Poranění menisku
Menisky jsou vazivové chrupavky uvnitř kolenního kloubu. Koleno je kloub složený, kde se stýká kost stehenní a kost holenní, z boku se přidává kost lýtková. Vpředu je kloub doplněn o čéšku (lat. patella), která společně se svaly stehna funguje jako kladka. Aby do sebe kost stehenní a holenní lépe zapadaly, máme mezi nimi dva půlměsícovité menisky. Ty se při pohybu v koleni posunují dozadu a zpět a zároveň mění svůj tvar. Mezi menisky jsou natažené vazy, který celý kolenní kloub zpevňují.
Menisky tlumí nárazy, přenáší hmotnost těla z trupu a stehna dále do dolní končetiny a chrání kolenní chrupavky proti oděru.
Výskyt poranění
Vzhledem k tomu, že kolenní kloub má poměrně složitou stavbu, dochází v něm často k poškození během pádu (při úrazu na lyžích, špatném doskoku nebo došlapu apod.). Nejčastějším mechanismem poranění je protočení bércových kostí vůči kosti stehenní (torzní pohyb). Při tomto pohybu dochází k natažení vazů a často i k poranění menisků. Může dojít k ruptuře (natržení) menisků nebo i k odtržení části menisku. Tento zcela uvolněný nebo z části odchlípnutý kousek pak může v koleni překážet a blokovat pohyb.
Klinické projevy
Při úrazu cítíme prudkou bolest, může být přítomno lupnutí a pocit, jakoby koleno vyskočilo. Když v koleni dojde k poranění menisků a natažení vazů, kloubní dutina, která je mezi stehenní a holenní kostí, se naplní synoviální tekutinou – tzv. výpotkem. V krátké době po nehodě koleno zepředu a ze stran pod čéškou otéká. Podle rychlosti tvoření otoku můžeme odhadovat, jak je poranění závažné. Pro bolest nelze koleno plně či vůbec zatížit. Přichází pocit nestability a nejistoty (zvláště je-li porušený i přední zkřížený vaz). Někdy máme koleno jakoby zablokované v lehké flekční poloze (ohnutí), což způsobují okolní svaly, které se bolestivým drážděním reflexně stáhnou. Toto zvýšené svalové napětí vyvolává další bolest v koleni.
Vyšetření u lékaře
V této době je určitě dobré koleno zafixovat pružným obvazem a co nejdříve navštívit lékaře. Ten provede funkční manévry, které odkrývají jaké poranění v koleni vzniklo. Někdy doplní obraz zobrazovací metody jako magnetická rezonance, CT či sonografie (vyšetření ultrazvukem). Na RTG snímku je patrný jen stav kostí (zlomenina), poškození měkkých tkání RTG snímek neodkryje, je tedy zbytečné jej vyžadovat.
Podle závažnosti nálezu či obtíží se volí konzervativní nebo chirurgická terapie. Pokud je meniskus poškozen výrazně a je doporučena operace, je vhodné terén připravit rehabilitací, protože operace může být i až za několik měsíců. Během artroskopické operace je poraněný meniskus podle konkrétního stavu sešit nebo je jeho část odstraněna a poškozená chrupavka se očistí. Koleno je fixováno ortézou. Po přibližně 2 týdnech od operace následuje rehabilitace, která podle stavu trvá 4–10 týdnů. Kromě měkkých technik, mobilizací a cvičení svalové síly se běžně využívají vodoléčebné procedury pro terapii otoku a rozhýbání kloubu, aplikace elektroléčby pro stimulaci oslabených svalů a magnetoterapie pro podporu hojení, která nepřináší výraznější efekt. Často se nasazují léky a masti – tzv. nesteroidní antirevmatika pro terapii otoku a bolesti.
Jindy volí lékaři takovou strategii, že nechají pacienta rehabilitovat a podle úspěchů léčby zvažují operaci. Při volbě operace lékař zohledňuje intenzitu bolesti a velikost poranění, věk pacienta, aktivní zapojení/sporty, motivaci a další onemocnění.
Jak může pomoci fyzioterapie
V návaznosti na klinické vyšetření nastavujeme individuální plán fyzioterapie. Pokud došlo k poškození menisku, je vhodný klidový režim asi měsíc až 6 týdnů s použitím ortézy či stabilizačního tapování (čti tejpování, aplikace pružných nebo pevných lepicích pásků), které pomáhá zachovat aktivitu receptorů ve svalech kolem kloubu a v měkkých tkáních i při současné fixaci kloubu pro optimální zhojení a regeneraci. V tomto období je velmi vhodná aplikace fokusované a radiální rázové vlny, které se kombinují ve svých účincích a urychlují proces hojení, tlumí bolest a pomáhají v léčbě otoku a bolestivých stavů svalů v okolí kloubu. Na otok kolene velmi dobře pomáhá již od samého začátku přístrojová či manuální lymfodrenáž v kombinaci s kinesiotapem. Jakmile bude koleno méně bolestivé, můžeme začít s fyzioterapií, kde se zaměříme na aktivaci utlumeného velkého stehenního svalu (m. quadriceps femoris), stabilitu kolene a odstraňujeme reflexní spasmy (křeče) v antagonických svalech v zadní části stehen (hamstringy). Pokud pohyb v koleni není blokovaný, můžeme aktivovat i ostatní svaly v oblasti kolene a začít cvičit v tzv. svalových řetězcích, které nám zajistí centrované postavení kostí v kolenním kloubu (styčené plochy kloubu mají vůči sobě největší kontaktní plochu). Poškozený meniskus se při takto vedené léčbě rychleji uzdravuje a operace nemusí být nutná. Tuto kombinaci fyzioterapie a radiální rázové vlny jsme vypracovali a nazvali Fyzioterapie All-Inclusive. Pokud chceme podpořit hojení měkkých tkání ještě více, můžeme volit i léčbu pomoci fokusované rázové vlny, kterou v kombinaci s fyzioterapií nabízíme jako FOKUS All-Inclusive.
Videoukázka fyzioterapeutického vyšetření kolene
Návody na cvičení při bolesti kolene:
- První pomoc při bolestech kolene
- Cviky při bolestech kolene
- Cviky při bolestech kolene s pomůckou
- Cviky pro stabilizaci kotníku a kolene
- Cviky pro stabilizaci kotníku a kolene s pomůckou
Související články:
- Přetržení předního zkříženého vazu (LCA)
- Přetržení předního zkříženého vazu – co dělat hned po úrazu
- Přetržení předního zkříženého vazu – konzervativní terapie nebo operace
- Operativní metody u přetržení předního zkříženého vazu (LCA)
- Pooperační fyzioterapie u rekontsrukce předního zkříženého vazu
- Poškození kolene po úrazu na in-line bruslích – léčba
Zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/poraneni-menisku
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Nácvik chůze o 2 francouzských nebo podpažních berlích – chůze do schodů
Posílení svalů dolních končetin a stabilizace ve stoji na BOSU
Aktivace vnitřní a přední strany stehenního svalu s overballem
Protažení přední strany stehen vleže na břiše
Články, které by vás mohly zajímat
Pekařova cysta - příčiny a příznaky
Elastický, tekutinou naplněný výrůstek v oblasti podkolenní jamky. Jaké jsou příznaky a metody léčby Pekařovy cysty?
Přetržení předního zkříženého vazu (LCA) – konzervativní terapie nebo operace
Jaké jsou metody léčby a terapie předního zkříženého vazu (LCA)? Veškeré potřebné informace se dozvíte v tomto článku.
Iliotibiální syndrom (ITBS)
Trpíte bolestmi na vnější straně kolene? Na vině může být iliotibiální syndrom. Více v našem článku.
Totální endoprotéza kolenního kloubu - TEP kolene
Čeká vás náhrada kolenního kloubu? V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o operaci i následné léčbě.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Operace zlomeniny holenní kosti pod kolenem
Dobrý den,mám po operaci zlomeniny holenní kosti pod kolenem po 6. měsících ohebné koleno na 90 stupňů a nejde ohnout dále. Dají se šlachy ještě po této době natáhnout?PS. Věk 60 let a mám doporučení výměny kolenního kloubu.Díky
RTG kolene - vysvětlení pojmů
Dobrý den,silně mne bolelo koleno a jamka zezadu kolene a nemohla jsem koleno ohnout. Byla jsem na RTG s výsledkem: kostní struktura pravidelná, kl. štěrbina jen lehce zúžená, kl. plochy facetované, přihrocení eminentia intercondy…
Neustupující bolest po TEP kolene
Dobrý den,jsem 3 měsíce po totální výměně koleního kloubu, 1 měsíc po jednoměsíční rehabilitaci v lázních. Dodnes trpím neustupujícími bolestmi v oblasti koleního kloubu, ohebnost cca do 80 stupňů při bolesti. Bolesti jsou z vnějš…