Jak si pomoci při akutní blokádě krční páteře – první pomoc a návod na cvičení
Probudili jste se ráno a nemůžete otočit hlavu? Máte za sebou několikahodinovou cestu vozem nebo jste prochladli u otevřeného okna a bolí vás nyní za krkem? Pociťujete bolest od krční páteře přes ramena, vystřeluje bolest do hlavy nebo horních končetin nebo máte až pocit migrény? Nevíte si rady, jak si sami pomoci? Máme pro vás několik tipů jak si sami můžete ulevit od bolesti.
Teplo
Najděte doma gelové sáčky, které můžete ohřát ve vodní lázni nebo v mikrovlnné troubě. Zahřejte je na teplotu, která bude prohřívat vaše svaly do hloubky (asi 40–60 °C). Musíte cítit velmi dobré prohřátí, ale teplota nesmí být příliš vysoká, aby vám nezpůsobila popáleniny. Doporučuji mezi gelový sáček a kůži položit bavlněný kapesník, utěrku apod., aby textil vytvářel ochrannou vrstvu proti vzniku popáleniny.
Pokud nevlastníte gelové sáčky, doporučuji vložit potravinovou aluminiovou folii do přeloženého ručníku (vel. ručníku min. 70×40 cm) a žehličkou nahřát. Takovouto „dečku“ pak přiložte na šíji, ramena a horní část hrudníku. Aluminiová folie způsobí, že ručník produkuje stálé teplo po delší dobu. Pokud folii nemáte, můžete žehličkou nahřát ručník samotný, ale teplo z něj rychleji vyprchá.
Ve fyzioterapii používáme z metodiky Dr. Aloise Brüggera tzv. „horkou roli“, která využívá ručník o velikosti přibližně 70×40 cm. Přeložte jej na velikost asi 70×20 cm. Stočte ručník do pevně utažené ruličky o výšce asi 20 cm. Ve varné konvici si připravte horkou vodu a tu opatrně, pomalu vlijte do připravené ruličky do výšky asi 10 cm (za zbývající část musíte ručník držet). Vodu vlévejte pomalu, protože utažený ručník by rychle tekoucí vodu nedokázal dostatečně rychle nasávat a Vy byste se mohli opařit. Část ručníku nasátou horkou vodou pak pozvolna odmotávejte a přikládejte na šíji, horní část hrudní páteře, pod lebku a na přilehlé svaly. Důkladně dbejte, abyste kůži neopařili. Pokud je voda v ručníku příliš horká, vyčkejte, než vychladne na teplotu, která bude pro pokožku snesitelná. Cílem je opět kůži, podkoží a svaly prohřát do hloubky.
Nejraději doporučuji využít elektrickou dečku, která po zapojení do elektrické zásuvky vytváří stálé teplo. Teplotu si můžete ovladačem nastavit. Tento způsob prohřátí je pro kůži bezpečný a nehrozí riziko popálení. Pokud ji ještě nemáte, doporučuji Vám elektrickou dečku do domácnosti pořídit, nikdy nevíte, kdy se Vám může vyplatit. Zacházení s elektrickou dečkou je jednoduché a bezpečné, stačí ji jen přiložit na šíji, ramena a hrudní páteř.
Obecně platí pravidlo, že šíje nejvíce bolí ráno a s postupem dne intenzita bolesti ustává. Zkuste se tedy co nejvíce hýbat, svaly prohřát a nenechat je „zatuhnout“ v imobilizačním límci, který se obvykle předepisuje při bolesti krční páteře.
Namísto imobilizačního límce vřele doporučuji použít šátek z nepříjemného kousavého materiálu (silon, vlna apod.). Nejen, že vás bude šátek chránit před prochladnutím, které výrazně zhoršuje bolestivost akutně zablokované krční páteře, ale díky tzv. gama smyčce (neurosvalový okruh spojující receptory v kůži, míchu a sval) bude korigovat svalové dysbalance, které způsobují vznik akutní blokády.
Manuální techniky na povolení svalového napětí
Pamatujete si, jak jsme si jako děti dělali „ohníček“ na předloktí? Takto intenzivní tření kůže a podkoží vůči kosti je velmi bolestivé, nicméně princip posunu jednotlivých vrstev tkání vůči sobě je ve fyzioterapii podstatou technik měkkých tkání.
- Položte si dlaně na ramena nebo šíji. Dotyk musí být plošný, celou dlaní s lehce rozevřenými prsty, jistý a přitom jemný. Lehce tlačte a zároveň posouvejte kůži a svalovinu okolo krční páteře jako by jste obtáčeli svaly kolem páteře (kolem pomyslné dlouhé tyče). Tlak by měl být na kůži plošný, tj. celou dlaní a prsty. Intenzita tlaku by Vám neměla způsobovat zvýšení bolesti, ale naopak by měl být tlak velmi příjemný. Obvykle tlak ruky odpovídá její váze.
- Zkuste si ve svalech najít obzvláště bolestivá místa (jakoby zatvrdlé kuličky, které výrazně bolí). Je to tzv. trigger point – spoušťový bod, který je potřeba rozmasírovat. Tlačte proti němu svůj palec/prst buď souvisle, nebo chvilku tlačte a pak tlak uvolněte. Příjemné může být i „zašroubování a vyšroubování”, kdy se prstem snažíte spirálovitě tlačit na bod a zároveň zvyšujete a snižujete sílu tlaku.
Cvičení
Každá blokovaná krční páteř může bolet jinak a na jiném místě. Bolest u každého z nás může vystřelovat jiným směrem. Je tedy velmi obtížné radit obecně cviky, které by měly ulevit od konkrétní bolesti. Nejčastějším vhodným cvičením je protahování svalů od lebky po ramena a hrudní páteř. Pozvolna uklánějte hlavu do stran, rotujte, předklánějte a zaklánějte. Pokud Vám některá z poloh zvláště vyhovuje, zůstaňte v ní a s nádechem myslete na bolest, její sílu, umístění a s výdechem „odfoukněte“ bolest pryč. Tato psycho-relaxační technika je ve fyzioterapii velice často využívaná.
Jak můžeme pomoci Fyzioterapií?
Pokud cítíte, že svaly nepovolují a stav se zhoršuje nebo stagnuje, doporučujeme, abyste co nejdříve navštívili fyzioterapeuta. Pro takto akutní případy jsme vypracovali velmi účinný postup, který jsme nazvali Fyzioterapie All-Inclusive, která využívá jednak technik klasické fyzioterapie a jednak možnost léčby pomocí Radiální rázové vlny. Při poškození měkkých tkání (meziobratlový disk, kloubní pouzdro apod.) máme možnost využít terapii Fokusovanou rázovou vlnou, která je v kombinaci s fyzioterapií nazvaná FOKUS All-Inclusive. Naše flexibilita nám umožňuje nabídnout v akutních případech velmi krátké objednací dody.
Zde se můžete podívat na malou ukázku fyzioterapeutických technik a metod, jež používáme v případě problémů s krční páteří, které často souvisejí také s bolestmi hlavy, tinnitem (šumění v uších) a migrénami.
Jak může pomoci lékař?
Ortoped, neurolog, obvodní lékař apod. Vás dle standardního postupu odešlou na vyšetření RTG. Toto vyšetření může odhalit rotaci a posun jednotlivých obratlů vůči sobě nebo vůči lebečním kostem – tedy potvrdí blokádu krční páteře, ale o případném poškození měkkých tkání (např. poškození meziobratlové ploténky) RTG výpovědní hodnotu nemá. Je tedy zbytečné RTG vyšetření podstupovat.
Lékař vám může předepsat léky proti bolesti hlavy a šíje a léky na povolení svalového napětí v podobě tablet, mastí a gelů. Případně neurolog může provést přímo „opich“ dané postižené oblasti. V možnostech lékaře je i doporučit vám klidový režim a vystavit vám poukaz FT pro ambulantní fyzioterapii. Půjde-li o vážnou blokádu s poškozením měkkých tkání (např. následek nedávného úrazu či přetížení), může vám doporučit hospitalizaci.
Související články:
- Bolesti hlavy, migrény, hučení v uších, světélka před očima
- Bolesti krční páteře
- Blokáda krční páteře, akutní bolest šíje
Ukázka cviků při bolesti krční páteře:
- První pomoc při bolesti krku a šíje
- Cviky při bolestech krku a šíje
- Cviky při bolestech krku a šíje s nutnou dopomocí druhé osoby
- Cviky při bolestech krku a šíje s pomůckou
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Napínací manévr na mediální nerv (nervus medianus)
Automobilizace přechodu hlavy a krční páteře - retrakce vleže
Napřímení páteře na všech čtyřech
Záklon šíje vleže na zádech při výhřezu meziobratlové ploténky v krční páteři
Články, které by vás mohly zajímat
Výhřez krční ploténky
Máte potíže s krkem? Mravenčení v pažích nebo prstech? Jednou z mnoha příčin může být vyhřezlá krční ploténka.
Bradu zasunout a narovnat se – problémy s krční páteří má polovina Čechů
Aktuálně jsme se podívali na nejčastější fyzioterapeutický problém, kterým je zablokovaná krční páteř a jak na rychlou úlevu.
Blokáda krční páteře – akutní bolest šíje
Nemůžete otočit hlavu na jednu stranu a ukrutná bolest Vás drží ve strnulé pozici? Řeč je o akutní krční blokádě.
Opěrkový syndrom – whiplash trauma
Opěrkový syndrom a možnosti léčby. Více informací neleznete v tomto článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Whiplash syndrom
Dobrý den, syn před rokem utrpěl zranění krční páteře na pouťové atrakci. Doc. Hahn klasifikoval jeho stav jako whiplash, syn absolvoval rehabilitace, lázeňskou léčbu. Stav se mu zhoršuje ve vlnách. Trpí častými blokádami c1…
Automasáž
Dobrý den,prosím, mohu automasáží podpořit například tenké střevo při celiakii nebo uvolnit ramena? Děkuji za odpověď.
Zablokovaná krční páteř
Dobrý den,mám u sebe podezření na možnou blokádu krční páteře - problém s omezeným pohybem a občasnou bolestí mě bohužel trápí už téměř celý rok. Rád bych podstoupil vyšetření, ale netuším jak přesně postupovat - totiž, zda mohu p…