Golfisté: kompenzační cvičení
Ať už sportujete profesionálně, čas od času pro radost nebo máte naopak sedavé zaměstnání, je potřeba regenerovat a kompenzovat své obvyklé chování a aktivitu.
Pro zachování vlastního zdraví nebo také dosažení lepších výsledků ve sportu je potřebná regenerace a kompenzace. Základním pravidlem kompenzace je používání jiných pohybových vzorů než těch, které používáme často. Zjednodušeně řečeno, budeme vykonávat přesně to, co v tréninku běžně neděláme. Kompenzační aktivity by nám tak měly usnadňovat regeneraci.
Při každém sportu je kompenzační aktivita jiná a musí být pečlivě zvážena. Je v podstatě jedno, čemu se aktivně věnujete nebo zda jste naopak pasivní, vždy preferujete jistý typ pohybových vzorů. Naše tělo potřebuje dynamickou změnu, aby předešlo přetížení, nedostatečné regeneraci a poškození.
Níže naleznete několik tipů na kompenzační aktivity pro golfisty.

Napřímení páteře vleže na břiše
Cvičení je vhodné pro napřímené držení páteře a hlavy, aktivaci hlubokého stabilizačního systému a posílení stabilizačních svalů lopatek a ramen.
Napřímení páteře vkleče s nataženými koleny
Tento cvik je vhodný pro napřímení páteře a posílení a stabilizaci ramene, lopatek a středu těla.
Napřímení páteře vleže na zádech s dolními končetinami vzhůru
Tento cvik je vhodný pro napřímení páteře.
Protažení přední strany ramene
Jedná se o cvik pro protažení přední strany ramene, jež můžete provádět i Vy sami doma. Cvičení je vhodné při syndromu rotátorové manžety, při bolestech na přední straně ramene či pro uvolnění rotátorů ramenního kloubu.
Cvičení na gymnastickém míči - napřimování páteře s oporou o horní a dolní končetinu křížem (se zúžením opory na dvě končetiny)
Cvik je vhodný pro posílení hluboko uložených svalů podél páteře. Provádějte jej při bolestech zad a pro posílení mezilopatkových svalů, svalů paží, trupu a břišní stěny a pro uvolnění krční, hrudní a bederní páteře.
Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik ve vzpřímeném kleku - varianta pánev
Jedná se o cvik vycházející z metody, při níž dochází k aktivaci specifických svalových smyček. Tento cvik je vhodný pro posílení svalů břicha, zad a stehen.
Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik ve vzpřímeném sedu pro stabilizaci zad a krku
Jedná se o cvik vycházející z metody, při níž dochází k aktivaci specifických svalových smyček. Tento cvik je vhodný pro stabilizaci krční páteře a trupu.
Pět Tibeťanů - „půlměsíc“
Cvik známý také jako 3. Tibeťan je dobrý na uvolnění zkrácených svalových skupin.
Posilování rotátorů trupu s využitím posilovací gumy Theraband
Tento cvik je vhodný pro aktivaci trupového svalstva zajišťujícího rotace. Tyto svaly bývají často v nerovnováze u osob, které trpí bolestmi zad či kyčelních kloubů, ale jejich slabost či naopak přetížení lze pozorovat i u osob s…
Protažení čtyřhranného svalu bederního
Tento cvik je vhodný, trápí-li Vás bolesti beder či kyčelního kloubu.Cvik je vhodné provádět i několikrát týdně v rámci prevence.
Protažení pronátorů předloktí
Jde o cvik určený k protažení pronátorů předloktí (svalů předloktí, které točí ruku dlaní k zemi), které je vhodné při bolestech na vnitřní straně lokte (tzv. oštěpařský loket či golfový loket).Jako prevence je dobré cvičit tento…
Brunkow - vzpěr z polohy na břiše do polohy nízkého šikmého sedu
Fyzioterapeutický koncept Roswithy Brunkow je postaven na aktivaci svalů hlubokého stabilizačního systému pomocí vzpěru o dlaně a chodidla. Cvičení je vhodné pro uvolnění beder, posílení středu těla a napřímení páteře.
Stabilizace ramenního pletence – veslování vestoje
Uvolňující cvičení ramenního pletenec založené na aktivaci svalových řetězců vedoucí k zapojení mezilopatkových svalů a rotátorů ramene. Cvik je vhodný k posílení spodních fixátorů lopatek, zevních rotátorů ramenního kloubu a tedy…
Excentrická kontrakce ohýbačů (flexorů) ruky a předloktí - oštěpařský loket
Tímto cvikem se posilují ohýbače (flexory) prstů a zápěstí v protažení (excentricky). Protože při excentrickém cvičení dochází ke zvýšené adaptaci svalu i šlachy a ke zvýšené tvorbě kolagenu, je takové cvičení vhodné jako prevence…
PIR a protažení flexorů předloktí a ruky
Tento cvik je vhodný na protažení flexorů (ohýbačů) zápěstí a prstů. Pokud jej budete provádět pravidelně, předejdete přetížení těchto svalů a bolestem na vnitřní straně lokte (golfový či oštěpařský loket).
Protažení hýžďového svalu a zvýšení rozsahu pohyblivosti kyčlí
Tento cvik důkladně protáhne hýždě (gluteální svaly a m. piriformis). Je vhodné jej provádět při obtížích v oblasti bederní páteře, křížokyčelního, kyčelního i kolenního kloubu a před a po každém fyzickém cvičení či sportu (běh, k…
Protažení lýtka a Achillovy šlachy
Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Provádějte ho před a po každém sportovním výkonu (cvičení, běh, kolo, turistika atd.). Pokud cvik budete provádět pravidelně, předejdete tak přetížení lýtkového svalu,…
Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů
Prováděním tohoto cviku uvolníte svalové napětí na přední a zevní straně bérce, tím zvýšíte hybnost kotníku a zároveň protáhnete i svaly prstů. Tento cvik je vhodné provádět při bolestech bérce, kotníku, nártu a prstů nohou nebo j…
Protažení přední strany stehen vleže na břiše
Čtyřhlavý stehenní sval (m. quadriceps femoris) bývá často zkrácený a přetížený, což může způsobit až omezení pohybu a bolesti v kolenním kloubu, i problémy v zdánlivě nesouvisejících oblastech (kyčelní kloub, bederní páteř, třísl…
Protažení tricepsu
Jedná se o cvičení pro protažení trojhlavého svalu pažního (m. triceps brachii), které pomůže k uvolnění ramenního a loketního kloubu. Cvik je chodné provádět při potížích v oblasti ramenního a loketního kloubu a po aktivitách, př…
Protahování vzpřimovače trupu, prsních svalů a svalů v oblasti ramenních kloubů
Cvičení je vhodné pro protažení vzpřimovače trupu, prsních svalů a svalů v oblasti ramenního kloubu.
Cvičení s Propriomedem - základní kmit oběma rukama
Cvičení je vhodné pro stabilizaci ramenních kloubů a lopatek, zpevnění hlubokých stabilizačních svalů páteře a zlepšení koordinace svalové aktivity.
Cvičení s Propriomedem - kmitání vestoje nad hlavou
Cvičení je vhodné pro stabilizaci ramenního kloubu a lopatky, zpevnění hlubokých stabilizačních svalů páteře a zlepšení koordinace svalové aktivity.
Cvičení s Propriomedem - kmitání vestoje obouruč do stran
Cvičení je vhodné pro stabilizaci ramenního kloubu a lopatky, zpevnění hlubokých stabilizačních svalů páteře a zlepšení koordinace svalové aktivity.
Protažení bicepsu
Jedná se o cvičení pro protažení bicepsu (dlouhé hlavy dvouhlavého svalu pažního). Tento cvik je vhodný v případě bolesti ramene a bicepsu.
Protažení prsních svalů pomocí dveřních zárubní
Cvičení je vhodné pro protažení zkrácených prsních svalů a uvolnění napjatých svalů v oblasti ramene.
Aktivace šikmých břišních svalů v šikmém sedu
Toto cvičení intenzivně posiluje šikmé břišní svaly, stabilizátory pánve a lopatky.
Napřímení páteře na všech čtyřech
Při tomto cviku dochází k aktivaci hlubokého stabilizačního systému a je tedy vhodný pro nácvik napřímeného držení páteře a hlavy, stabilizaci pánve, kyčelních kloubů, ramen a lopatek.
Spinální cvičení na uvolnění a protažení hlubokých svalů páteře
Spinální cvičení uvolňuje, protahuje a aktivuje záda a svaly podél páteře. Cvičení je vhodné pro odstranění ztuhlosti zad.
Napřímení páteře a lezení vpřed vkleče na všech čtyřech
Cílem tohoto cvičení, vycházejícího z vývojových poloh, je napřímené držení páteře a hlavy, aktivace a posílení hlubokého stabilizačního systému a stabilizace pánve, kyčelních kloubů, ramen a lopatek.
Napřímení páteře a nitrobřišní tlak v nízkém šikmém sedu
Cílem tohoto cvičení, vycházejícího z vývojových poloh, je napřímené držení páteře a hlavy, aktivace hlubokého stabilizačního systému a stabilizace pánve, kyčelních kloubů, ramen a lopatek.
Otevření hrudního koše - cvičení na gymnastickém míči
Cvičení je vhodné pro napřímení, protažení prsních svalů a svalů trupu.
Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - protažení prsních svalů u stěny
Cvičení je vhodné pro uvolnění napjatých svalů v oblasti ramene a protažení prsního svalu.
Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - komplexní cvičení pro svaly zápěstí, rukou, ramen, zad a dolních končetin
Cvičení je vhodné pro uvolnění napjatých svalů v oblasti ramene.
Protažení prsního svalu
Jedná se o cvik pro správné protažení prsního svalu, jež můžete provádět i Vy sami doma.
Cvičení na balanční podložce BOSU - boční most
Cvičení na balanční podložce "BOSU" pro posílení mezilopatkových svalů a svalů paží - zejména ramen a trupu ve vzporu na předloktí. Cvik je vhodný také pro zpevnění břišní stěny a hlubokých břišních svalů a celkově hlubokého stabi…
Protažení supinátorů předloktí
Cvičení je vhodné pro protažení svalů předloktí, které točí ruku dlaní vzhůru (supinátorů předloktí).
Posilovací guma Pilates Band - posilování mezilopatkových svalů a rotace páteře: letadlo
Tento cvik je určen pro posílení mezilopatkových svalů. Vyžaduje dokonalé napřímení páteře, tak aby mohl být proveden rotační pohyb páteře v jednotlivých segmentech.
Pěnový válec Training Foam Roller - masáž svalů v okolí hrudní páteře
Tento cvik slouží primárně jako automasáž k uvolnění širokých svalů zádových a dlouhých svalů podél páteře (např. po intenzivním posilování). Díky relativně náročnější (balanční) pozici zároveň aktivujete břišní svaly a posilujete…
Posilovací guma Pilates Band - cvik na protažení přední strany předloktí
Následující protahovací cvik je zaměřen na protažení přední strany předloktí. Je velmi vhodný zejména pro osoby pracující jak manuálně, tak u PC. Cvik slouží jako prevence vzniku tzv. úžinových syndromů či jiných onemocnění svalů…
Cvičení na gymnastickém míči - napřimování páteře s oporou o horní a dolní končetinu křížem (se zúžením opory na dvě končetiny)
Cvik vhodný pro posílení hluboko uložených svalů podél páteře. Provádějte jej při bolestech zad a pro posílení mezilopatkových svalů, svalů paží, trupu a břišní stěny a pro uvolnění krční, hrudní a bederní páteře.
Napínací manévr na mediální nerv (nervus medianus)
Tento cvik je vhodný na protažení ohybačů zápěstí, prstů a krční páteře. Pokud jej budete provádět pravidelně, předejdete přetížení těchto svalů.