Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Vestibulární migréna

Pojem vestibulární migréna je také někdy označován jako migrenózní vertigo. Jedná se o stav, při kterém se spojují příznaky migrény a vertiga (závratě). Je to jedna z nejčastějších příčin závratí spojených s migrénou. Lidé trpící migrénózním vertigem mohou zažívat závratě během migrénových záchvatů, ale i mezi nimi.

Vestibulární migréna může postihnout lidi ve všech věkových kategoriích, ale převážně ženy. Přesné příčiny migrenózního vertiga nejsou zatím zcela známy, ale předpokládá se, že zde hrají roli stejné mechanismy jako u klasické migrény. Mezi ně patří například genetické faktory, abnormality v chemických procesech v mozku, nedostatek serotoninu, stres, hormonální změny a nezdravý životní styl.

Diagnóza migrenózního vertiga je založena na klinických příznacích a anamnéze pacienta. Stále bohužel neexistuje žádný specifický test, který by onemocnění na 100 % potvrdil. V rámci diferenciálně diagnostické rozvahy je třeba vyloučit zejména Ménièrovu chorobu, benigní paroxyzmální polohovou závrať (BPPV) či cévní onemocnění v zadní jámě lební. Přetrvávání obtíží v rámci hodin po změně polohy hlavy naznačuje spíše vestibulární migrénu než BPPV. Kritéria pro diagnózu často zahrnují přítomnost opakujících se záchvatů vertiga spojených s příznaky migrény.

Příznaky:

  • Vertigo (závratě): pocit točení nebo nestability, který může trvat několik sekund až několik hodin nebo dní.
  • Migréna: obvykle jednostranná pulzující bolest hlavy, která může být doprovázena nevolností, zvracením, citlivostí na světlo (fotofobie), citlivostí na zvuky (fonofobie) a dalšími příznaky migrény.
  • Nerovnováha: pocit nestability nebo nejistoty při chůzi.
  • Vizuální příznaky: jako jsou aura, rozmazané vidění nebo citlivost na světlo.
  • Sluchové příznaky: tinnitus (zvonění v uších) nebo dočasná ztráta sluchu.

Jaké potraviny a nápoje mohou vyvolat či zhoršit migrénu?

  • potraviny obsahující tyramin (zrající sýry, uzeniny, nakládané a fermentované potraviny)
  • alkohol
  • potraviny obsahující glutamát sodný (MSG)
  • umělá sladidla
  • kofein
  • čokoláda
  • citrusové plody (pomeranče, citrony, limetky, grapefruit)
  • potraviny obsahující histamin (fermentované potraviny, jako jsou některé sýry a alkoholické nápoje a některé ryby, např. tuňák, makrela)
  • fermentované sójové produkty

Léčba

Léčba obvykle zahrnuje medikaci (vhodně zvolenou lékařem), změnu životního stylu (dostatek spánku, eliminace stresu, kvalitní jídelníček, pohybové aktivity), vestibulární rehabilitaci (speciální cvičení zaměřená na zlepšení rovnováhy) a fyzioterapii (například problematika krční páteře).

Tip: Z našich služeb Vám doporučujeme Fyzioterapie BPPV/závratě

Prognóza

Migrenózní vertigo může být chronický stav, ale příznaky mohou být pomocí správné léčby a změn životního stylu zvládány lépe. Je důležité spolupracovat s lékařem a fyzioterapeutem na individuálním léčebném plánu, který vyhovuje konkrétním potřebám pacienta.

Autor: FYZIOklinika s.r.o.
Zdroj: Znalosti získané během studia a absolvování odborných kurzů, dlouholetá odborná praxe v oboru.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Zadní protažení šíje

Pro zobrazení klikněte na

Protažení svalů okolo páteře/šíje

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace AO na zádech na overballu

Pro zobrazení klikněte na

Masáž proti migréně

Články, které by vás mohly zajímat

Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV)

Trpíte závratěmi při změnách polohy? Trápí vás nevolnosti a máte pocit, že plavete v prostoru? Nejspíš máte BPPV.

Co vše může ovlivnit nestejná délka dolních končetin

Bolí Vás často hlava, krk nebo bederní páteř, ale není zjevné proč? Příčinou Vašich problémů může být jedna noha kratší.

Opěrkový syndrom – whiplash trauma

Opěrkový syndrom a možnosti léčby. Více informací neleznete v tomto článku.

Závrať při záklonu hlavy – syndrom vertebrální arterie

Trápí Vás závrať při záklonu hlavy? Na vině může být porucha mozkového prokrvení. Více v tomto článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolesti hlavy spojené se závratěmi a obtížemi při dýchání

Dobrý den,mám takový dotaz, přijde mi, že bych mohla mít poruchu žvýkacího traktu, mám všechny příznaky a v noci skřípu zuby, mám ale taky jiné příznaky. Jsem unavená, každý den mě bolí hlava, mám závratě, zadýchám se teď dokonce…

Závrať od krční páteře?

Dobrý deň,rada by som sa na Vás obrátila ohľadom dotazu na BPPV. Chcem sa teda spýtať, ak môžem, či závrat (jedná sa práve o dosť silný závrat v leže, s nepríjemným pocitom v žaludku až rozbúšením srdca) môže mať príčinu od n…

Závratě

Dobrý den,rád bych se zeptal, necelý týden zpátky se u mě objevily závratě, které dodnes přetrvávají. Mám kulatá záda, předsun hlavy atd... myslíte si, že můžu mít závratě od krční páteře?Jedná se o vteřinovou závrať, např. naklon…