Ischias- zánět sedacího nervu
Bolesti zad jsou velmi nevyzpytatelnou záležitostí a objevují se v různých parametrech, v dnešní době, téměř u každého člověka. Tyto bolesti mohou začít bezprostředně po zranění či se pěstují během delšího období. Rozlišují se na náhlé (akutní) případy nebo dlouhotrvající (chronické) potíže.
V některých případech lze na bolesti zad použít volně prodejné léky, ale jsou i vážnější případy, kdy je dalším možným postupem použití silných analgetik na předpis nebo v těch nejvážnějších případech indikace k chirurgickému zákroku.
U mnoha případů bolesti zad je velmi složité identifikovat zdroj bolesti a co všechny problémy vlastně způsobuje. Jsou ale i takové případy, kdy je zdroj bolesti identifikovatelný celkem snadno a často pomohou domácí zdroje k úlevě bez nutnosti vyhledání odborné pomoci u lékaře.
Projevy
Ischias většinou začíná herniací disku v lumbální páteři (oblast beder). Páteř, která je tvořena jednotlivými obratli a mezi nimi se nachází meziobratlové ploténky, jež mají podobu gelovitého disku. Tyto disky jsou tvořeny pojivovou tkání, jsou ploché a velmi pružné a ohebné. Pokud je ploténka opotřebená ať už z důvodu úrazu či postupným zatěžováním v průběhu let, může dojít k postupnému pronikání měkkého jádra ven z pevného prstence a tím k již zmiňované herniaci disku (vyhřezlá ploténka). Což dále může vést k vyvíjení tlaku na nervy kolem a tím k tvorbě silných bolestí.
Charakteristika
Sedací nerv (n. ischiadicus) je nejdelším nervem v našem těle. V dolní části zad se rozděluje a pokračuje v oblasti boků a táhne se oboustranně přes hýždě, nohy a chodidla. Pokud dojde k zúžení prostoru (stenóza) v průběhu nervu nebo se začne na nerv vyvíjet tlak jiným způsobem, může docházet k různým problémům a ovlivnění jakékoli část těla v celém průběhu nervu.
Jak poznat, že jde o ischias?
Základním znakem zánětu sedacího nervu je samotná bolest, která se může objevit v celé oblasti od spodních zad až po chodidlo. Bolest často bývá různorodá od mírné po ostrou a silnou. Součástí jsou i neurologické problémy jako snížení citlivosti, mravenčení nebo svalová slabost dolní končetiny.
Rizikové faktory
Rizikové faktory u vzniku zánětu sedacího nervu je hned několik. Jedním z nich je stáří, kdy nejčastější skupinou jsou lidé ve věku 30 až 50 let. Mezi další faktory patří například hmotnost. Při nadváze, obezitě, ale i pří při nabytí na váze během těhotenství je větší pravděpodobnost k herniaci disku (vyhřezlá ploténka) a tím k dráždění nervu a tvorbě zánětu. Dalším rizikovým faktorem je onemocnění cukrovkou, kterou může doprovázet poškození nervů. A v neposlední řadě mohou vznikat problémy spojené s opakovaným přetěžováním zad, v podobě zvedání těžkých břemen špatným způsobem nebo dlouhodobé sezení, což vede k herniaci disku a dalším komplikacím týkajících se pohybového aparátu.
Léčba
Při léčbě zánětu sedacího nervu lze postupovat různými postupy. Ve většině případech dochází ke zlepšení během několika týdnů. Běžně dostupná analgetika mohou pomoci a zmírnit bolest, ale tento způsob bývá často pouze krátkodobým řešením. Doporučují se aplikace studených obkladů na pár dní a poté pozvolna přejít na obklady horké. Často se jako nejlepší pomoc nabízí klid a odpočinek, ale naopak je dobré setrvat v pohybu. Pokud zůstanete například sedět, stále dochází ke dráždění nervu a pohybem se tlak může snížit a tím i obtíže.
Pokud běžné léky nepomáhají, může lékař předepsat silnější analgetika, myorelaxancia či protizánětlivé léky nebo navrhnout fyzikální terapii, akupunkturu, injekční podání steroidů, fyzioterapii či chiropraxi. Pokud bolesti přetrvávají i na dále a přesáhly období tří měsíců, je na zvážení chirurgický způsob léčby. Jsou bolesti příliš velké a dochází ke ztrátě funkce močového měchýře nebo střev, je na místě okamžitě navštívit svého lékaře.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; zdroj 1; zdroj 2; zdroj 3
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Nácvik udržení nitrobřišního tlaku
Vzpor vleže na břiše - varianta cviku s menším rozsahem pohybu
Core Training - opora na čtyřech se zúžením opory na dvě končetiny
Cvičení na BOSU pro správné držení těla a napřímenou páteř
Články, které by vás mohly zajímat
Co vše může ovlivnit nestejná délka dolních končetin
Bolí Vás často hlava, krk nebo bederní páteř, ale není zjevné proč? Příčinou Vašich problémů může být jedna noha kratší.
Aktivní jizva v břišní stěně – bolesti zad
Případová studie jednoho z našich klientů a informace o možnosti rychlé a efektivní léčby.
Viscerální terapie
Viscerální terapie je jemná manuální technika, jejímž cílem je ovlivnit a podpořit funkci vnitřních orgánů. Více v článku.
Bolí vás záda? Posilujte břicho! Pravda nebo lež?
Jak obnovit tělu přirozené pohybové vzorce? Co s bolestí zad a jak vám pomůže fyzioterapeut? Přečtěte si více.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Putující bolest
Dobrý den,již 14 dní mám problém v oblasti bederní části zad. Zprvu se bolest projevovala právě v oblasti beder a neschopností se ohnout k levé noze. Používal jsem voltarenové náplasti, hřejivou mast atd. Bolest polevila ale přesu…
Bolest v bedrech
Dobrý den,mám bolest kolem beder, už 14 dní, bolí to jen když se zakloním, nevím zda je to jen ztuhlé, nebo to je skřípnutý nerv. Intenzivně tancuji. Chci se zeptat zda to přejde samo nebo se mám obrátit na lékaře. Děkuji moc
Bolest od kolene po SI skloubení
Dobrý den,je mi 77 let, momentálně mě již dva měsíce bolí po pravé straně koleno. Rentgen je v pořádku, bolest se šíří až ke kyčli (19 let mám totální endoprotézu.), ale spíše k SIčku, v klidu to jde, ale při chůzi to bolí. Bolest…