Co trápí tenisty
Tenis patří v současnosti k jednomu z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších sportů na světě. Někteří autoři popisují, že tato hra je vhodná pro každého. Jiní jim naopak oponují, že se tenis nehodí pro osoby s vývojovými poruchami páteře (skolióza, Bechtěrevova nemoc, Scheuermannova nemoc a další), s výhřezem meziobratlové ploténky či pro osoby trpící anginou pectoris.
Hlavním úskalím tohoto sportu je jednostrannost zátěže působící na dominantní polovinu těla. Dokonalou symetričnost těla nelze brát jako normu. Každý z nás má určité svalové dysbalance, které jsou způsobeny především tím, zda jsme leváci nebo praváci. Asymetrie by však neměla překročit hranici, za kterou se již organismus nedokáže fyziologicky přizpůsobit. Překročíme-li tuto mez, nevyváženost, způsobená především rozdílným svalovým napětím, zažne přetěžovat určité struktury těla, a často vyústí až ve zranění.
Typy úderů a rizika zdravotních obtíží
Forhend
V okamžiku úderu by měl být loket chráněn mírným ohnutím v rozsahu 10–15°. Při nárazu míče na struny rakety se zvyšuje napětí ohýbačů zápěstí, které brání opačnému pohybu v zápěstí. Pokud tyto svaly neplní svou roli (stabilizační, aby nedošlo k ohnutí zápěstí) dostatečně nebo je loket neustále natažen, dochází k přetěžování úponů svalů na vnitřní straně lokte, což může vyústit ve vznik úponových bolestí, takzvaných entezopatií – v této situaci se konkrétně jedná o oštěpařský loket.
Bekhend
Při tomto odbití je loket natažen a naopak jsou namáhány především natahovače zápěstí. Chyby v technice nebo neustálé přetěžování (nesprávné provádění úderu, nepoměr mezi zatížením a regenerací) této svalové skupiny se poté projeví jako takzvaný tenisový loket v místě úponu těchto svalů na vnější straně lokte.
Topspinové údery (údery s horní rotací)
V tomto případě jsou nezbytné rotační pohyby v loketním kloubu a zápěstí při téměř nataženém lokti, tím je vysokým nárokům vystaven především svalově kloubní aparát této oblasti.
Podání a smeč
Při těchto úderech je kromě zápěstí a lokte enormně namáhán ramenní pletenec. Tyto části těla prochází při smeči i podání téměř maximálním pohybovým rozsahem. Úder je zároveň prováděn ve velké rychlosti se značnou vyvíjenou sílou. Nejčastějšími zraněními jsou zde pak syndrom rotátorové manžety a impingement syndrom ramenního kloubu.
Rotační údery
Při forhendu směřuje nápřah dozadu a je doprovázen i rotací trupu, která při velkém počtu odehraných úderů negativně působí na páteř. Při bekhendu se nápřah provádí především před tělem, proto je rozsah rotace trupu podstatně menší.
Na základě charakteristiky jednotlivých úderů a dominance horní končetiny (úderová paže) je možné definovat problematické oblasti. Na hrající straně bývají zkráceny m. quadratus lumborum (čtyřhranný sval bederní), paravertebrální svaly (nacházející se podél páteře), horní vlákna m. trapezius (trapézového svalu), m. sternocleidomastoideus (zdvihač/kývač hlavy) a na nehrající straně je to m. levator scapulae (zdvihač lopatky) – především při hraní obouručního bekhendu. Paravertebrální svaly jsou rovněž extrémně zatěžovány při servisu. Výchozí postavení tenisty pro všechny údery pak způsobuje zkrácení m. iliopsoas (bedrokyčelní sval), ischiokrurálních svalů (hamstringy neboli svaly zadní strany stehen) a m. triceps surae (trojhlavý sval lýtkový). Co se týče servisu, tak zkrácení lze pozorovat především u m. pectoralis major (velký sval prsní). U všech zmíněných svalů je nezbytně nutné provádět pravidelný strečink pro zajištění jejich optimální funkce.
Typické zdravotní obtíže hráčů tenisu
- tenisový loket
- oštěpařský loket
- skokanské koleno, chondromalacie čéšky, abnormality m. quadriceps femoris (čtyřhlavý sval stehenní)
- tenisová noha (mikrotrhliny ve střední části lýtkového svalu)
- zánět či přetržení Achillovy šlachy
- mikrotrhliny ve čtyřhlavém svalu stehenním a přitahovačích stehna (Více v článcích: Natažení, natržení, přetržení svalu a Bolest třísla)
- distorze kotníku
- únavové zlomeniny, především zánártních kůstek a lýtkové kosti
- subluxace ramenního kloubu
- syndrom rotátorové manžety
- bolesti zápěstí
- bolesti zad
- natržení břišních svalů
Prevence a odstranění pohybových poruch
Principem každého tréninku by měla být péče o pohybový systém. Kompenzační neboli vyrovnávací cvičení by měla být samozřejmostí pro každého, byť pouze amatérského tenistu.
Doporučení
- uvolnění ztuhlých kloubů, protahování zkrácených svalů
- nácvik správného provedení základních pohybů a jednotlivých pohybových stereotypů (Více v článcích: Dynamická Neuromuskulární Stabilizace (DNS), Senzomotorická stimulace (SMS))
- posilování oslabených svalů
- korekce držení těla
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Protažení zevní strany stehna vleže na boku
Protažení zadní strany stehen
Přenášení váhy z jedné nohy na druhou
Protažení třísel
Články, které by vás mohly zajímat
Co trápí baletky
Baletky jsou vystavené neúměrnému zatížení již od raného věku. Proto je důležité toto zatížení řádně kompenzovat.
Co trápí golfisty
Golf je náročná hra po fyzické i psychické stránce a vyžaduje určitou všestrannost. Jak by měla vypadat adekvátní příprava?
Terapeutický postup u sportovní gymnastiky
Přečtěte si o sportovní gymnastce Pavlíně Rampouchové a jak probíhala léčba kolene na FYZIOklinice.
Co trápí rugbysty aneb nejčastější úrazy v rugby
Mezi nejčastější zranění v tomto sportu patří natažené svaly, odřeniny, pohmožděniny. Více v našem článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Opakované zranění stehenního svalu
Dobrý den,minulý měsíc mě při fotbale ve sprintu píchlo v zadním stehenním svalu na levé noze. Nedalo se pokračovat. Píchnutí se ozývalo při většině typů pohybů. Doktor mi po prozkoumání řekl, že se jedná o nějakou trhlinku/praskl…
Cviky na zkrácené svalstvo
Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem. Mám sedmiletého syna, který chodí prvním rokem do klubové předpřípravky plavání. Trenér nám řekl, že má zkrácené svaly na HK i DK a je nutné s ním cvičit a protahovat je. Nevím jak. Je pravda…
Bolest a píchání v oblasti úponu Achillovy šlachy
Dobrý den,jsem amatérský běžec a již delší dobu trpím bolestmi/pícháním v oblasti úponu achillovky. Ze začátku to bylo jen občas, zejména při přitažení špičky, není je to i při běžné chůzi a můj stav se zhoršuje a začal se projevo…