Malá noha
Malá noha je název pro cvičení, při kterém dochází ke zkrácení (aktivace podélné klenby – A) a zúžení (aktivace příčné klenby – B) nohy. Zapojení hlubokých svalů plosky dráždí proprioreceptory (receptory registrující změny polohy a pohybu). Do mozku tak proudí zvýšené množství impulzů a ten může lépe programovat pohyb. Cvičení zlepšuje svalovou koordinaci, zrychluje nástup svalové kontrakce (prevence podvrtnutí kloubů), upravuje poruchy rovnováhy, celkově zlepšuje držení těla a ovlivňuje poruchy propriocepce u neurologických onemocnění.
V tomto článku se dozvíte, co přesně se skrývá pod cvičením pojmenovaným „malá noha“. Návod na cvičení najdete ZDE.
Cvičení vychází z konceptu senzomotorické stimulace a „malá noha“ by měla být dodržena při všech polohách a pohybech vycházejících z konceptu. S nácvikem se začíná vsedě s odlehčenou nohou. Terapeut pasivně modeluje chodidlo do pozice tříbodové opory – pata, bříško pod malíkem a palcem. Častou chybou bývá drápkovité zatnutí prstců (prstů u nohou) do podložky. Prstce by měly být při tomto cvičení volné a pohyblivé. Pacient nejprve pohyb pouze sleduje a představuje si zkrácení a zúžení plosky nohy. Poté se pacient snaží vytvořit malou nohu za dopomoci fyzioterapeuta. Nakonec pacient aktivně cvičí sám. Pokud pacient zvládá malou nohu vsedě, přechází se do stoje, postupně se pomocí balančních podložek nebo různých výpadů a poskoků zvyšuje nárok na stabilizaci.
Cvičení malé nohy je vhodné použít u deformit nohou (podélně či příčně plochá noha, hallux valgus…), patní ostruhy, bolesti nebo nestability hlezenních, kolenních či kyčelních kloubů, ale také při dysfunkci páteře, kdy častou příčinou může být nevhodný stereotyp chůze či postavení dolní končetiny. Velmi výhodné může být cvičení u starších osob při tréninku stability a prevenci pádů. Cvičení byste neměli provádět, pokud při cvičení cítíte bolest nebo trpíte úplnou ztrátou hluboké propriocepce (syfilis, míšní poranění…).
Pokud Vás cvičení zaujalo a chcete ho vyzkoušet a nechat zkontrolovat fyzioterapeutem, neváhejte nás kontaktovat. V našem zařízení disponujeme řadou balančních pomůcek, na kterých je cvičení nejen účinnější, ale i mnohem zábavnější.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Protažení svalů v chodidle na malíkové i palcové straně
Protažení lýtka a Achillovy šlachy
Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů
Přenášení váhy ze špiček na paty
Články, které by vás mohly zajímat
Míváte studené nohy? Zahřejte je chůzí na boso!
Máte často studené ruce a nohy? Skoncujte s pocitem ledových rukou a nohou! V tomto článku se dočtete jak na to.
Péče o chodidla v těhotenství
Během těhotenství je třeba dbát na stimulaci chodidla, aby nevznikla tzv. plochá noha. Více v našem článku.
Proč si obout přírodu
Objevte sílu chůze naboso! Přirozený způsob, jak posílit tělo, zlepšit vnímání a najít klid v přírodě.
Podologie, podiatrie a fyzioterapie aneb důležitost péče o chodidla
Funkce chodidla může ovlivnit všechny segmenty pohybového aparátu, a proto je nezbytné se o chodidla důkladně starat.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Kostní výrůstky na chodidle
Dobrý den,prosím o zprávu, zda je možné odstranit kostní výrůstky na spodní části chodidla - revmatického původu, artritidy - ultrazvukem.Děkuji za zprávu.
Problémy s patní ostruhou
Dobrý den,ráda bych se poradila ohledně aplikace fokusované rázové vlny na chronický zánět plantární fascie a drobné ostruhy. Problémy mám cca od února tohoto roku s tím, že jsem se začala léčit v květnu. Věnuji se triatlonu a pře…
Oteklý vnitřní kotník a plochá noha
Dobrý den,od Vánoc mám oteklý vnitřní kotník, v lednu proběhla návštěva u lékaře s diagnózou ploché nohy. 10x jsem podstoupila rehabilitace, cvičím, mám ort. vložky na míru, bolest a otok nepřestávají, mažu ibalginem. Velice mě to…