tkání kolene – menisků, vazů aj. Postižení měkkých struktur kolene se většinou projeví jako viditelná deformita v ose kloubu (kloub je vybočený nebo vbočený).
Subjektivní příznaky
Hlavní příznak je bolest, která se projevuje spíše při zátěži, při chůzi v terénu, po schodech atd. V pozdějším stádiu nemoci se bolest objevuje i v klidu, v noci. Častým subjektivním pocitem je nestabilita, může docházet až k tzv. „giving away“ efektu, kdy noha při chůzi či zátěži sama od sebe náhle podklesne, což je často doprovázeno pádem. Koleno při artróze bývá oteklé, bolestivé na dotek a výraznou komplikací je omezení rozsahu pohybu v kloubu, přičemž se nezřídka objevuje až flekční kontraktura, což je tak vysoké napětí svalu, že vyvolává bolest a současně výrazně omezuje pohyb.
Objektivní příznaky
Objektivně při vyšetření nacházíme změnu postavení pánve, poruchu statiky páteře a chybný stereotyp chůze. Při vyšetření se často setkáváme se zkrácením jedné dolní končetiny, což může být jak příčina, tak i důsledek postižení kloubu artrózou. Výrazné je omezení pasivního pohybu v kloubu, kdy působením tlaku na konce kostí dochází k jejich tvarování a tím i k vyosení kostí. Kolenní klouby i kotníky získávají tak často varózní postavení (tvar písmene O). Artrózu doprovází i zvýšené svalové napětí především vnitřní strany stehen a ohybačů kolenních kloubů – úpony hamstringů se výrazně zkracují, naopak vnější svaly jsou oslabeny. Při vyšetření se setkáváme s tzv. vrzáním při pohybu v kloubu.
Terapie
Farmakologická a operační léčba
Farmakologicky lze léčit pouze symptomy, podávají se tedy léky proti bolesti či nesteroidní antirevmatika (protizánětlivé léky). Vhodné je doplnit léčbu tzv. chondroprotektivy, které se uvolňují pomalu a mají dlouhodobý účinek. Dokáží spíše zpomalovat odbourávání chrupavky, jelikož chrupavka se po narození již nedokáže obnovit. Nejvhodnější preparáty by měly obsahovat glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, kyselinu hyaluronovou aj.
Operační přístupy zahrnují buď méně invazivní metody, jako artroskopie, při které lékař ošetří kloubní povrch a odstraní osteofyty (výrůstky na kosti), nebo rovnou náhradu celého kloubu – aloplastiku.
Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu léčby, mějte na paměti, že lidé trpící nadváhou či obezitou by měli začít léčení především snížením své tělesné hmotnosti. Výrazně se tak sníží tlak, který je na kloub vytvářen.
Fyzioterapie
Výběr vhodných fyzioterapeutických postupů závisí na stádiu onemocnění. V akutních stavech se doporučuje klidový režim. Ten doplníme uvolněním měkkých tkání, které se často reflexně stahují. U kolenního kloubu to bývá oblast zadní strany kolen (tzv. flexorů kolenních kloubů) a vnitřních stehenních svalů. Vnější stehenní svaly bývají naopak reflexně utlumeny a tímto nepoměrem může dojít až ke zmíněné nestabilitě celého kloubu. Proto je potřeba tyto svalové skupiny cvičit (izometricky – aktivace svalu bez pohybu končetiny) a přetížené svaly uvolňovat. Izometricky se cvičí svaly hýždí, stehen a břicha. Velmi účinná a úlevující je šetrná manuální trakce (natahování) kolenního kloubu.
Ve cvičení je nutné pokračovat i poté, co potíže ustoupí, ale je zásadou kloub zbytečně nezatěžovat a vyhnout se krajním polohám, které způsobují bolest. Velmi oblíbené a účinné je cvičení s využitím labilních ploch, jako jsou labilní úseče, BOSU, Posturomed a senzomotorická cvičení. Díky těmto technikám nejen postižená oblast, ale i celé tělo získá zpět stabilitu a jistotu při chůzi a sportu. Mezi vhodné sportovní aktivity patří plavání, kde se tlak na klouby mnohonásobně snižuje, nordic walking, trekové trenažery aj. Při sportovní aktivitě je třeba vyvarovat se tvrdých dopadů, úderů a švihů. Velmi vhodnou doplňkovou terapií je aplikace funkčního tapu (speciální lepící páska nalepená na kůži), který cíleně ovlivní konkrétní svaly. Ať už se tape použije ke stimulaci nebo ke zklidnění, oblast se stabilizuje a pohyb i cvičení bude o to efektivnější. Funkční tape Vám vydrží nalepený i týden.
Terapie FRV – fokusovanou rázovou vlnou
Pokud artrózu provází i zánět, je vhodná léčba fokusovanou rázovou vlnou, která dokáže zánět zacílit a nastartováním přirozeného opravného procesu se ho i velmi rychle zbavit, zpravidla již po první aplikaci. Vhodné je použít také radiální rázovou vlnu na svaly či svalové skupiny, které jsou ve velkém napětí. Rázová vlna dokáže takto postižené svaly uvolnit a její účinek je dlouhodobý, ale tuto léčbu je třeba zahájit hned v prvních stadiích onemocnění. Aplikace se pak opakuje dle potřeby 1–3×, v intervalu 7–10 dní.
Případ z klinické praxe
K nám na FYZIOkliniku přišla paní V. P. s bolestivými problémy s kolenem. Čekala jí operace, byla nutná totální endoprotéza (TEP). Koleno měla výrazně oteklé a bolestivé. Bolest vyzařovala do celé nohy a chodidla. Při určitém úhlu ohnutí se jí nakonec koleno výrazně bolestivě zablokovalo a díky otoku bylo omezeně pohyblivé a ohebné.
Začala na FYZIOkliniku docházet před operací na terapie rázovou vlnou a 2–3× týdně po dobu 3 měsíců na přístrojové lymfodrenáže. Ke konci léčby se cítila mnohem lépe, koleno bylo bez otoku a bolestivost výrazně menší. Netrápila ji už ani bolest vyzařující do celé nohy. Dokonce již nemusela brát léky proti bolesti. Jen v noci občas stále ještě léky potřebovala, ale i přes jejich užití bolest stále zůstávala při zablokování kolene v určitém úhlu. Tato skutečnost však souvisí s degenerativním opotřebením chrupavky kolenního kloubu, proto je zde i nadále nutná náhrada kolenního kloubu.
Pohled terapeuta
Před operací je dobré chodit na lymfodrenáže i fyzioterapii. Zlepší se hybnost celé nohy, menší otok neutlačuje cévy, rána se pak snáze hojí a klient bude rychleji schopen po operaci rehabilitovat a vrátit se do běžných denních činností. Nižší bolestivost přispívá k pozitivnímu přístupu k léčbě, operaci i pooperační léčbě. Přístrojovou lymfodrenáží před i po operaci se snižuje riziko vzniku zánětu žil, trombózy a embolie.
Související články
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny; KOLÁŘ, P. et al., Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2012. ISBN: 978-80-7262-657-1.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Protažení zevní strany stehna vleže na boku
Cvičení na balanční podložce BOSU - podřep
Aktivace vnitřní a přední strany stehenního svalu s overballem
Cvičení na balanční podložce BOSU - výpad
Články, které by vás mohly zajímat
Pekařova cysta - příčiny a příznaky
Elastický, tekutinou naplněný výrůstek v oblasti podkolenní jamky. Jaké jsou příznaky a metody léčby Pekařovy cysty?
Iliotibiální syndrom (ITBS)
Trpíte bolestmi na vnější straně kolene? Na vině může být iliotibiální syndrom. Více v našem článku.
Přetržení předního zkříženého vazu (LCA) – konzervativní terapie nebo operace
Jaké jsou metody léčby a terapie předního zkříženého vazu (LCA)? Veškeré potřebné informace se dozvíte v tomto článku.
Operativní metody u přetržení předního zkříženého vazu (LCA)
V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o operaci předního zkříženého vazu.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Lymfodrenáž po endoprotéze kolene
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda je vhodná přístrojová lymfodrenáž po endoprotéze kolene.Děkuji za odpověď.
LCA a operace
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na LCA, který mi včera diagnostikovali na pohotovosti, stalo se mi poškození kolena při sjezdu na lyžích. Za jak dlouho je nejlepší tento zákrok odoperovat? Udělat artroskopii hned? Druhé koleno mi…
Bolest kolen po operaci menisku a artróza III. stupně
Dobrý den,přítel je rok po operaci, má nadváhu a často si stěžuje, že ho bolí kolena. Na můj popud, aby začal běhat, říká, že ho kolena při běhu moc bolí, i když žádnou další operaci ani vadu nemá a podle lékařů je v pořádku. Jedn…