Cyklisté: kompenzační cvičení
Ať už sportujete profesionálně, čas od času pro radost nebo máte naopak sedavé zaměstnání, je potřeba regenerovat a kompenzovat své obvyklé chování a aktivitu.
Pro zachování vlastního zdraví nebo také dosažení lepších výsledků ve sportu je potřebná regenerace a kompenzace. Základním pravidlem kompenzace je používání jiných pohybových vzorů než těch, které používáme často. Zjednodušeně řečeno, budeme vykonávat přesně to, co v tréninku běžně neděláme. Kompenzační aktivity by nám tak měly usnadňovat regeneraci.
Při každém sportu je kompenzační aktivita jiná a musí být pečlivě zvážena. Je v podstatě jedno, čemu se aktivně věnujete nebo zda jste naopak pasivní, vždy preferujete jistý typ pohybových vzorů. Naše tělo potřebuje dynamickou změnu, aby předešlo přetížení, nedostatečné regeneraci a poškození.
Níže naleznete několik tipů na kompenzační aktivity pro cyklisty.
Napřímení páteře vleže na břiše
Cvičení je vhodné pro napřímené držení páteře a hlavy, aktivaci hlubokého stabilizačního systému a posílení stabilizačních svalů lopatek a ramen.
Napřímení páteře vkleče s nataženými koleny
Tento cvik je vhodný pro napřímení páteře a posílení a stabilizaci ramene, lopatek a středu těla.
Napřímení páteře a nitrobřišní tlak ve stoji
Tento cvik je cílený na napřímení páteře a je vhodné jej cvičit zejména při oslabení stabilizátorů trupu (HSS), při bolestech bederní či krční páteře a při potížích s páteří obecně (včetně chronických bolestí, opakovaných blokád č…
Protažení svalů na přední straně krku s dopomocí druhé osoby
Tento cvik je vhodný, trpíte-li bolestmi v oblasti krční či hrudní páteře, hlavy, ramen. Preventivně by ho měly provádět osoby, které mají sedavé zaměstnání.Lze ho provádět jak s dopomocí druhé osoby, tak i jako autoterapii.Nedopo…
Pět Tibeťanů - „půlměsíc“
Cvik známý také jako 3. Tibeťan je dobrý na uvolnění zkrácených svalových skupin.
Aktivace svalů pro vzpřímené držení těla pomocí Therabandu
Cvičení pro aktivaci svalů podílejících se na vzpřímeném držení těla a zároveň uvolňující ty, které jsou díky dlouhodobějšímu setrvávání v „ochablém“ sedu přetíženy.Toto cvičení je vhodné jako kompenzace při dlouhé práci v předklo…
Cvičení s pružnými odpory ke vzpřímenému držení těla
Tento cvik je vhodný, trápí-li Vás bolesti zad při dlouhé práci ve statické pozici, jakou je např. práce u počítače. Jedná se o cvik, kterým stimulujete a zároveň posilujete svůj pohybový aparát k vzpřímenému držení těla v sedě.
Protažení pronátorů předloktí
Jde o cvik určený k protažení pronátorů předloktí (svalů předloktí, které točí ruku dlaní k zemi), které je vhodné při bolestech na vnitřní straně lokte (tzv. oštěpařský loket či golfový loket).Jako prevence je dobré cvičit tento…
Stabilizace ramenního pletence – veslování vestoje
Uvolňující cvičení ramenního pletenec založené na aktivaci svalových řetězců vedoucí k zapojení mezilopatkových svalů a rotátorů ramene. Cvik je vhodný k posílení spodních fixátorů lopatek, zevních rotátorů ramenního kloubu a tedy…
Protažení třísel pomocí skluzu
Jedná se o cvik pro protažení třísel pomocí skluzu, který můžete provádět doma. Budete potřebovat pouze složený ručník. Cvičení je vhodné v případě zkrácených svalů v oblasti třísel.
Zásuvka vsedě
Cvik můžete znát také pod názvem retrakce krční páteře v sedě. Tato metoda je využívána při bolestech zad, například při poškození meziobratlových disků, bolesti krční páteře, při brnění v typických neurologických zónách a dalších…
Cvičení pro posilování stabilizačního systému ve stoji
Balanční cvičení pro správné držení těla a napřímení páteře vycházející z fyzioterapeutického konceptu Roswithy Brunkow. Cvik je vhodný pro aktivaci hlubokého stabilizačního svalstva břicha, trupu i pánve. Dále získáte či zlepšíte…
Excentrická kontrakce ohýbačů (flexorů) ruky a předloktí - oštěpařský loket
Tímto cvikem se posilují ohýbače (flexory) prstů a zápěstí v protažení (excentricky). Protože při excentrickém cvičení dochází ke zvýšené adaptaci svalu i šlachy a ke zvýšené tvorbě kolagenu, je takové cvičení vhodné jako prevence…
Excentrická kontrakce natahovačů (extenzorů) ruky a předloktí - tenisový loket
Tímto cvikem se posilují natahovače (extenzory) prstů a zápěstí v protažení (excentricky). Protože při excentrickém cvičení dochází ke zvýšené adaptaci svalu i šlachy a ke zvýšené tvorbě kolagenu, je takové cvičení vhodné jako pre…
PIR a protažení extenzorů předloktí a ruky
Tento cvik je vhodný na protažení extenzorů (natahovačů) zápěstí a prstů. Pokud jej budete provádět pravidelně, předejdete přetížení těchto svalů a bolestem na zevní straně lokte (tenisový loket).
PIR a protažení flexorů předloktí a ruky
Tento cvik je vhodný na protažení flexorů (ohýbačů) zápěstí a prstů. Pokud jej budete provádět pravidelně, předejdete přetížení těchto svalů a bolestem na vnitřní straně lokte (golfový či oštěpařský loket).
Protažení hýžďového svalu a zvýšení rozsahu pohyblivosti kyčlí
Tento cvik důkladně protáhne hýždě (gluteální svaly a m. piriformis). Je vhodné jej provádět při obtížích v oblasti bederní páteře, křížokyčelního, kyčelního i kolenního kloubu a před a po každém fyzickém cvičení či sportu (běh, k…
Protažení lýtka a Achillovy šlachy
Tento cvik důkladně protáhne lýtkový sval a Achillovu šlachu. Provádějte ho před a po každém sportovním výkonu (cvičení, běh, kolo, turistika atd.). Pokud cvik budete provádět pravidelně, předejdete tak přetížení lýtkového svalu,…
Protažení přední strany stehen vleže na břiše
Čtyřhlavý stehenní sval (m. quadriceps femoris) bývá často zkrácený a přetížený, což může způsobit až omezení pohybu a bolesti v kolenním kloubu, i problémy v zdánlivě nesouvisejících oblastech (kyčelní kloub, bederní páteř, třísl…
Protažení zadní strany stehen
Svaly zadní strany stehen (ischiokrurální svaly, hamstringy) bývají často zkrácené. Toto zkrácení může způsobovat bolesti zad nebo kolen, proto je vhodné tyto svaly preventivně protahovat v rámci strečinku před a po jakékoliv spor…
Protažení zevní strany stehna vleže na boku
U dolních končetin dochází často kvůli nedostatečnému protahování ke zkrácení svalů. Tento cvik důkladně protáhne zevní stranu stehna, hýždí a bérce. Provádějte jej na začátku a na závěr každé Vaší fyzické aktivity (běh, kolo, tur…
Protažení svalů pod lebkou
Jedná se o šetrnou metodu sloužící k protažení a uvolnění stažených svalů pod lebkou - na přechodu šíje a týlu. Techniku používáme v případě bolesti hlavy a šíje, migrén, ale i při brnění rukou apod.
Protahování vzpřimovače trupu, prsních svalů a svalů v oblasti ramenních kloubů
Cvičení je vhodné pro protažení vzpřimovače trupu, prsních svalů a svalů v oblasti ramenního kloubu.
Cvičení s Propriomedem - základní kmit oběma rukama
Cvičení je vhodné pro stabilizaci ramenních kloubů a lopatek, zpevnění hlubokých stabilizačních svalů páteře a zlepšení koordinace svalové aktivity.
Cvičení s Propriomedem - kmitání vestoje jednou rukou
Cvičení je vhodné pro stabilizaci ramenního kloubu a lopatky, zpevnění hlubokých stabilizačních svalů páteře a zlepšení koordinace svalové aktivity.
Cvičení s Propriomedem - kmitání vestoje nad hlavou
Cvičení je vhodné pro stabilizaci ramenního kloubu a lopatky, zpevnění hlubokých stabilizačních svalů páteře a zlepšení koordinace svalové aktivity.
Cvičení s Propriomedem - kmitání vestoje obouruč do stran
Cvičení je vhodné pro stabilizaci ramenního kloubu a lopatky, zpevnění hlubokých stabilizačních svalů páteře a zlepšení koordinace svalové aktivity.
Protažení bicepsu
Jedná se o cvičení pro protažení bicepsu (dlouhé hlavy dvouhlavého svalu pažního). Tento cvik je vhodný v případě bolesti ramene a bicepsu.
Protažení prsních svalů pomocí dveřních zárubní
Cvičení je vhodné pro protažení zkrácených prsních svalů a uvolnění napjatých svalů v oblasti ramene.
Core Training - opora na čtyřech se zdviháním kolen
Napřímení páteře v kleče na čtyřech a zdvihání kolen nebo také ACT- vzpěr v poloze na čtyřech s nadzvednutím kolen je cvik vhodný pro trénink hlubokých svalů břicha a bederní páteře (hlubokého stabilizačního systému), stabilizátor…
Napřímení páteře na všech čtyřech
Při tomto cviku dochází k aktivaci hlubokého stabilizačního systému a je tedy vhodný pro nácvik napřímeného držení páteře a hlavy, stabilizaci pánve, kyčelních kloubů, ramen a lopatek.
Spinální cvičení na uvolnění a protažení hlubokých svalů páteře
Spinální cvičení uvolňuje, protahuje a aktivuje záda a svaly podél páteře. Cvičení je vhodné pro odstranění ztuhlosti zad.
Protažení svalů okolo hrudní páteře
Cvik slouží k protažení svalů v okolí hrudní páteře. Tato technika je vhodná v případě bolesti zad pro uvolnění jejich napětí.
Napřímení páteře a nitrobřišní tlak v nízkém šikmém sedu
Cílem tohoto cvičení, vycházejícího z vývojových poloh, je napřímené držení páteře a hlavy, aktivace hlubokého stabilizačního systému a stabilizace pánve, kyčelních kloubů, ramen a lopatek.
Otevření hrudního koše - cvičení na gymnastickém míči
Cvičení je vhodné pro napřímení, protažení prsních svalů a svalů trupu.
Napřimování v sedu
Cvičení je vhodné pro uvolnění krční páteře a napřímení horního trupu. Doporučujeme ho cvičit při bolestech hlavy a krční páteře.
Protažení svalů beder, kyčlí a stehen
Jedná se o cvik (antigravitační PIR - post izometrickou relaxaci) k uvolnění a protažení bedrokyčlostehenního svalu (musculus iliopsoas). Tento cvik je vhodné provádět také v případě bolesti beder.
Cvik pro zevní rotaci v ramenních kloubech, supinaci předloktí
Cvik slouží ke kompenzaci svalových dysbalancí mezi svaly s tzv. protihráčskou funkcí, ke zlepšení koordinačních schopností a uvědomění si průběhu pohybu pomocí dynamického odporu.Součástí tohoto cviku jeBrüggerův sed.
Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - protažení prsních svalů u stěny
Cvičení je vhodné pro uvolnění napjatých svalů v oblasti ramene a protažení prsního svalu.
Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - komplexní cvičení pro svaly zápěstí, rukou, ramen, zad a dolních končetin
Cvičení je vhodné pro uvolnění napjatých svalů v oblasti ramene.
Protažení hýždí vsedě
Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém fyzickém cvičením, sportem (běh, kolo, turistika atd.).Pokud cvik budete provádět pravidelně, předejdete tak přetížení hýžďového svalu, kyčlí, kolene, bolestem zad, b…
Protažení hýždí ve stoje
Tento cvik důkladně protáhne hýždě. Provádějte před a po každém fyzickém cvičením a sportu (běh, kolo, turistika atd.).Pokud cvik budete provádět pravidelně, předejdete tak přetížení hýžďového svalu, kyčlí, kolene, bolestem zad, b…
Protažení přední strany stehna ve stoji
Jedná se o jednoduchý, ale účinný cvik k protažení čtyřhlavého svalu stehenního na přední straně stehna ve stoji. Můžete ho provádět v rámci strečinku před a po jakékoliv sportovní aktivitě, zejména před a po běhu. Cvičení pomáhá…
Protažení prsního svalu
Jedná se o cvik pro správné protažení prsního svalu, jež můžete provádět i Vy sami doma.
Protažení na gymnastickém míči - procvičování pohyblivosti páteře a protažení svalů na přední straně trupu a svalů nohou
Cviky na procvičování pohyblivosti páteře a protažení svalů na přední straně trupu a svalů nohou.
Protažení na gymnastickém míči - protažení svalů trupu a svalů na zadní straně nohou
Cvičení s gymnastickým míčem "Gymball" pro protažení vnitřní strany stehen, třísel a zad.
Protažení supinátorů předloktí
Cvičení je vhodné pro protažení svalů předloktí, které točí ruku dlaní vzhůru (supinátorů předloktí).
Pěnový válec training foam roller - masáž hýždí
Tento cvik slouží jako automasáž k uvolnění hýždí (např. po intenzivním posilování). Díky relativně náročnější (balanční) pozici zároveň aktivujete břišní svaly a posilujete paže.
Aktivace hlubokých flexorů krku vleže na zádech na overballu
Tento cvik je vhodný pro posílení hlubokého krčního svalstva. Je vhodný u osob trpících bolestmi hlavy, bolestmi v oblasti krční a hrudní páteře a jako prevence u osob praktikujících sedavé zaměstnání.
Pěnový válec Training Foam Roller - masáž lýtek
Tento cviku slouží primárně jako automasáž k lýtkových svalů. Náročná (balanční) pozice zároveň vyžaduje aktivní střed těla, břišní svaly a paže.
Posilovací guma Pilates Band - cvik na protažení přední strany předloktí
Následující protahovací cvik je zaměřen na protažení přední strany předloktí. Je velmi vhodný zejména pro osoby pracující jak manuálně, tak u PC. Cvik slouží jako prevence vzniku tzv. úžinových syndromů či jiných onemocnění svalů…
Protažení hrudníku na zádech na overballu
Cvik je vhodný pro zlepšení pohyblivosti hrudní páteře, uvolnění skloubení mezi hrudní páteří a žebry, protažení prsních svalů a zevních rotátorů ramenního kloubu. Je tedy vhodný pro osoby, které mají sedavé zaměstnání nebo pracuj…
Cvičení na gymnastickém míči - protažení prsních svalů a ramen
Tento cvik slouží k protažení vzpřimovačů trupu, prsních svalů a svalů v oblasti ramenního kloubu.
Cvičení na gymnastickém míči - posilování tricepsu
Cvik je vhodný pro kompenzaci svalových dysbalancí mezi svaly s tzv. antagonistickou (protihráčskou) funkcí (flexe-extenze, zevní-vnitřní rotace atd.), posílení hluboko uložených svalů podél páteře, pro posílení mezilopatkových sv…
Automobilizace přechodu hlavy a krční páteře - retrakce vleže
Automobilizační cvičení retrakce šíje v leže na zádech je cvik vhodný při bolestech krční páteře, při brnění v typických neurologických zónách a dalších případech. Díky tomuto cvičení dochází ke snížení intenzity bolesti, posunu n…
Cvičení na gymnastickém míči - napřimování páteře s oporou o horní a dolní končetinu křížem (se zúžením opory na dvě končetiny)
Cvik vhodný pro posílení hluboko uložených svalů podél páteře. Provádějte jej při bolestech zad a pro posílení mezilopatkových svalů, svalů paží, trupu a břišní stěny a pro uvolnění krční, hrudní a bederní páteře.
Cvičení na gymnastickém míči - protažení přední strany břicha, stehen a hrudníku
Cvik je vhodný pro protažení svalů přední strany trupu a dolních končetin. Lze ho rovněž využít pro uvolnění hrudní a bederní páteře.
Protažení zadní strany stehenního svalu s propnutým kolenním kloubem pomocí pásku
Cvičení je vhodné k protažení zadní strany stehna při svalových dysbalancích.
Automobilizace hrudní páteře do extenze (opakovaná extenze v sedě - modifikace u zdi)
Cvik je vhodný při úlevě od ztuhlosti a uvolnění napjatých svalů v oblasti ramene a hrudníku. Dále cvičení pomáhá při bolestech zad, vadném držení těla, pomáhá aktivovat svaly mezilopatkové a trupové.
Napínací manévr na mediální nerv (nervus medianus)
Tento cvik je vhodný na protažení ohybačů zápěstí, prstů a krční páteře. Pokud jej budete provádět pravidelně, předejdete přetížení těchto svalů.
Cvičení na zvýšení rozsahu pohybu dolních končetin za pomoci terapeuta
Tato cvičení jsou ideální pro zvýšení mobility v kyčelním kloubu. Cviky je dobré provádět po tréninku v rámci regenerace, případně je lze využít při práci se svalovými dysbalancemi.
Protažení přímého břišního svalu vleže na břiše
Přímý břišní sval (m. rectus abdominis) je v centru pozornosti všech, kteří se snaží posilovat kvůli hezkému břichu a bývá tedy poměrně často přetížený. Většinou se ale zapomíná, že každý posilovaný sval je třeba i protahovat, jin…