Paličkový prst
Máte bolestivé otlaky na koncových kloubech prstů Vaší nohy, které navíc nápadně vyčnívají? Tvoří se Vám opakovaně tzv. kuří oka na bříškách posledních článků prstů nohy? Trpíte tzv. paličkovým prstem?
Paličkový prst a jeho příčiny
Paličkový prst (digitus malleus) je statická deformita přednoží, vznikající často při dlouhodobém nošení prostorově nevhodné obuvi (nejčastěji krátkých či úzkých bot). Prsty jsou v botě v nesprávné pozici (poslední článek prstu je pokrčený) a v delším časovém horizontu tak dochází k tuhnutí kloubu a zkracování šlachy svalu (dlouhý flexor prstu).
Dále může vzniknout například jako přidružená deformita tzv. vysoké nohy, kdy koncové klouby prstů opět vyčnívají a jsou vystavovány velkému tlaku obuvi jako v předchozím případě.
V obou případech tlačí obuv na část nohy, která je krytá pouze kůží, a tak vznikají otlaky. V pokročilejším stadiu je drážděna i okostice, což vede k nadprodukci kostní tkáně a vzniku exostóz neboli kostních výrůstků (typickým příkladem je patní ostruha nebo Haglundova dvojitá pata).
Často se vyskytuje i jako součást komplexní deformity přední nohy (v kombinaci s vbočeným palcem a příčně plochou nohou).
Důsledky deformit
Kromě bolesti a kosmetických vad dochází ke změně zatížení chodidla, čímž je porušena periferní aference z propriocepce (tzn. porucha vedení informací z chodidla do mozku). Tato porucha vzniká právě změnou postavení kloubů nohy a rozložení tlaku v kloubech, kterou lze snadno vyšetřit pomocí podoskopu, který při diagnostice standardně využíváme. Popsané změny mohou z dlouhodobého hlediska vést i ke špatnému stereotypu chůze. V praxi pak hrozí zvýšené riziko poškození nohy při zatížení.
Možnosti léčby
Jsou-li přítomny reflexní změny v kůži, podkoží, fasciích a svalech, volíme pro jejich odstranění vhodné manuální měkké techniky. Pro návrat fyziologické hybnosti, obnovu kloubní vůle a odstranění kloubních blokád poslouží mobilizační techniky. Do terapie je vhodné zařadit i metody na neurofyziologickém podkladě, jako je Senzomotorická stimulace podle Jandy a Vávrové, Freemanova malá noha nebo posturální trénink E. Raševa s dynamickou plošinou Posturomed, kterou lze na našem pracovišti využít.
Léčbu je možné podpořit vhodně zvoleným tapingem. Samozřejmostí by měla být i pravidelná pedikúra a péče o kůži nohy.
Pakliže se nedaří dlouhodobě uspět konzervativní léčbou, je nutné zvolit operativní (tedy invazivní) metodu léčby. V takovém případě spočívá léčba v odtětí úponu dlouhého flexoru na koncovém článku prstu, který operatér podélně rozdělí a přišije na svrchní část předchozího článku prstu. U starších pacientů se častěji přistupuje k tzv. resekci neboli odstranění posledního článku prstu.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Protažení lýtka a Achillovy šlachy
Senzomotorická stimulace plosek - tříbodová opora
Uvolňování drobných kloubů nohy a prstů na noze
Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu
Články, které by vás mohly zajímat
Statické deformity přednoží - aneb proč vznikají “křivé” prsty a jak je léčit?
Důležitou roli zda k rozvoji těchto deformit dojde nebo ne hraje kvalita vaziva, síla svalů nohy, délka metatarsů.
Sudeckův syndrom
Co je Sudeckův syndrom, jak vzniká, jaké jsou příznaky a možnosti léčby? To vše si přečtětě v následujícím článku.
Co trápí baletky
Baletky jsou vystavené neúměrnému zatížení již od raného věku. Proto je důležité toto zatížení řádně kompenzovat.
Jak vzniká vbočený palec a způsoby léčby
Trápí Vás bolesti palce nohy a máte problém vejít se do boty? Netrpíte vbočeným palcem? Více informací v tomto článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Vbočený palec
Dobrý den,ráda bych se zeptala, zdali je možno pomocí podologie dát dohromady vbočený palec a od toho pramenící bolest nártu a kotníku.Velice děkuji.
Valgózní kotníky a nohy do X u dítěte
Dobrý den,jsem vaší klientkou a nyní se chci zeptat na svou dceru. Jsou jí 3 roky a 3 měsíce (před rokem u vás již také byla) a pozoruji u ní valgózní kotníky a lehce nohy do X, což je patrné zejména při běhu. Podle pediatričky se…
Vbočený palec
Dobrý den,potřeboval bych řešit vbočený palec na levé noze. Zabýváte se také tímto problémem? Případně jaké jsou postupy, vaše zkušenosti, atd.? Žena k Vám chodí s kolenem, tak mě to napadlo...