Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Lymfodrenáž během těhotenství: bezpečná cesta k uvolnění a zdraví nastávající maminky

Během těhotenství prochází tělo ženy mnoha změnami, které mohou vést k otokům, únavě a obecnému nepohodlí. Jedním z účinných způsobů, jak zmírnit tyto obtíže, je lymfodrenáž, která poskytuje úlevu od otoků a podporuje celkovou pohodu těhotných žen.  

Co přesně je lymfodrenáž a jak může být prospěšná během těhotenství?

Lymfodrenáž je terapeutická technika, která se zaměřuje na stimulaci lymfatického systému, který pomáhá odvádět toxiny, nadbytečnou tekutinu a odpadní látky z těla. V těhotenství může lymfodrenáž pomoci snížit otoky, zlepšit cirkulaci krve a lymfy a také zmírnit bolesti a nepříjemné pocity spojené s těhotenstvím, jako jsou třeba bolesti nohou a zad nebo pocit těžkých a unavených nohou.

Bezpečnost a opatrnost

Důležité je mít na paměti, že každé těhotenství je individuální, a proto by se před zahájením lymfodrenáže měla vhodnost této procedury konzultovat s gynekologem. Obecně platí, že lymfodrenáž je vhodná pro většinu těhotných žen, pokud nedochází k žádným komplikacím a není žádný zdravotní důvod, který by bránil absolvování této terapie. V prvním trimestru těhotenství se doporučuje být velice opatrná s masážemi i jinými terapiemi, zejména pokud máte v předchozí anamnéze potrat nebo jiné potenciální rizikové faktory jako jsou krvácení, záněty, bolesti apod.

Kdy a jak často lymfodrenáž během těhotenství absolvovat?

Frekvenci lymfodrenáží v těhotenství je též ideální konzultovat s odborníkem. Obvykle se doporučuje absolvovat sérii terapií v pravidelných intervalech, které jsou přizpůsobeny individuálním potřebám a stavu každé těhotné ženy. Obvykle doporučujeme 1x týdně v případě, že se maminka cítí dobře. Trpí-li ale na otoky dolních končetin, doporučujeme lymfodrenáž i 2 - 3x za týden.

Vzhledem k fyzickým a hormonálním změnám, které se vyskytují v jednotlivých fázích těhotenství, je důležité brát v úvahu také vhodnost lymfodrenáže v jednotlivých trimestrech. V prvním trimestru je třeba být obecně opatrnější k jekékoliv aktivitě, obzvlášť, označil-li Vaše těhotenství Váš gynekolog jako tzv. rizikové. Ve druhém a třetím trimestru je lymfodrenáž obvykle bezpečná, ale opět by měla být prováděna s ohledem na individuální zdravotní situaci a pohodu těhotné ženy a miminka v bříšku.

Jaký druh lymfodrenáže vybrat?

Pokud jde o typ lymfodrenáže, existuje přístrojová a manuální varianta. V těhotenství je možné provádět jak přístrojovou, tak manuální, ale je důležité zvážit několik faktorů před rozhodnutím, která metoda je právě pro Vás vhodnější. Obě metody lymfodrenáže jsou obecně považovány za bezpečné a účinné pro těhotné ženy. Přístrojová lymfodrenáž může být pohodlnější a přesnější, kalhoty vyvíjí na dolní končetiny tlak, který je příjemný a zároveň může být účinný i pro posun krve v žilním systému, přičemž maminky obzvláště ve vyšších stádiích těhotenství často trpí na vznik křečových žil z důvodu většího plodu, který “sedí” na silných žilách přivádějící krev z dolních končetin.

Na druhou stranu manuální lymfodrenáž umožňuje terapeutovi lepší kontrolu nad tlakem a pokud potřebuje se věnovat více např. oteklým kotníkům, pak může několik hmatů znovu opakovat, nebo se vrátit k této oblasti. Výběr mezi přístrojovou a manuální lymfodrenáží může být také ovlivněn individuálními preferencemi a potřebami klientky. Některé těhotné ženy mohou preferovat jednu metodu před druhou z důvodu pohodlí, citlivosti na dotek nebo očekávaných výsledků, ale i s ohledem na cenu, kdy přístrojová lymfodrenáž bývá levnější než ta manuální. Především je ale důležité vyhledat kvalifikovaného terapeuta, který má zkušenosti s lymfodrenáží u těhotných žen a je schopen poskytnout bezpečnou a účinnou terapii.

Tip: Mohlo by Vás zajímat, že je v těhotenství možné absolvovat také těhotenské masáže, více informací naleznete ve článku: Masáže během těhotenství: bezpečná a uklidňující péče pro budoucí maminky.

Kdy a pro koho není lymfodrenáž vhodná?

Především se jedná o případy, kdy žena trpí rizikem předčasného porodu, vážnou preeklampsií, krvácením apod. Pokud máte jakékoli obavy ohledně bezpečnosti v těhotenství, je nejlepší se vždy poradit se svým gynekologem.

Máte o lymfodrenáž zájem?

V závěru je třeba zdůraznit, že lymfodrenáž může být skvělou volbou pro těhotné ženy, které chtějí udržovat svou pohodu a zdraví během těhotenství. Nicméně, vždy je vhodné vhodnost terapie konzultovat s gynekologem a nechat si doporučit nejlepší přístup pro konkrétní situaci. Každá žena může mít odlišné potřeby a reagovat různě na různé terapeutické metody.

Ve FYZIOklinice nabízíme jak přístrojovou, tak manuální lymfodrenáž, proto neváhejte a rezervujte si termín. Pokud si ale s čímkoliv nejste jisti, kontaktujte nás na tel: 606 404 804 nebo na mailu kontakt@fyzioklinika.cz. Rádi Vám s čímkoliv poradíme.

 

Přístrojová lymfodrenáž:

Možno absolvovat u terapeutů Cena za 1 terapii
Oksana Volovodyuk
Objednat
od 400 Kč do 500 Kč Objednat
Nataliia Malchuk
Objednat
od 400 Kč do 500 Kč Objednat

Koupit na e-shopu

 

Manuální lymfodrenáž:

Možno absolvovat u terapeutů Cena za 1 terapii
Mgr. Karolina Rathová
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat
Mgr. Barbora Mátlová
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat
MUDr. Oleksii Pavlenko
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat
Martina Ulčová, DiS.
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat
Mgr. Oksana Voron
Objednat
od 1440 Kč do 1800 Kč Objednat

Koupit na e-shopu

 

Autor: FYZIOklinika s.r.o.

Zdroj: Znalosti získané během studia a absolvování odborných kurzů, dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Pozice z Alexandrovy techniky - dřep

Pro zobrazení klikněte na

Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace křížokyčelního kloubu - spouštění nohy

Pro zobrazení klikněte na

Pozice z Alexandrovy techniky - klek

Články, které by vás mohly zajímat

Fyzioterapie pro těhotné ženy - 2. část: mobilizace kostrče jako příprava na bezproblémový porod

Technika, která může pomoci těhotným ženám připravit se na porod a minimalizovat rizika spojená s pánevní oblastí.

Zdravé těhotenství v pohybu 3. část: jakou skupinovou lekci zvolit?

Více informací o vhodnosti různých druhů skupinových cvičení v průběhu gravidity.

Fyzioterapie pro těhotné ženy - 1. část: podpora zdraví a pohody během gravidity

Fyzioterapie se zaměřuje na celkové zdraví těhotných žen a pomáhá jim lépe zvládat výzvy, které těhotenství přináší.

Jaký přístup k porodu vybrat

Vyprávění Ivy Bílkové o její vlastní zkušenosti s porody doma, v klasické porodnici i v porodnici s alternativním přístupem.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Magnetoterapie a těhotenství

Dobrý den, snažíme se s přítelem o miminko, ale dnes jsem byla na první magnetoterapii. Nevim, jestli jsem těhotná a na test je jestě brzy. Prosim o radu, zda bych neměla raději magnetoterapii ukončit? Děkuji.

Zvládání bolestí páteře v těhotenství

Dobrý den,je mi 29 let, s partnerem máme 10-ti letou dceru a pokoušeli jsme se dlouho o další miminko. Jenže problém byl v tom, že jsem jako antikoncepci měla injekci s názvem DEPO-PROVERA. Po nějakých pěti letech se mi otěhotnět…

Skolióza páteře a těhotenství

Dobrý den,chci se zeptat, jestli můžu normálně otěhotnět, když jsem po operaci páteře tři a půl roku a jsem zdravotně v pořádku. Mám operovanou jen hrudní část, kde mám dvě titanové tyče, ale stále mám, i když teď už slabou, křivk…