Míváte studené nohy? Zahřejte je chůzí na boso!
Máte často studené ruce a nohy? Nosíte dvoje ponožky a ani na noc je raději nesundáváte? Skoncujte s pocitem ledových rukou a nohou! V tomto článku se dočtete jak na to.
Příčiny
Jako vždy, základem je zjištění příčiny. Často se hovoří o tom, že studené části těla jsou nedokrvené a proto se doporučují různé přípravky, které mají tento stav upravit. V tom je však jen polovina pravdy a neúčinnost těchto preparátů hned pochopíte. V místech vzdálených od srdce je opravdu slabší prokrvení.
Podobně jako jiné systémy i ten cévní je pod kontrolou nervového systému, který funguje nezávisle na naší vůli a nazývá se vegetativní. Je zodpovědný za všechny procesy v organismu a udržuje v chodu například i trávení, způsobuje, že se potíme při stresu, nebo že se červenáme, když se nám někdo líbí. Stejně tak ovlivňuje drobné cévy a jejich stahování, případně roztahování. Na povrchu našeho těla jsou nervová zakončení, která fungují jako receptory na vnímání různých podnětů zvenku. Na základě kvality a množství podnětů nervový systém vyhodnotí adekvátní reakci a přizpůsobí tomu i příslušné struktury. Jako příklad si představte špendlík, o který se píchnete. Je to bolestivý podnět, který podráždí nervová zakončení a mozek vyhodnotí, že je nutné prst odtáhnout. Vyšle zpětný signál, který podráží svalová vlákna, způsobí smrštění svalů, prokrvení oblasti, případně i husí kůži. Není ovšem reakce bez akce. Pokud používáte preparáty na zlepšení prokrvení, budou se prokrvovat pouze ty oblasti, kde je dostatečná stimulace.
Vraťme se k nohám. V dnešní době betonových chodníků jsme se rozhodli své nohy zavřít do bot na celý den a když přijdeme domů, přezujeme se do bačkor. Na noc si necháme ponožky a ráno zase zpět do bot. Z našich domácností se vytratily koberce a hlavně prahy ve dveřích. Bez dostatečné stimulace náš mozek vyhodnotí, že není potřeba dané části prokrvovat. K tomu všemu si často vlastní nohy ani neuvědomujeme a nevěnujeme jim dostatečnou pozornost. Vysoké podpatky, otlaky, zhrublá stará kůže, to vše přispívá k dalšímu omezování podnětů na nohou. Naše noha má přitom velké množství receptorů a dokonce se rodíme i s předpokladem úchopové funkce na noze. Tato funkce se vytratí, protože jí nerozvíjíme, a noha se uzpůsobí pouze na opěrnou. Nedostatek požadavků vyvíjených na svalstvo nohy je také jednou s příčin vzniku ploché nohy.
Řešení
Pro začátek se vyzujte alespoň doma. Ponožky na noc odložte. Jednoduchým receptem na teplé nohy je studená sprcha. Jestliže jste již slyšeli o otužování, nebojte se to vyzkoušet. Po osprchování nechte na nohy téct studenější vodu než obvykle, začněte raději postupně. Pod proudem vody si můžete nohy o sebe třít a šoupat, různě si hrát s prsty. Vodu nevypínejte, dokud nejsou nohy úplně červené. Po tomto osvěžení nohy jemně vysušte ručníkem. Studená voda způsobí stažení cév, které se po vymizení podnětu opět roztáhnou a bohatě prokrví. Po pravidelném vodním otužování se cévní systém vytrénuje a zlepší se krevní zásobování.
Uvědomte si své nohy a prsty na nich. Zkuste jimi hýbat – krčit a natahovat, ohýbat v záprstních kůstkách nebo je roztahovat od sebe. Že Vám to nejde? V botách se prsty hýbat nemusí, proto jejich hybnost klesá, až postupně zaniká. Kde není pohyb, není vjem. A kde není vjem, není ani prokrvení. Stejně tak jsou prsty důležité při odrazové fázi kroku, kdy se noha odvaluje od špičky.
Hlaďte je! Nejenže je to příjemné, ale také tím zvýšíte stimulaci, ovlivníte vegetativní systém, znormalizujete svalové napětí a výborně psychicky zrelaxujete. Dopřejte si proto dostatek dotyku, hlazení, škrábání i lechtání. Můžete si nohy a prsty různě natahovat a ohýbat, vytáčet a mobilizovat, čímž si uvolníte napětí v chodidle.
Přečtěte si také náš článek o reflexní terapii plosek nohy.
Nebojte se jít ven na boso. Nejlepší je, pokud máte možnost chodit po různorodých površích: po tvrdém asfaltu, po trávě, v hlubokém blátě, po štěrku, v potoce… i tak může vypadat Vaše procházka. Dávejte si pozor na poranění, jestliže Vaše nohy nejsou zvyklé na tyto povrchy, lehko se zraní. Proto volte terény rozumně a nároky zvyšujte postupně. Přecitlivělost nohy na nerovný terén se postupně ztratí. Všimněte si rozdílu práce chodidla v botě a na boso. Náhle všechno cítíte, při každém kroku noha pracuje a je drážděná.
Do práce často není možné jít na boso. Pokud máte sedavé zaměstnání, vyzout se pod stolem není problém. A co když tuto možnost nemáte? Zvolte vhodnou obuv, ve které mají prsty dostatek místa na pohyb, případně si obstarejte přezůvky s různými výstupky na plosce. Být celý den v botách někdy musíme, potom je však vhodné nedostatek stimulů kompenzovat výše zmiňovaným způsobem.
Přečtěte si též náš článek na zajímavé téma: „Barefoot running“ aneb jak správně běhat.
A když ponožky, tak určitě na každý prst. Látka mezi prsty zvyšuje tření a stimuluje kožní receptory, které by se jinak v botě nedráždily. Nahradíme tak částečně pobyt na trávě.
Další možností je speciální obuv, která téměř úplně zachovává pocit, že jste na boso. Má tenkou podešev, přes kterou je cítit každou nerovnost a zároveň chrání kůži před poraněními. Noha tak může přirozeně pracovat, absorbovat vjemy a zachovat si vlastní termoregulaci.
Je jedno, jakým způsobem se dostanete k stimulaci nohou, důležité je, aby nějakou měly. Pokud si začnete svých nohou více všímat, pocit ledových nohou se postupně vytratí. A nejen to, neváhejte zjistit, jaké další výhody pro Vás plynou z chůze na boso.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Přenášení váhy ze špiček na paty
Protažení lýtka a Achillovy šlachy
Cvičení na balanční podložce BOSU - výpad
Odtažení palce a správné nastavení podélné a příčné klenby nohy
Články, které by vás mohly zajímat
Proč si obout přírodu
Objevte sílu chůze naboso! Přirozený způsob, jak posílit tělo, zlepšit vnímání a najít klid v přírodě.
Očkování - Jaké jsou jeho klady a zápory?
Očkování je aplikace malé dávky neživého mikroorganismu do těla, jehož cílem je „trénink“ imunitního systému. Více v článku.
Co je to "Úplavice cukrová" neboli Cukrovka? A jak se jí dá předcházet nebo na ni vyzrát? (1. část)
Cukrovka je chronické, civilizační onemocnění, jímž trpí stále větší procento světové populace. Více v našem článku.
Malá noha
V tomto článku se dozvíte, co přesně se skrývá pod cvičením pojmenovaným „malá noha“.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Je běh zdravý a jak začít s běháním?
Dobrý den,rozhodl jsem se, že bych rád začal běhat, ale někteří přátelé mě odrazují, že běhání po chodnících není zdravé. Je z vašeho pohledu běh vhodnou aktivitou pro začátečníka nebo raději zvolit jiný sport?Děkuji za odpověď.
Boty pro miminko
Dobrý den, ráda bych se s vámi poradila při výběru prvních botiček pro mé dítě. Je lepší vybrat boty typu barefoot, které umožňují přirozený pohyb nohy, nebo tradiční kotníkové boty s pevnou patou? Děkuji za vaše doporučení.
Problémy s patní ostruhou
Dobrý den,ráda bych se poradila ohledně aplikace fokusované rázové vlny na chronický zánět plantární fascie a drobné ostruhy. Problémy mám cca od února tohoto roku s tím, že jsem se začala léčit v květnu. Věnuji se triatlonu a pře…