Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Statické vady nohy

Ortotické, respektive kalceotické ošetření je možné u více či méně pasivně korigovatelných vad nohou, které je možno přizpůsobit do funkčního postavení. Užití ortotických pomůcek u těžce fixovaných vad nohou, jež takto nelze pasivně napravit, vede pouze ke snížení důvěryhodnosti těchto metod. Běžná ambulantní praxe nabízí možnost korekce nevhodného postavení kteréhokoliv z prstů u nohou, včetně palce, dále korekce funkční schopnosti nohy jak v podélném, tak příčném směru – plochonoží. V nesrovnatelně menším procentu pak lze běžným ambulantním způsobem napravit složitější poruchy způsobené vrozenými vadami, úrazy či trofickými poruchami (vztahujícími se k výživě tkání a jejich růstu).

Vady nohy u dětí

Především u dětí v předškolním věku není výjimkou nález metatarsus primus varus či metatarsi adducti (nohy směřující prsty dovnitř, prsty vtočené dovnitř do oblouku C). Zde je preferována tzv. antivarózní obuv, jež může být doplněna dětskou supinační (nohy do X) ortopedickou vložkou. V případě zátěžových a především pozátěžových bolestí lýtek a přední hrany holenní kosti je vhodná dětská supinační (nohy do X) vložka, která pomáhá korigovat zátěžové postavení nohy ve smyslu pronace-supinace (nohy do O-nohy do X). Je nutná celá dětská ortopedická vložka doplněná standardní dětskou obuví s pevným opatkem. Pro děti, které jsou léčeny konzervativně kvůli složitým vrozeným vadám typu pes equinovarus congenitus (vrozená koňská noha vtočená) a talus verticalis congenitus (vrozená plochá noha), je především na počátku léčení doporučována individuálně šitá dětská ortopedická obuv. S postupným zlepšováním nebo v případech dětí s konzervativním doléčením po primární operaci je možné doporučit dětskou zdravotní obuv s pevným opatkem doplněnou dobře modelovanou ortopedickou vložkou vzhledem k typu vady. Vždy je nutné dbát zejména na správnou velikost obuvi. Ortopedická vložka musí být správně postavena a tvarována podle typu vady, nejlépe na podkladě korigovaného sádrového modelu.

Nejčastější vady nohy u dospělých

Nejčastějším problémem v dospělosti bývají různé nežádoucí a nepřirozené pozice prstů u nohou, vbočený palec a problémy s plochonožím. Méně často se vyskytují rezidua (zbytky, zůstatky) vrozených vad nebo následky úrazů. K nápravě postavení prstů u nohou je možné využít nejrůznějších typů korektorů, které se vkládají do obuvi a jsou vyrobeny zejména z molitanu nebo pěnového latexu. Pro vbočené postavení palců je možné využít sériově vyráběné noční polohovací bandáže typu Poštulkovy bandáže nebo rigidní (pevné) plastové korektory. V případě využití jakékoliv pomůcky je však nutné si uvědomit, že se jedná pouze o symptomatickou úpravu postavení prstů u nohou, nikoliv o léčbu příčin problému.

Při nevhodném postavení a způsobu odvalu nohy je možné používat ortopedickou vložku. Speciální ortopedická vložka se používá i v případě trofických (vztahujících se k výživě tkání a jejich růstu) změn plosky, například u diabetiků. Je důležité si uvědomit, že v dospělosti je cílem používání ortopedické vložky pouze zlepšení vzájemného působení mezi chodidlem a podložkou. V žádném případě se zde nejedná o nápravnou, korekční funkci. Ortopedickou vložku je nutné vkládat do boty správné velikosti, v žádném případě ji nevyužíváme do obuvi menší či větší. Obdobně jako v dětském věku má ortopedická vložka význam pouze s kvalitní obuví, z hlediska stavby je optimální produkt vyrobený na podkladě korigovaného sádrového modelu. Ortopedická vložka musí být dostatečně pevná a zároveň pružná, umožňující přiměřený odval nohy, nemá zvyšovat zdvih paty nad podložku, a to ani v dětském, ani v dospělém věku.

U složitějších statických vad nohou je nutné zvolit použití ortopedické obuvi. Podle typu a charakteru vady nohy používáme obuv ortopedickou individuálně šitou jednoduchou, složitější nebo velmi složitou. Typ obuvi je dán možností volby obuvnického kopyta podle toho, zdali je možno využít standardní obuvnické kopyto bez úpravy, nebo pokud je nutné provedení speciálních úprav na standardním kopytě, případně je-li nezbytná výroba individuálního obuvnického kopyta přímo k dané vadě. Ortopedická obuv jakéhokoliv typu musí být vždy postavena tak, aby dobře tolerovala anatomické zvláštnosti poškozené nohy a přitom umožnila přenos zátěže těla na podložku obdobně jako za fyziologického stavu, tzn. přenos větší části zátěže přes patu a menší části přes přednoží. V případech, kdy nelze upravit nášlapnou stélku tak, aby byla větší část zátěže přenesena na podložku přes patu, ale je přenášena přes přednoží nebo dokonce přes prsty, je již použití ortopedické obuvi nevhodné a je nutné ošetření poškozené nohy jiným způsobem.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; MUDr. Michal Matějíček, CSc., Ortopedická klinika IPVZ, FN Bulovka, Praha

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Aktivace podélné a příčné klenby chodidla

Pro zobrazení klikněte na

Senzomotorická stimulace plosek - uvolňování chodidla pomocí ježka

Pro zobrazení klikněte na

Chůze po malíkové straně

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizace kolen i trupu - balanční nákrok na BOSU

Články, které by vás mohly zajímat

Proč mě bolí nárt / ploska nohy?

Proč mě bolí nárt / ploska nohy?

Trápí Vás bolesti plosky nohy a nártu? Pojďme si společně projít, co může být příčinou bolestí v této oblasti.

Proč si obout přírodu

Proč si obout přírodu

Objevte sílu chůze naboso! Přirozený způsob, jak posílit tělo, zlepšit vnímání a najít klid v přírodě.

Péče o chodidla v těhotenství

Péče o chodidla v těhotenství

Během těhotenství je třeba dbát na stimulaci chodidla, aby nevznikla tzv. plochá noha. Více v našem článku.

Podoskop s polarizovaným světlem

Podoskop s polarizovaným světlem

Podoskop je moderní přístroj pro diagnostiku ortopedických vad nohou. Více v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Problémy s patní ostruhou

Dobrý den,ráda bych se poradila ohledně aplikace fokusované rázové vlny na chronický zánět plantární fascie a drobné ostruhy. Problémy mám cca od února tohoto roku s tím, že jsem se začala léčit v květnu. Věnuji se triatlonu a pře…

Velikost dětských botiček

Dobrý večer,četla jsem váš článek o tom, jak správně vybrat dětské botičky a na co si dát pozor. Nyní bych se chtěla zeptat ohledně velikosti. První botičky jsme již zakoupili, protože se můj syn začal chodit. Nicméně mě nyní zpět…

Boty pro miminko

Dobrý den, ráda bych se s vámi poradila při výběru prvních botiček pro mé dítě. Je lepší vybrat boty typu barefoot, které umožňují přirozený pohyb nohy, nebo tradiční kotníkové boty s pevnou patou? Děkuji za vaše doporučení.

Napište nám
Doporučujeme