Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Porod doma versus porod v porodnici

Uvažujete, jak porodíte své miminko? Přemýšlíte nad tím, jaká varianta porodu je pro Vás nejvhodnější? Čtete odborné články, listujete v knihách, pročítáte statistiky, vyhledáváte informace o možnostech porodu? Dobře děláte. Jen Vy můžete rozhodnout o tom, jak přivedete na svět své miminko.

Můj příběh začal, když mi bylo asi 15 let. Tehdy nám studentkám profesorka na střední škole v rámci občanské výchovy, v dobré víře, promítla dvě videa. Její záměr byl jasný, ale u mě vyvolala naprosto opačnou reakci.

Na prvním filmu byly autentické záběry lékařského zákroku při operativním potratu. Tehdy jsem doslova hltala každou minutu filmu. Přišlo mi fantastické, jak je takový „pidižvík“ v bříšku matky dokonalý. Na druhou stranu mi nepřišlo nijak zvláštní, že se jeho matka rozhodla pro potrat. Byla to její volba, její přání, a já nebyla ve stejné situaci, abych ji mohla soudit. Snad jen obdivovat, že má tolik odvahy a dostatek síly na to, aby se k takovému kroku rozhodla.

Na druhém filmu nám profesorka promítla porod, tehdy (je to asi 15 let) naprosto klasicky vedený lékařem. Maminka v něm sténala a byla přivázaná k lehátku. Cinkaly tam lékařské nástroje, otec dítěte tam nebyl. Nebyl tam nikdo, kdo by ji povzbudil, podržel za ruku. Ona byla velmi mladá a já chápala její porod vedený lékařem jako hrubé násilí na bezbranné dívce. Těsně před koncem filmu, když už bylo po porodu a miminko bylo kdo ví kde, byl k ní vpuštěný její manžel. Ona stála o něj opřená, usedavě plakala a šeptala, že to bolí. Tehdy jsem si odpřisáhla, že v životě nikdy rodit nebudu!

Uběhlo několik let a já se dostala na Vysoké škole na jednu z přednášek o dětské psychologii. Tehdy jsem se dověděla, že ve Francii byli v 70. letech 20. století porodníci, kteří vedli porody jiným způsobem, než bylo od doby 2. světové války běžné. Byli to Frédérick Leboyer a jeho následovník Michel Odent. Dnes jejich způsobu vedení porodu říkáme „alternativní porod“, ale prakticky jde jen o navrácení kontroly nad porodem právě ženám, maminkám. Leboyer fotografoval maminky v průběhu porodu i těsně po něm. Fotografoval i miminka hned po narození. Na většině fotografií miminka neplakala, byla klidná, s otevřenýma očima pozorovala okolí, rychle se přisála k prsu a jevila zdravé znaky života. Matky byly šťastné, usměvavé a klidné. Tehdy jsem si řekla, že pokud budu přeci jen rodit, tak jedině „alternativním způsobem“. Toto své přesvědčení jsem si během studií utvrdila, neboť jsem v jedné fakultní porodnici viděla typicky lékařsky vedené porody, kde maminku brali jen jako bezduchý nástroj, ze kterého má být vyjmuto dítě.

Uběhlo opět několik let, složila jsem státní zkoušky, nastoupila do zaměstnání a po čase také uvažovala o příchodu vlastního dítěte. Když jsem otěhotněla, začala jsem se zajímat o způsoby porodu. Hledala jsem informace o alternativním porodu, četla brožury, knihy, lékařské zprávy, a také jsem si vzpomněla na francouzské porodníky a jejich způsob vedení porodu nejen do vody. Nakonec jsem našla pro mě vhodné předporodní kurzy. Dozvěděla jsem se nezaujaté informace o pozitivních i negativních stránkách porodu v klasické porodnici i všech možných alternativ. Rozhodujícím podnětem pro mé rozhodnutí rodit první dceru do vody, byla informace, že právě porod do vody je pro matku i dítě nejméně stresující. Dítě přechází z vodního prostředí opět do vodního prostředí s podobnou teplotou, jako mělo u maminky v bříšku. I ve vodě jsou všechny zvuky z okolí tlumené a tlumené je i světlo. Voda je pro miminko co možná nejpřirozenější prostředí pro narození. I maminky porod do vody ocení. Vodní prostředí snižuje pocit bolesti, teplota vody pomáhá uvolnit se a maminka lépe snáší 2. dobu porodní. Na nestranných předporodních kurzech jsem se dověděla i důležité informace o fyziologii porodu, které pro mě měly rozhodující význam.

Vliv hormonů na porod

Pro hladký průběh porodu je nutné, aby všichni v okolí rodící maminky respektovali fyziologické mechanismy porodu, které jsou zakódovány v organismu každé ženy. Přibližně 48 hodin před porodem se v těle maminky vyplavují hormony zvané prostaglandiny, které způsobují rozklad kolagenní pojivové tkáně (vaziva) v neaktivní části dělohy. Zvyšuje se citlivost na hormon oxytocin, který je ve zvýšené míře vyplavován z hypofýzy (podvěsek mozkový), a který způsobuje i změny v chování ženy. Označuje se proto jako altruistický hormon či hormon lásky. Stoupá hladina tzv. katecholaminů, hlavně neuromediátoru acetylcholinu, protože porodní děj je řízený přes vegetativní parasympatické nervstvo, jehož funkce nepodléhá naší vůli. Dále stoupá hladina hormonů endorfinů, které ovlivňují bolest a vyvolávají pocit euforie. To vše je řízeno z nejstarších primitivních mozkových center (paleokortexu) z hypotalamu.

Aktivita nadřazeného nervového centra (neokortex – šedá kůra mozková) je za fyziologického porodu snížena a výsledkem je jakési odpoutání vědomí ženy od vnějších podnětů. Toto maminkám umožňuje soustředit se na porod, který tak může být automaticky řízen z nižších nervových center.

Vliv stresu

Pokud je rodící maminka vyrušována, nemůže se soustředit jen na porod, jelikož stimulace neokortexu a intelektu tento proces narušuje. Porod může narušit například rozhovor se zdravotním personálem, stres a obavy z toho, co se s ní a miminkem bude dít, napětí a bolest. V takových případech se vyplaví hlavní stresový mediátor, hormon adrenalin, který stimuluje sympatikus (vegetativní nervstvo), způsobuje vazokonstrikci (zúžení cév), a tím snížené zásobení všech tkání kyslíkem (např. v mozku maminky, v děloze, placentě i u miminka). V důsledku nižšího parciálního tlaku kyslíku v krvi a tkáni posilují bolesti u matky. Bolest vede k většímu stresu a nastává tak bludný kruh stres – napětí – bolest. Cílem je zabránit stimulaci neokortexu a udržet hladinu adrenalinu na co nejnižší úrovni.

Toho dosáhneme tím, že:

  • u porodu bude ticho a klid (rodička nebude vyrušována otázkami nad kterými musí přemýšlet)
  • v místnosti bude přítmí (ostré světlo stimuluje vědomí maminky – neokortex)
  • prostředí bude intimní (osoby kolem rodičky se musí chovat nenápadně, aby rodička neměla pocit, že je pozorována)
  • přítomná osoba zamezí jakékoli stresující situaci tím, že bude rodičku uklidňovat, povzbuzovat, chválit, podporovat uvolnění a tlumit bolest nefarmakologicky (bez užití léků), podávat rodící mamince pití a jídlo…

Kde můžete získat více informací

Literatura

  • Michel Odent: Znovuzrozený porod (nakladatelství Argo)
  • Vlastimil Marek: Nová doba porodní (nakladatelství Eminent)
  • Frédérick Leboyer: Porod bez násilí (nakladatelství Stratos)
  • Zdravotnické noviny, Porodnictví

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Pozice z Alexandrovy techniky - klek

Pro zobrazení klikněte na

Fyzioterapeutická technika ulevující od bolesti v oblasti pánve a beder

Pro zobrazení klikněte na

Pozice z Alexandrovy techniky - poloha opice

Pro zobrazení klikněte na

Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

Články, které by vás mohly zajímat

Porod alternativní versus lékařský

Porod alternativní versus lékařský

Čekáte miminko a chcete zjistit více informací o porodu?

Zdravé těhotenství v pohybu 3. část: jakou skupinovou lekci zvolit?

Zdravé těhotenství v pohybu 3. část: jakou skupinovou lekci zvolit?

Více informací o vhodnosti různých druhů skupinových cvičení v průběhu gravidity.

Cvičení po porodu

Cvičení po porodu

Jak o sebe pečovat v šestinedělí a jaké cviky lze provádět po porodu? Inspirujte se sérií námi doporučených cviků.

Jaký přístup k porodu vybrat

Jaký přístup k porodu vybrat

Vyprávění Ivy Bílkové o její vlastní zkušenosti s porody doma, v klasické porodnici i v porodnici s alternativním přístupem.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Fyzioterapie v těhotenství

Dobrý den,jsem v 17. týdnu těhotenství a trpím bolestmi zad a "zadku", při sezení, zvedání atd. Moje praktická doktorka by mi vystavila FT poukaz na fyzioterapii, ale mám zjistit, jestli mě můžete přijmout a pomoci, když jsem těho…

Magnetoterapie v těhotenství

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak moc je nebezpečná magnetoterapie na počátku těhotenství? Zda může dojít k potratu nebo jestli mně nebo plodu hrozí větší nebezpečí? Předem moc děkuji.

Zvládání bolestí páteře v těhotenství

Dobrý den,je mi 29 let, s partnerem máme 10-ti letou dceru a pokoušeli jsme se dlouho o další miminko. Jenže problém byl v tom, že jsem jako antikoncepci měla injekci s názvem DEPO-PROVERA. Po nějakých pěti letech se mi otěhotnět…

Napište nám
Doporučujeme