Ovlivnění vbočeného palce (hallux valgus) kinesiotapingem
Určitě jste se již někdy setkali s často zmiňovaným pojmem „hallux valgus“. Jde o vbočený palec, který v dnešní době trápí mnoho nohou. O tom, jak a proč vzniká tato estetická a funkční vada nohy bylo napsáno dost. Více se dozvíte v článku Jak vzniká vbočený palec a způsoby léčby. Pochopit proč problém vzniká je klíčem k nalezení správné cesty k pomoci. Tento článek je zaměřený na přímou a účinnou možnost řešení.
Co je to kinesiotaping a široké možnosti jeho využití popisujeme v jiném článku, proto se zde rovnou vrhneme na způsob, jakým si můžete i Vy sami pomoci od bolesti a při dlouhodobé péči i zlepšit funkční stav nohy.
Jak hallux valgus vzniká?
Jestliže jde v této diagnóze primárně o příčně plochou nohu a následné oslabení vazů a svalů, které stabilizují klouby prstů na noze, je nutné se v první řadě věnovat jí. Palec, jako dominantní z prstů, má adekvátně mohutné svaly, které určují jeho postavení. Je zřejmé, že při narušení statiky klenby se musí dostavit svalová nerovnováha. Přitahovač palce se dostává do zvýšené aktivity a tlačí ho směrem dovnitř k prstům. Postupem času a dalším zatěžováním palec začne rotovat v záprstním kloubu. Záprstní kloub palce se zároveň začne vytlačovat ven. Nošením obuvi se toto místo neustále dráždí a způsobuje hrubnutí tkáně v podobě bolestivého výrůstku.
Možnosti řešení vbočeného palce
Operačním řešením se neodstraní primární problém, kvůli kterému hallux valgus vzniká, proto se může palec bez dostatečných opatření vrátit do nesprávné pozice. Dlahy, vložky a pasivní korekce jsou účinné jen do určité míry, někdy dokonce vůbec nepomáhají. Proč je tomu tak? V první řadě se jedná o formu korekce, o kterou se nezapříčiňují vlastní struktury nohy; proto se nazývají pasivními. Navození správné polohy je sice prospěšné, ale udržení dlouhodobého stavu je velmi nepravděpodobné, pokud se na tom nebude aktivně podílet samotná noha. Dalším důvodem může být skutečnost, že korekce bývají navrženy nesprávným způsobem a drážděním meziprstových prostor ještě povzbuzují již tak zvýšenou funkci přitahovače palce. K tomu všemu omezují další pohyb a aktivní zapojení nohy tak ještě více utrpí.
Naproti tomu metoda kinesiotapingu noze ponechá dokonalou volnost pohybu svou pružností a dobrou přilnavostí k pokožce. Svaly jsou tedy nucené aktivně se podílet na udržování správného postavení a stability. Při korekci kinesiotapingem se pracuje s postupně se zvyšujícím napětím, samozřejmě v závislosti na velikosti odchylky od osy. Na začátku léčby se použije nižší napětí, aby nebyl zásah příliš agresivní. Aplikací z vnější strany se dráždí právě opačná skupina k přitahovači, takže se svalové napětí vyrovnává. Nejdůležitější částí je právě korekce příčné klenby do správného, tedy kupolovitého postavení. Používá se na to vysoký tah kinesiotapu. Jeho nošení je však velmi příjemné a vůbec neomezuje na rozdíl od pasivních korekčních pomůcek, které jsou při chůzi nepříjemné, často až překážející. Kinesiotaping je skutečně podpůrnou a funkční terapií působící 24 hodin denně po dobu 3-5 dní.
Výhodou je tedy zachování volného pohybu v chodidle a dráždění oslabených svalových skupin. Dlouhodobou korekcí a aktivním cvičením se může hallux valgus výrazně upravit, je nutné však začít včas.
Přečtěte si také náš článek o vbočeném palci a léčbě Rázovou vlnou v moderní fyzioterapii.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Lví chůze
Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů
Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu
Chůze po malíkové straně
Články, které by vás mohly zajímat
Statické deformity přednoží - aneb proč vznikají “křivé” prsty a jak je léčit?
Důležitou roli zda k rozvoji těchto deformit dojde nebo ne hraje kvalita vaziva, síla svalů nohy, délka metatarsů.
Jak vzniká vbočený palec a způsoby léčby
Trápí Vás bolesti palce nohy a máte problém vejít se do boty? Netrpíte vbočeným palcem? Více informací v tomto článku.
Proč mě bolí nárt / ploska nohy?
Trápí Vás bolesti plosky nohy a nártu? Pojďme si společně projít, co může být příčinou bolestí v této oblasti.
Sudeckův syndrom
Co je Sudeckův syndrom, jak vzniká, jaké jsou příznaky a možnosti léčby? To vše si přečtětě v následujícím článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Operace vbočeného palce
Dobrý den,mám vbočený palec na noze a hlavně kůstku, která dorostla strašlivých rozměrů, je to ta na vnitřní straně nohy, ze strany od palce. Zajímaly by mě bližší informace o operaci, jestli je to složité a jestli bych musela po…
Vbočený palec a bolest paty
Narazil jsem na internetu na Vaše stránky o FYZIOklinice a jsou nejlepší v Praze :-) Moje dotazy se týkají dvou problémů:Zřejmě po nošení úzkých bot se mi před dvěma měsíci na levé noze vytvořil vybočený palec. Můj dotaz se t…
Dornova metoda na vbočený palec
Dobrý den,trápí mě vbočený palec. Pomůže mi s tímto problémem Dornova metoda?Děkuji.