Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Trigger pointy neboli spoušťové body

Spoušťový bod, který je často nazýván trigger point, je definován jako oblast přecitlivělosti ve svalu nebo fascii (blanité pouzdro svalů). Při prohmatání pomocí palce zkušený masér nalezne znatelnou tvrdou hrudku nebo jakýsi "uzel" v tloušťce svalových vláken a fascie. Dotýkání se těchto bodů může vést k vystřelující bolesti (specifické pro sval), lokální bolesti v místě dotyku nebo dokonce autonomním reakcím (pocení, dávivý reflex). 

Spoušťové body mohou být také nalezeny v jiných tkáních, jako je kůže, tuková tkáň, šlachy, vazy, kloubní pouzdro nebo periosteum, ale v těchto místech však nezpůsobují onu známou vystřelující bolest. Naopak ve svalech mohou existovat po dlouhou dobu, tedy mnoho měsíců. Je důležité si uvědomit, že mohou přejít z aktivního stavu do latentního, to znamená, že přestanou vyzařovat bolest, ale nadále existují a mohou kdykoli přejít do aktivního stavu pod vlivem provokujících faktorů.

Výskyt aktivních spoušťových bodů, které při dotyku vyvolávají akutních bolestivé pocity na určitých místech na těle nebo končetinách, byl popsán v první polovině minulého století americkými lékaři. V přesném překladu se anglický pojem ”trigger” pro bod bolesti znamená "spoušť", protože když je aktivován, objeví se bolest velmi podobná síle pocitů osoby zraněné výstřelem z pistole. V moderní medicíně se používá mapové schéma umístění spoušťových bodů, které umožňuje odborníkům úspěšně zmírnit pacientovu bolest.  

Příčiny vzniku

Nejčastější příčinou vzniku a aktivace myofasciálních spouštěčů je však svalové přetížení, a to jak chronické, tak akutní. Akutní svalová přetížení mohou vzniknout nepříjemnými pohyby jako například pokusy o zvedání těžkého kufru nebo vyjmutí baterie z auta.  

Chronické svalové přetížení vzniká při dlouhém setrvávání v nepohodlné poloze. Příkladem může být dlouhé sezení, kdy svaly jsou chronicky přetíženy, aby udržely vzpřímenou polohu trupu. Často trpí nejen dolní část zad, ale také oblast krku a hrudníku. Tato kategorie se vztahuje také na kadeřníky, kteří neustále drží zvednuté ruce.

Dalším důvodem vzniku trigger pointů je dlouhodobé udržování svalů ve zkráceném stavu, kdy si svaly zvyknou na zkrácený stav a zůstávají v této poloze. Například svaly zadní části stehna jsou velmi náchylné k tvorbě spouštěčů při dlouhodobém sezení (také v kombinaci se svalovým upnutím). Dále stojí za to věnovat pozornost vašemu držení těla také při spánku nebo čtení vleže.

Příznaky spoušťových bodů

Spoušťové body vystřelují bolest, která může být buď konstantní, to znamená, že spoušťový bod je v aktivním stavu, nebo bolest může ustoupit pod vlivem ochranných mechanismů našeho těla.

Dalším příznakem je omezení pohyblivosti, protože sval nemůže být plně napnut kvůli slepeným vláknům. Lidé mylně říkají, že mají krátké vazy, zkrácené svaly a tak dále, ale ve skutečnosti je to právě patologie a jsou to právě spouštěče, které zabraňují úplnému protažení svalů na anatomicky zdravou délku. To zase vede ke změně motorického stereotypu.

Jak s nimi zacházet?

Dobrým způsobem, jak zacházet se spoušťovými body, je provádět sekvenční klepnutí přímo nad bodem. To však může být obtížné pro autoošetření. Tlačte na kůži (netřete!) po dobu nejméně 10-15 sekund. Pokud bolest ustoupí, pokračujte v tlaku, dokud nebude patrná výrazná úleva. Někdy to můžete udělat s tenisovým míčem nebo masážním válečkem. Ve většině případů je manuální ošetření spoušťových bodů velmi účinné. Je však třeba mít na paměti, že pokud nevyloučíte skutečnou příčinu vzniku bodů maximální bolesti, příznaky se vždy vrátí.

Diagnostika spoušťových bodů

Nejjednodušším a nejjistějším způsobem je palpace, to znamená nahmatat a cítit spouštěče pomocí prstů, nejčastěji palce. Ne všechny spouštěče lze nalézt rychle a některé nebudou nalezeny vůbec, ale to neznamená, že neexistují. Existují však přesnější diagnostické metody, jako je ultrazvuk nebo pomocí termokamery. Na povrchu kůže, pod kterou jsou spouštěcí body, je tělesná teplota buď vyšší nebo nižší, ale rozhodně se liší od zdravých míst. Tato metoda však není nejpřesnější, spíše naopak.

Fenomén spoušťových bodů – zóna odražené bolesti

Jedním z jevů je odražená bolest, která se může objevit nejen v místě samotné šňůry ve svalu, ale také na vzdáleném místě od ní. Například, ve svalu quadriceps femoris může způsobit odraženou bolest kolene a lékaři budou hledat příčinu bolesti v koleni, i když zdroj bolesti je 30 centimetrů od místa bolesti. Nebo osoba může být diagnostikována syndromem karpálního tunelu a bolest vyzařuje ze spoušťového bodu v předloktí nebo dokonce rameni. Dalším příkladem mohou být spouštěče v bederním svalu, který se nachází hluboko v břiše a mohou způsobit odraženou bolest perineu a nemocný se dostane k urologovi nebo gynekologovi, který nebude schopen najít skutečné příčiny bolesti. Fenomén odražené bolesti není plně popsán, ale předpokládá se, že bolest může být přenášena fascií.

K zamyšlení také může vést starý příběh od chiropraktika, který je možná jenom povídačkou, ale také se může blížit pravdě. Zubaři údajně byli mezi prvními, kteří měli podezření, že s bolestí není něco v pořádku. Lidé k nim přicházeli s údajnou bolestí zubů. Poté, co se zubař poprvé pokusil ošetřit zuby, pak je zcela odstranil, bolest zůstala. To znamená, že vytáhli všechny zuby a "bolest zubů" stále zůstala. Bolest v tomto případě byla způsobena myofasciálním trigger pointem v čelisti.

Závažnost spoušťových bodů

Máme 3 stupně závažnosti spoušťových bodů.

První stupeň závažnosti  

Při hlubokém hnětení prvního stupně závažnosti se cítí středně silná bolest v dané oblasti. Docela často stačí jedna nebo dvě kvalitně odvedené masáže a postizometrická relaxace k úplnému odstranění spouštěčů. K úplnému zotavení svalů dochází několik dní po masážích.  

Druhý stupeň závažnosti  

Při hlubokém a silném hnětení se objeví silná bolest, ale pouze lokálně. Bolest se může šířit mírně za bod a sval, který je masírován, ale je lokalizován na jednom místě. Toto je nejběžnější stupeň závažnosti. Obvykle mají všechny latentní a aktivní spouštěče tento stupeň závažnosti. Na svalech s takovými šňůrami spouštěčů bude zapotřebí přibližně 2-6 masáží. Svaly mohou již dobře reagovat na pasivní protahování a na postizometrickou relaxaci. Není třeba spěchat, léčení svalů vyžaduje čas, buďte na to připraveni.

Třetí stupeň závažnosti  

Při hlubokém hnětení postiženého svalu dochází jak k lokální silné bolesti, tak k vystřelující bolesti či odražené na jiném místě. Obvykle se projevuje například při masírování krku zezadu, kdy bolest vystřeluje do zadní části hlavy nebo bolet zpod lopatky vystřeluje do lokte. Další z mnoha obvyklých případů je, kdy bolet z dolní části zad vystřeluje do hýždí nebo dolní části břicha. Třetí stupeň závažnosti spouštěčů je běžný, téměř u každého, jen je jich mnohem méně než spouštěče druhého stupně závažnosti.

Prevence spoušťových bodů

K preventivním opatřením pro tvorbu a aktivaci doporučujeme alespoň příležitostně provádět cvičební terapii zaměřenou na protažení "oteklých a unavených" svalů. Je důležité vrátit anatomický rozsah pohybu do těchto svalů. Chcete-li to provést, měli byste zvolit "cílové svaly", které jsou ve vašem případě nejvíce náchylné k přetížení. Mohou to být například svaly bederní oblasti, protože hodně sedíme.

Automasáž spoušťových bodů

Chcete-li si sami rychle pomoci od bolesti můžete zkusit automasáž postižené oblasti pomocí masáže na masážním válci. Tuto techniku je také vhodné využívat preventivně v rámci péče o namáhané nebo naopak ochablé svaly. Válcování, aby bylo efektivní, by mělo být prováděno za určitých podmínek:

  • Dlouhé (nejméně 15-20 minut na oblast)
  • Silné (tj. s velkým tlakem a silou)
  • Intenzivní (můžete použít několik technik: první – stiskněte a držte, druhá – stiskněte a hnětete)

Pokud máte příležitost a čas, tak pro první ošetření spoušťových bodů doporučujeme raději navštívit kvalitního maséra nebo fyzioterapeuta, kteří Vám přesně vysvětlí příčiny vzniku bolesti, uvolní spoušťové body a doporučí další postup a péči. Pravidelná masáž pomocí masážního válce má hluboký pozitivní dopad nejen na svaly, ale také na kůži. Při dlouhodobém používání masážního válce postupem času začnou horní vrstvy svalů měknout a pustí vás do hlubších vrstev svalů. Je důležité si udělat čas a být trpělivý, může trvat týdny a měsíce, než se zotavíte z chronických spoušťových bodů.

Pro bližší seznámení s touto technikou si můžete přečíst náš článek Cvičení zvané rolling

Příklady cviků na masážním válci: 

Doporučení FYZIOkliniky:

Pokud jste se rozhodli pečovat o své tělo a dopřát mu pravidelnou relaxaci, můžete si vybrat právě tu nejvhodnější masáž z naší široké nabídky na této stránce. Z našich fyzioterapeutických služeb, včetně služeb obsahujících využití rázové vlny, můžete využít nabídku na této stránce.

Nákup masáží můžete provést prostřednictvím našeho eshopu.

 

Kompletní nabídka masáží ve FYZIOklinice:

Ve FYZIOklinice nabízíme masáže, které jsou skvělým způsobem, jak dosáhnout relaxace a uvolnění, ale také účinně pomáhají při léčbě bolesti. Naši maséři, či terapeuti nabízí různé druhy masáží včetně kombinace masáže s fyzioterapií. Tato nabídka umožňuje nejen uvolnit napětí, ale také podpořit proces hojení a regeneraci těla. Kombinace těchto technik nabízí komplexní přístup k péči o vaše zdraví, pomáhá předcházet zraněním a urychluje zotavení.

Přijďte se k nám přesvědčit a zažijte si na vlastní kůži, jak může naše péče zlepšit Váš život a Vaše zdraví.

Těšíme se na Vás!

Autor: FYZIOklinika s.r.o.
Zdroj: Znalosti získané během studia a absolvování odborných kurzů, dlouholetá odborná praxe v oboru.

 

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Manuální facelifting

Pro zobrazení klikněte na

Technika Kiblerovy řasy

Pro zobrazení klikněte na

Masáž proti migréně

Pro zobrazení klikněte na

Masáž zad ulevující astmatikům

Články, které by vás mohly zajímat

Masáže během těhotenství: bezpečná a uklidňující péče pro budoucí maminky

Masáže během těhotenství: bezpečná a uklidňující péče pro budoucí maminky

Masáž v těhotenství přináší úlevu od bolesti, zmírňuje stres a napětí a poskytuje uklidňující prostor pro připojení k miminku

Jdu poprvé na masáž, na co se mám připravit?

Jdu poprvé na masáž, na co se mám připravit?

Jdete poprvé na masáž? Nevíte, co očekávat? Tento článek zodpoví nejčastější dotazy, které Vás před návštěvou zajímají.

Sportovní neboli zahřívací masáž

Sportovní neboli zahřívací masáž

V tomto článku jsme se zaměřili na jednotlivé techniky sportovní masáže a její rozdíly při různých fázích tréninku.

Jak vyzrát na podzimní únavu? Pomohou masáže, infuzní terapie i cvičení.

Jak vyzrát na podzimní únavu? Pomohou masáže, infuzní terapie i cvičení.

V následujícím článku nabízíme několik tipů, jak překonat únavu a zůstat plní síly a energie nejen na podzim.

Napište nám
Doporučujeme