Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Bolesti krční páteře - svalové dysbalance

Krční páteř patří mezi nejpohyblivější úsek páteře a zároveň se také jedná o nejvíce namáhanou oblast páteře. Může u ní docházet k přetížení, které způsobuje bolest v této oblasti či mezi lopatkami. Problémy spojené s krční páteří vyústí z některých příznaků např. bolesti hlavy, hučení v uších, bolesti za očima, prudké blokády v oblasti ramenních kloubů apod. Je vhodné začít terapii zaměřenou na funkční aktivitu jak jednotlivých skupin, tak i částí svalů v tzv. funkčních řetězcích.

Krční páteř je nejpohyblivější úsek páteře. Přechází v páteř hrudní, která je naopak úsekem nejméně pohyblivým, jelikož na ni nasedá hrudní koš tvořený žebry a spojený hrudní kostí. Proto je přechod mezi krční a hrudní páteří velmi namáhanou oblastí, kde se stýká výrazná pohyblivost s pohyblivostí velmi omezenou.

Je však nutné zmínit, že i horní krční páteř je vystavovaná velké zátěži, a to proto, že zde na první dva krční obratle nasedá poměrně těžká hlava (čtěte více: bolesti hlavy, migrény, hučení v uších, světélka/skvrny před očima). Krční páteř je tak nejvíce namáhanou oblastí páteře, a proto zde může docházet k určitým druhům přetížení vedoucím k bolestem v oblasti krční páteře či mezi lopatkami.

Důležitým faktorem v problematice krční páteře je především její stereotypní zatěžování. Naši předci, kteří měli přes den více přirozeného pohybu, drželi hlavu a krční obratle ve vzpřímené poloze a tím byla i krční páteř ve fyziologickém prodloužení. My jsme oproti nim v zaměstnání nebo ve škole většinou v tzv. flekční statické zátěži (sed, stoj).

Proč je krční páteř náchylná k bolestem?

Přes den konáme převážně takové pohyby, které nás vedou k předklonu trupu, respektive hrudní a bederní páteře, abychom mohli např. komunikovat s lidmi kolem nás, rozhlížet se po ulici nebo sledovat výklad učitele na tabuli. Krční páteř tedy přirozeně musí korigovat postavení hlavy přes zvýšený záklon (extenzi) krční páteře, což vede k přetížení krátkých svalů šíje.

Nepřirozené stavění páteře přetěžuje jednu skupinu svalů (typicky povrchové svaly), zatímco jiné svaly oslabují (typicky svaly hluboké vrstvy). V případě krční páteře jde nejčastěji o skupinu takzvaných horních a dolních fixátorů lopatek. Mezi horní fixátory lopatky patří zejména trapézový sval a zdvihač lopatky, což jsou svaly, které nacházíme nejčastěji ve zvýšeném napětí (neboli v hypertonu) vlivem špatného držení krční páteře a ramen.

Naproti tomu jsou zde, při bolestech krku často velmi oslabené, dolní fixátory lopatek – přední pilovitý sval a velký zádový sval. Tato svalová dysbalance způsobuje také zvednuté (elevační) držení ramen, které úzce souvisí s problematikou bolestí krční páteře.

Naše tělo, zejména pohybový aparát, je poměrně tolerantní. Při souvislém přetěžování svalstva krční páteře o sobě dává vědět mírnými bolestmi v oblasti krku či ramen a my tyto náznaky často ignorujeme, řešíme rychlým protažením bolavé oblasti nebo masáží. Avšak bez dlouhodobého funkčního řešení se svalová dysbalance plíživě prohlubuje.

Na přetěžování reagují samozřejmě i ostatní měkké tkáně (kůže, podkoží, svalová povázka), které se stahují, zkracují a ztrácejí pružnost, což zpětně prohlubuje bolestivost. 

Bolesti a problémy v oblasti krční páteře poté často vyústí v některé z těchto příznaků:

  • bolesti hlavy, bolesti za očima,
  • hučení v uších, motání hlavy,
  • četné blokády krční a hrudní páteře, ale také žeber,
  • bolesti mezi či pod lopatkami,
  • prudké bolesti v oblasti ramenních kloubů,
  • brnění či pálení horních končetin, bolesti v oblasti lokte.

Jak postupovat při fyzioterapii?

Je velmi vhodné začít s terapií zaměřenou na funkční aktivitu jak jednotlivých svalových skupin, tak i částí svalů v tzv. funkčních řetězcích. Tato rovnováha povede k optimalizaci držení krční páteře. V terapii je důležité uvolnit napětí přetěžovaných měkkých tkání (kůže, podkoží, svalová povázka), odstranit případné blokády a relaxovat nebo protáhnout přetěžované hyperaktivní svaly. Avšak pro úspěšnou terapii je velmi důležité následně posílit oslabené svalové skupiny, jejichž aktivita zajistí optimální držení krční páteře.

Významnou součástí terapie je také naučení správného držení těla, a to jak v běžném, tak v pracovním životě, při sportu a volnočasových aktivitách. Ergonomické upravení pracovního prostředí je často také velmi přínosné. Díky takovéto terapii se brzy vrátí rovnovážné napětí svalstva v oblasti krční páteře a šíje. Krční páteř je díky koordinaci držena ve správném prodlouženém postavení, svaly jsou mezi sebou v harmonickém napětí, a proto zde pro bolesti není místo.

Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na

Ukázka cviků při bolesti krční páteře:

Autor: FYZIOklinika s.r.o.

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

popisek obrázku, společny. 

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace přechodu hlavy a krční páteře - retrakce vleže

Pro zobrazení klikněte na

Záklon šíje vleže na zádech při výhřezu meziobratlové ploténky v krční páteři

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění svalů krku

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace C/Th a horního žebra

Články, které by vás mohly zajímat

Radikulární dráždění z oblasti krční páteře

Radikulární dráždění z oblasti krční páteře

Radikulární syndromy vznikají kvůli stlačení nervového kořene v meziobratlovém prostoru.

Jaké svalové potíže může nošení roušek způsobit?

Jaké svalové potíže může nošení roušek způsobit?

Kdo by to řekl, že věc, která nás má chránit a pomoci nám, může zároveň i škodit a znepříjemňovat náš život? Více v článku.

Cervikobrachiální syndrom

Cervikobrachiální syndrom

Bolest krční páteře vyzařující až do horní končetiny, mnohdy doprovázející migrény nebo bolest ramene. Více v tomto článku.

Opěrkový syndrom – whiplash trauma

Opěrkový syndrom – whiplash trauma

Opěrkový syndrom a možnosti léčby. Více informací neleznete v tomto článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Automasáž

Dobrý den,prosím, mohu automasáží podpořit například tenké střevo při celiakii nebo uvolnit ramena? Děkuji za odpověď.

Vyhřezlá ploténka a SONO?

Dobrý den,je možné se objednat na vyšetření ultrazvuku páteře (zejména krční páteře)? Byl jsem na pohotovosti a tam na RTG chirurg zlomený obratel neviděl. Nyní už připadá v úvahu pouze magnetická rezonance.Máte krásný článek…

Osteochondróza

Dobrý den,po rentgenu mi byla sdělena diagnoza osteochodbrosa c 5-6 s blokovým postavením spondylisa a spondylirtritida těžkého stupně. Mám před dalšími vyšetřeními. Je něco, s čím by mi mohla pomoci vaše terapie fokusovanou…

Napište nám
Doporučujeme