Únavové zlomeniny
Únavovou zlomeninu si můžete přivodit poměrně snadno. Zvlášť v době, kdy si většina lidí dává předsevzetí, že začne více sportovat. Dbejte, prosím, abyste ve snaze dostat se co nejrychleji do kondice, svému tělu ještě více neublížili!
Právě vlivem nárazově zvýšené zátěže se v namáhané kosti tvoří mikrotrhliny. Ty jsou schopny se rychle zahojit, ovšem pouze mají-li k tomu vhodné podmínky. Nejčastěji vznikají na nosných kostech končetin (stehenní kost, lýtková kost, pažní kost) a záprstních kůstkách nohy. Jestliže je kost vystavena zvýšené zátěži dlouhodobě, začne se zpočátku malá poraněná oblast rozšiřovat o další mikrotrhliny. Za normálních okolností se kost hojí vazivovým svalkem, který postupně mineralizuje a tvoří se z něj svalek kostěný. Je-li poškozená oblast neustále namáhána, proces hojení je narušen a neprobíhá správně. Vazivový svalek se postupně zvětšuje a později je patrný i na rentgenovém snímku. Tento stav je označován jako únavová zlomenina.
Těmito obtížemi netrpí pouze vrcholoví sportovci, atleti apod. Týkají se v podstatě kohokoli, kdo se rozhodne začít s novou sportovní aktivitou a přežene to hned na začátku. Ohroženou skupinou jsou rovněž lidé s osteoporózou, jejichž kosti jsou oslabené vlivem onemocnění, tudíž náchylnější k poškození i při normální zátěži.
Příznaky
- bolest – zpočátku nevýrazná, ustupující po zátěži, postupně se zhoršuje, objevuje se i v klidu a může až znemožňovat provádění pohybu,
- zvýšená citlivost na dotek v určitém místě,
- otok.
Příčiny
Ačkoliv to tak nevypadá, kost je aktivní orgán, který se podle potřeb organismu neustále obměňuje. Přestavbu mají na starosti dva druhy buněk. Jedny poškozenou, nefunkční kost odbourávají a druhé vytváří novou kostní hmotu. V závislosti na zátěži se kost dokáže dlouhodobě remodelovat a přizpůsobovat se. Ovšem bez dostatku času na regeneraci vzniká v kostní tkáni nerovnováha mezi novotvorbou a odbouráváním kosti. Oba procesy probíhají zároveň a tím se zvyšuje „unavitelnost“ kosti, což později vyústí v únavovou zlomeninu. Pokud zátěž i nadále přetrvává, může dojít ke kompletní zlomenině poškozené kosti.
Rizikové faktory
- druh sportu – nejčastější u atletů, běžců, basketbalistů, volejbalistů, hokejistů, tenistů, tanečníků, vojáků…
- zvýšená aktivita – přechod ze sedavého zaměstnání do aktivního trénování,
- pohlaví – ženy v klimakteriu,
- architektonika klenby nožní – plochonoží, ale i vysoká klenba,
- onemocnění kostí – osteoporóza.
Léčba
Pro co nejrychlejší uzdravení je nutný klidový režim. Rychlost uzdravení závisí na včasnosti odhalení problému a zahájení léčby. Potom je možné obejít se bez fixace postižené končetiny. V akutním stadiu je doporučeno ledování k redukci otoku a zmírnění bolesti.
Fyzioterapie
Pro rychlejší regeneraci kostní tkáně používáme fokusovanou rázovou vlnu, pomocí které stimulujeme kostní buňky k rychlejší regeneraci. Využíváme také kinesiotaping k uvolnění přetížených svalových skupin.
Prevence
Pomalé změny
Pokud začínáte s novým cvičením nebo sportem, navyšujte zátěž postupně, aby tělo mělo dostatek času na adaptaci. Ideální je trénovat pod odborným vedením.
Vhodná obuv
Ať už začínáte s během, nebo jinou sportovní aktivitou, výběr obuvi nepodceňujte a neostýchejte se nechat si s výběrem poradit ve specializovaných prodejnách.
Kompenzační aktivita
Pokud jste si oblíbili například tenis, zařaďte do svého tréninku kompenzační cvičení (cvičení na velkém míči, plavání…) na posílení a stabilizaci celého těla jako prevenci problémů z jednostranné zátěže. V zásadě se jedná o to, aby se přetěžované části těla ulevilo.
Výživa
Vliv správné výživy na Vaše tělo, ať už jste sportovec vrcholový či víkendový, hraje velkou roli. Dbejte na dostatečné množství vitamínů a vápníku.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím rázové vlny.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Nácvik chůze o 2 francouzských nebo podpažních berlích
Nácvik chůze o 2 francouzských nebo podpažních berlích – chůze ze schodů
Přetáčení ze zad na břicho s polohovacím klínem
Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem
Články, které by vás mohly zajímat
Léčba zánětu kosti po tříštivé zlomenině pomocí rázové vlny
Přečtěte si, jak efektivní může být léčba zánětu kosti po tříštivé zlomenině pomocí rázové vlny.
Tříštivá zlomenina kosti – fyzioterapie po zlomenině se zevním fixátorem
Veškeré potřebné informace o léčbě pomocí zevního fixátoru i následné fyzioterapii.
Je pro mě vhodná ortéza nebo bandáž?
V následujícím článku se dozvíte, jaké jsou druhy, indikace a výhody ortéz či bandáží a která je pro vás ta pravá.
Vliv rázové vlny na hojení zlomenin a pakloubů
V tomto článku se dozvíte vše potřebné o vlivu rázové vlny na hojení zlomenin i pakloubů.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Necitlivost v obličeji
Dobrý den,po úrazu hlavy jsem přestal cítit levou tvář, levou stranu nosu a levé horní zuby. Resp. cítím to jako bych měl místní anestezii. Na neurologii mi akorát dali mix vitamínů B. Přemýšlím o rehabilitaci a také o tom, abych…
Bolesti po operaci lokte
Dobrý den,před 14 lety jsem prodělal úspěšnou operaci levého lokte z vnitřní strany. V září 2011 jsem měl distorzi stejného lokte, od té doby mě trápí bolesti, které jdou do 4. a 5. prstu, s chladnutím celého předloktí. Rentgen má…
Léčba zlomeniny člunkové kosti
Dobrý den,způsobil jsem si zraněni zápěstí. Člunková kost se mi nehojí ani po šesti měsících a lékař doporučuje další operaci proximální karpektomií. Chci se zeptat, zda není nějaký jiný způsob léčby než totální znehybnění zápěstí…