Pomůžeme od bolesti
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-15:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-15:00

Ischias- zánět sedacího nervu

Bolesti zad jsou velmi nevyzpytatelnou záležitostí a objevují se v různých parametrech, v dnešní době, téměř u každého člověka. Tyto bolesti mohou začít bezprostředně po zranění či se pěstují během delšího období. Rozlišují se na náhlé (akutní) případy nebo dlouhotrvající (chronické) potíže.

V některých případech lze na bolesti zad použít volně prodejné léky, ale jsou i vážnější případy, kdy je dalším možným postupem použití silných analgetik na předpis nebo v těch nejvážnějších případech indikace k chirurgickému zákroku.
U mnoha případů bolesti zad je velmi složité identifikovat zdroj bolesti a co všechny problémy vlastně způsobuje. Jsou ale i takové případy, kdy je zdroj bolesti identifikovatelný celkem snadno a často pomohou domácí zdroje k úlevě bez nutnosti vyhledání odborné pomoci u lékaře.

Projevy

Ischias většinou začíná herniací disku v lumbální páteři (oblast beder). Páteř, která je tvořena jednotlivými obratli a mezi nimi se nachází meziobratlové ploténky, jež mají podobu gelovitého disku. Tyto disky jsou tvořeny pojivovou tkání, jsou ploché a velmi pružné a ohebné. Pokud je ploténka opotřebená ať už z důvodu úrazu či postupným zatěžováním v průběhu let, může dojít k postupnému pronikání měkkého jádra ven z pevného prstence a tím k již zmiňované herniaci disku (vyhřezlá ploténka). Což dále může vést k vyvíjení tlaku na nervy kolem a tím k tvorbě silných bolestí.

Charakteristika

Sedací nerv (n. ischiadicus) je nejdelším nervem v našem těle. V dolní části zad se rozděluje a pokračuje v oblasti boků a táhne se oboustranně přes hýždě, nohy a chodidla. Pokud dojde k zúžení prostoru (stenóza) v průběhu nervu nebo se začne na nerv vyvíjet tlak jiným způsobem, může docházet k různým problémům a ovlivnění jakékoli část těla v celém průběhu nervu.

Jak poznat, že jde o ischias?

Základním znakem zánětu sedacího nervu je samotná bolest, která se může objevit v celé oblasti od spodních zad až po chodidlo. Bolest často bývá různorodá od mírné po ostrou a silnou. Součástí jsou i neurologické problémy jako snížení citlivosti, mravenčení nebo svalová slabost dolní končetiny.

Rizikové faktory

Rizikové faktory u vzniku zánětu sedacího nervu je hned několik. Jedním z nich je stáří, kdy nejčastější skupinou jsou lidé ve věku 30 až 50 let. Mezi další faktory patří například hmotnost. Při nadváze, obezitě, ale i pří při nabytí na váze během těhotenství je větší pravděpodobnost k herniaci disku (vyhřezlá ploténka) a tím k dráždění nervu a tvorbě zánětu. Dalším rizikovým faktorem je onemocnění cukrovkou, kterou může doprovázet poškození nervů. A v neposlední řadě mohou vznikat problémy spojené s opakovaným přetěžováním zad, v podobě zvedání těžkých břemen špatným způsobem nebo dlouhodobé sezení, což vede k herniaci disku a dalším komplikacím týkajících se pohybového aparátu.

Léčba

Při léčbě zánětu sedacího nervu lze postupovat různými postupy. Ve většině případech dochází ke zlepšení během několika týdnů. Běžně dostupná analgetika mohou pomoci a zmírnit bolest, ale tento způsob bývá často pouze krátkodobým řešením. Doporučují se aplikace studených obkladů na pár dní a poté pozvolna přejít na obklady horké. Často se jako nejlepší pomoc nabízí klid a odpočinek, ale naopak je dobré setrvat v pohybu. Pokud zůstanete například sedět, stále dochází ke dráždění nervu a pohybem se tlak může snížit a tím i obtíže.

Pokud běžné léky nepomáhají, může lékař předepsat silnější analgetika, myorelaxancia či protizánětlivé léky nebo navrhnout fyzikální terapii, akupunkturu, injekční podání steroidů, fyzioterapii či chiropraxi. Pokud bolesti přetrvávají i na dále a přesáhly období tří měsíců, je na zvážení chirurgický způsob léčby. Jsou bolesti příliš velké a dochází ke ztrátě funkce močového měchýře nebo střev, je na místě okamžitě navštívit svého lékaře.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; zdroj 1; zdroj 2; zdroj 3

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Vzpor vleže na břiše - varianta cviku s menším rozsahem pohybu

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace křížokyčelního kloubu - Zanožení

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře a nitrobřišní tlak ve dřepu

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na židli Adaptic - ležatá osmička

Články, které by vás mohly zajímat

Viscero-somatické vztahy

Lidské tělo je kouzelný propojený celek, který je schopen fungovat i odlišně. Přečtěte si o viscero-somatických vztazích.

Viscerální terapie

Viscerální terapie je jemná manuální technika, jejímž cílem je ovlivnit a podpořit funkci vnitřních orgánů. Více v článku.

Syndrom kostrče a pánevního dna

Trápí Vás bolesti kostrče a pánve? Trpíte bolestmi hlavy a páteře? Máte bolestivou menstruaci? Nemáte syndrom pánevního dna?

Fyzicky namáhavé profese

Fyzicky namáhavá práce často způsobuje přetěžování pohybového aparátu, které může vést až k chronickým obtížím.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest stehenní kosti a kyčelního kloubu

Dobrý den,již třetí noc nespím.Trápí mě bolest stehenní kosti s kýčelním kloubem. Začalo minulý týden, když jsem večer ulehl do postele. Nechtěl jsem volat pohotovost. K lékaři půjdu až zítra. Prosím, chtěl bych se zeptat, zda se…

Bolest od kolene po SI skloubení

Dobrý den,je mi 77 let, momentálně mě již dva měsíce bolí po pravé straně koleno. Rentgen je v pořádku, bolest se šíří až ke kyčli (19 let mám totální endoprotézu.), ale spíše k SIčku, v klidu to jde, ale při chůzi to bolí. Bolest…

Výhřez ploténky

Dobrý den,aktivně hraji hokej a cvičím. Asi před měsícem jsem se špatně pohnul při hokejovém zápase a přivodil si zranění zad. Při protipohybu na bruslích mě píchlo v bedrech, zápas jsem ale dohrál. Den poté jsem navštívil obvodní…