Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Fyzioterapie pro těhotné ženy - 2. část: mobilizace kostrče jako příprava na bezproblémový porod

V předchozím článku: Fyzioterapie pro těhotné ženy - 1. část: podpora zdraví a pohody během gravidity jste se dozvěděli, k čemu je dobrá fyzioterapie v průběhu těhotenství. Nyní se dozvíte, k čemu je dobrá mobilizace kostrče před porodem. Jedná se o účinnou a bezpečnou fyzioterapeutickou techniku, která může pomoci těhotným ženám připravit se na porod a minimalizovat rizika spojená s pánevní oblastí. Tato terapie je navíc součástí naší nabídky služeb, které jsou zaměřeny na podporu zdraví těhotných žen.

Pro koho je mobilizace kostrče vhodná?

Mobilizace kostrče může být vhodná pro těhotné ženy ve všech fázích těhotenství, zejména pro ty, které trpí bolestmi v pánevní oblasti nebo mají problémy se symetrickým postavením pánevních kostí. Pro mobilizaci kostrče však ve FYZIOklinice rozlišujeme dva druhy indikace:

Bolesti v průběhu těhotenství

Pokud jste již v minulosti mobilizaci kostrče podstoupila a poradila jste se o vhodnosti se svým gynekologem, je možné mobilizaci kostrče provést i v průběhu těhotenství. Především pokud trpíte bolestmi v oblasti SI kloubů, spony stydké nebo kyčelních kloubů. Je třeba ale také zdůraznit, že mobilizace kostrče není vhodná pro riziková těhotenství, těhotenství vzniklá pomocí IVF transferu a podobně. Vždy je nutné každou mobilizaci kostrče řešit dle individuálních potřeb klientky.

Pro snadnější porod (DOPORUČUJEME 😊)

Pokud jste těhotná a hledáte způsob, jak si zjednodušit porod a uvolnit svaly pánevního dna, můžeme vám doporučit objednat se na mobilizaci kostrče per rectum (přes konečník), která je ideální od 38. týdne těhotenství. Je důležité však myslet na to, že každá žena může mít odlišné potřeby a reagovat různě na různé terapeutické metody.

K čemu je vhodná mobilizace kostrče před porodem?

Jedná se o fyzioterapeutický postup, který se zaměřuje na uvolnění svalů pánevního dna a případně posunutí kostrče do optimální polohy pro bezproblémový porod. Tato technika se často využívá v případech, kdy je kostrč nebo pánev špatně zarovnaná nebo zaklesnutá/ohnutá, což může způsobit obtíže při porodu.

Během těhotenství může dojít k posunu kostrče nebo pánevních kostí z důvodu hormonálních i tělesných změn, kdy tělo maminky ukládá víc vody do měkkých tkání. Pokud je kostrč nevhodně postavená, může to vést např. k prodloužení druhé doby porodní nebo k bolesti v pánevní oblasti během první doby a potížím s otevíráním pánevního dna.

Mobilizace kostrče má za cíl uvolnit a zarovnat pánevní struktury, zejména svaly v oblasti kostrče před porodem. Tento proces může zlepšit pohyblivost pánevního dna, snížit tlak na vnitřní orgány a zvýšit pružnost pánevních svalů a vazů. Díky tomu může mobilizace kostrče usnadnit porodní proces, snížit riziko potenciálních komplikací a nepříjemných pocitů spojených s pánevní oblastí, snížit riziko poranění nebo trhlin v pánevním dně, děložním hrdle a hráze během porodu.

Kdo mobilizaci kostrče provádí a jak probíhá?

Mobilizaci kostrče provádí fyzioterapeut. Terapie zahrnuje jemné tlakové techniky a pohyby, které mají za cíl uvolnit měkké tkáně v oblasti pánevního dna a tím posunout kostrč do vhodné polohy pro porod. Tento proces je prováděn manuálně.  

Uvolnění pánevního dna může být také podpořeno i pomocí speciálních pomůcek, jako jsou terapeutické míče, polštáře nebo vědomé cílené cvičební techniky spolu s dechem. Terapeut pracuje s individuálními potřebami klientky a respektuje specifika každého těhotenství.

Kdy není možné mobilizaci kostrče provádět?

  • Riziková těhotenství: Mobilizace kostrče není vhodná pro ženy s rizikovým těhotenstvím, jako jsou například těhotenství s vysokým krevním tlakem, předčasnými kontrakcemi, krvácením kdykoli během těhotenství nebo jinými závažnými zdravotními komplikacemi.
  • Těhotenství po IVF: U žen, které otěhotněly pomocí metod asistované reprodukce, může být mobilizace kostrče kontraindikována. Je důležité se poradit se svým gynekologem.
  • Oslabené pánevní dno: Ženy trpící výrazným oslabením svalů pánevního dna by se měly poradit se specialistou na oblast pánevního dna. Mobilizace kostrče s cílem povolit pánevní dno by v jejich případě mohla být kontraproduktivní, přestože by hlavním cílem mělo být snížení bolestivosti v oblasti tzv. “malé pánve”.
  • Závažné poruchy pánevního dna: Velmi slabá nebo anatomicky poničená vlákna svalů pánevního dna nacházíme u žen, které velmi těžce fyzicky pracují (skladnice,... ) nebo naopak mají celoživotně sedavé zaměstnání a nevěnovaly se příliš sportovním aktivitám. Nižší svalovou sílu svalů vidíme také u starších žen po několika porodech nebo u žen po operaci pohlavních orgánů, především u tzv. hysterectomie (odnětí dělohy). Ve všech podobných případech může dojít k tzv. prolapsu (vyhřeznutí) orgánů v malé pánvi (pochva, děložní hrdlo, případně i část dělohy skrz pochvu).
  • Akutní infekce nebo záněty: Pokud má žena akutní infekci v oblasti pánevního dna nebo akutní zánět v těle, může být mobilizace kostrče kontraindikována, dokud se stav nezlepší.

Je vždy důležité diskutovat o vhodnosti mobilizace kostrče s odborníkem a lékařem, aby se minimalizovalo riziko a zajistilo bezpečné provedení této terapie.

Máte zájem o služby FYZIOkliniky pro těhotné ženy?

Jsme rádi, že Vám můžeme nabídnout mobilizaci kostrče jako součást naší komplexní péče o těhotné ženy. S naším týmem zkušených fyzioterapeutů můžete mít jistotu, že vaše těhotenství bude pod dohledem odborníků, kteří vám pomohou připravit se na bezpečný a plynulý porod. Navštivte nás a dejte nám příležitost podpořit vás na vaší cestě ke zdravému těhotenství a porodu.

 

Možno absolvovat u terapeutů Cena za 1 terapii
Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT
Objednat
od 1872 Kč do 2340 Kč Objednat
Mgr. Tereza Dvořáková
Objednat
od 1728 Kč do 2160 Kč Objednat
Martina Ulčová, DiS.
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat

Koupit na e-shopu

 

Autor: FYZIOklinika s.r.o.

Zdroj: Znalosti získané během studia a absolvování odborných kurzů, dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace SI vleže na boku na overballu

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace křížokyčelního kloubu - spouštění nohy

Pro zobrazení klikněte na

Pozice z Alexandrovy techniky - klek

Články, které by vás mohly zajímat

Když je po porodu nemožné chodit neboli co je to symfyzeolýza

Když je po porodu nemožné chodit neboli co je to symfyzeolýza

Symfyzeolýza aneb rozestup stydké spony. Veškeré informace o tomto problému se dozvíte v našem článku.

Fyziologické změny v těhotenství

Fyziologické změny v těhotenství

Během těhotenství dochází ke spoustě fyziologických změn. Jak může pomoci fyzioterapie se dozvíte v našem článku.

Lymfodrenáž během těhotenství: bezpečná cesta k uvolnění a zdraví nastávající maminky

Lymfodrenáž během těhotenství: bezpečná cesta k uvolnění a zdraví nastávající maminky

Lymfodrenáž poskytuje úlevu od otoků a podporuje celkovou pohodu těhotných žen. Více informací.

Zdravé těhotenství v pohybu - 1. část: bezpečné a radostné sportování pro budoucí maminky

Zdravé těhotenství v pohybu - 1. část: bezpečné a radostné sportování pro budoucí maminky

Pohled na to, jaké sporty a cvičení jsou v tomto období obvykle bezpečné a jaký mohou přinést prospěch.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Skolióza páteře a těhotenství

Dobrý den,chci se zeptat, jestli můžu normálně otěhotnět, když jsem po operaci páteře tři a půl roku a jsem zdravotně v pořádku. Mám operovanou jen hrudní část, kde mám dvě titanové tyče, ale stále mám, i když teď už slabou, křivk…

Magnetoterapie a těhotenství

Dobrý den, snažíme se s přítelem o miminko, ale dnes jsem byla na první magnetoterapii. Nevim, jestli jsem těhotná a na test je jestě brzy. Prosim o radu, zda bych neměla raději magnetoterapii ukončit? Děkuji.

Magnetoterapie v těhotenství

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak moc je nebezpečná magnetoterapie na počátku těhotenství? Zda může dojít k potratu nebo jestli mně nebo plodu hrozí větší nebezpečí? Předem moc děkuji.

Napište nám
Doporučujeme