Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Co trápí volejbalisty

Sportovci vyhledávají fyzioterapeuty kvůli různým zraněním. Každý sport má své specifické „úrazové vzory“, které vyplývají z rizikových faktorů disciplíny. Díky znalosti těchto faktorů a pohybových stereotypů dokážeme sportovcům lépe připravit kompenzační jednotky a tak snížit působení negativních vlivů.

Úrazy nejčastěji ovlivňují samotná specifika daného sportu, svou roli hrají také dispozice sportovce – věk, pevnost a odolnost tkání atd.

V tomto článku se zaměříme na jednu konkrétní skupinu sportovců. Představíme si problémy, které nejčastěji trápí volejbalisty, a hlavní rizikové faktory volejbalu.

Nejčastější problémy volejbalistů

U mužů i žen je četnost zranění stejná. Mezi úrazy horních končetin převládají zejména zlomeniny a naraženiny prstů, u dolních končetin to bývá podvrtnutí kotníku zapříčiněné kontaktem se soupeřem pod síti a následným špatným doskokem.

Pravidelnou zdravotní a fyzioterapeutickou péči si vyžadují nejčastěji chronické problémy v oblasti ramen a kolen.

Typy úrazů

Poškození kůže:

Úrazy tohoto typu se vyskytují zejména při snížené koncentraci či nadměrné motivaci k výkonu.

  • odřeniny
  • puchýře
  • mozoly
  • podkožní krevní výrony při pohmožděninách
  • spáleniny
  • povrchové tržné rány

Poškození kostí:

Tento druh úrazů se vyskytuje nespecificky a léčí se vždy individuálně.

  • zlomeniny (fraktury)
  • nalomení kosti (infrakce)
  • záněty okostice

Poškození vazů:

  • natažení (distenze)
  • natržení (parciální ruptura)
  • přetržení (ruptura)

Poškození svalů:

  • zhmoždění (kontuze)
  • přetažení
  • natržení
  • přetržení
  • svalové zkostnatění (osifikace) jako důsledek krevního výronu a rozdrcení svalové tkáně (myositis ossificans)
  • svalové zatvrdliny (myogelózy), především v případě trapézového svalu a svalů zádových
  • svalové kýly

Poškození šlach:

  • zhmoždění
  • částečné nebo úplné přetržení
  • záněty šlachové pochvy (tendovaginitidy) týkající se rukou a nohou
  • záněty šlach (peritendinitidy), zejména u Achillovy šlachy, šlachy předního svalu holenního a dvojhlavého svalu pažního

Poškození kloubů:

  • pohmoždění
  • podvrtnutí (distorze)
  • částečné vykloubení (subluxace)
  • úplné vykloubení (luxace)

Chronické stavy

Zvýšenou pozornost věnujeme nenápadným mikrotraumatům a z nich vycházejících chronických stavů.

Mikrotraumata jsou drobná poranění organismu charakterizovaná minimálním ovlivněním výkonnosti i relativně malými subjektivními příznaky. Jejich nebezpečí však spočívá v tom, že postižený je často ani nepozoruje a pokračuje v plném zatížení.

Na postižené tkáni, zejména ve svalech, vznikají místní změny, jako jsou malé praskliny a drobná krvácení. První změny se objevují na mikroskopické úrovni. Nastává infiltrace (prosakování, pronikání) vazivem, tzv. vazivová degenerace, která může přecházet až v osifikující procesy (v místě poranění se vytváří kostěná tkáň). Činnost těchto svalů musí nahrazovat agonisté (svaly vykonávající pohyb v určitém směru; hlavní vykonavatelé pohybu), ale zároveň se mění i funkce antagonistů (svalů vykonávajících opačný pohyb). Vzniká zde velký předpoklad ke svalovým dysbalancím. Další změny se mohou projevit na kostech a kloubech, kde se rovněž mohou objevovat osifikace v kloubních pouzdrech, úponech svalů a šlach, vazů apod. Typickým znakem pro chronické stavy je plíživý nástup a střídání intenzity obtíží, které narůstají s věkem.

Za příčiny je možné považovat:

  • opotřebení přemírou přiměřené (fyziologické) zátěže
  • opakovanou nadměrnou zátěž při extrémních sportovních výkonech
  • opakované úrazy, zejména v oblasti kloubů, a jejich nedůsledné léčení

Řešení bolestivých problémů

Stejně jako v jiných sportech i ve volejbale můžeme působit dvojím způsobem, preventivně a represivně.

Preventivní cvičení bývá obvykle individuální, ale v malých skupinkách je možné pořádat cvičení zaměřená na konkrétní partii těla. Cvičenci se nejdříve musí naučit a osvojit si správné pohyby, aby terapeut dokázal uhlídat správnost jejich cvičení ve skupině, proto je vhodné věnovat se každému nejprve jednotlivě.

Při řešení akutních a chronických stavů sportovců je nutná individuální péče s pomocí fyzikální i kineziologické rehabilitace. Naše FYZIOklinika disponuje zkušenými profesionály i kvalitními pomůckami. Prostředí je přizpůsobeno jak na preventivní přípravu (rehabilitační a posilovací cvičení, včetně těch skupinových, probíhajících v tělocvičně), tak na individuální léčbu akutních i chronických stavů.

Jako velice efektivní metoda pro léčbu úrazů se nám v praxi prokázala aplikace Fokusované rázové vlny. Jedná se o nejmodernější neinvazivní techniku pro léčbu pohybového aparátu, jež je dostupná přímo u nás ve FYZIOklinice. Jde o vyspělejší model Radiální rázové vlny, který soustřeďuje všechnu svou energii do jednoho menšího místa a dokáže tak účinněji a přesněji proniknout hluboko do tkání a zacílit tak přímo zdroj bolesti. Dostane se Vám tak úlevy od bolesti daleko rychleji, než by tomu bylo u jiných konzervativních metod. Kromě přístrojových technik pomáháme v mnoha případech také klasickou fyzioterapií, jež je vhodná zejména pro stabilizaci ramen a kotníku.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; Z. Haník et al., Volejbal 2 – učební texty pro školení trenérů

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení zadní strany stehen

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Pro zobrazení klikněte na

Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů

Články, které by vás mohly zajímat

Příprava na golfovou sezónu

Patříte i vy mezi golfové nadšence? V tomto článku se dozvíte, jak se co nejlépe připravit na golfovou sezónu.

Co trápí vodáky

Jste nadšenými vodáky? V tomto článku si povíme, jaké zásady dodržovat, aby i Vaše tělo bylo příznivcem tohoto pohybu.

Co trápí golfisty

Golf je náročná hra po fyzické i psychické stránce a vyžaduje určitou všestrannost. Jak by měla vypadat adekvátní příprava?

Co trápí bruslaře

V následujícím textu se Vám pokusíme přiblížit, jaké zdravotní obtíže trápí bruslaře, jak vznikají a jak je léčit.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Zánět tíhového váčku u Achillovy šlach

Dobrý den,mám problém. Hraji závodně florball, před Vánoci jsem si byl zaběhat (cca hodinka volný výklus), druhý den jsem šel na trénink a po tréninku jsem cítil bolesti na levé "Achillovce". Další den jsem už "pajdal" a měl otekl…

Výron u aktivního hráče fotbalu

Dobrý den,aktivně hraji fotbal a poslední rok jsem měl při špatném došlápnutí 2x výron. Mohu to nějak ovlivnit? Deset let hraji fotbal a nikdy jsem tyto problémy neměl.Děkuji.

Bolest v tříslech a podbřišku po sportu

Dobrý den, je mi 31 let, hraji fotbal a jsem aktivní sportovec. Někdy v polovině října jsem po zápase cítil tlak v tříslech a když jsem zakašlal, tak mě bolelo i v podbříšku. Nikdy před tím jsem třísly problém neměl. Nechal j…