Zdravé těhotenství v pohybu 3. část: jakou skupinovou lekci zvolit?
V předchozích článcích: Zdravé těhotenství v pohybu - 1. část: bezpečné a radostné sportování pro budoucí maminky a Zdravé těhotenství v pohybu - 2. část: pohybové aktivity dle jednotlivých trimestrů jste se dočetli, jaké pohybové aktivity jsou v těhotenství vhodné. Nyní se podíváme blíže na pohyb v podobě skupinových lekcí, které jsou vhodné pro těhotné.
V těhotenství je důležité vybírat takové skupinové lekce, které jsou bezpečné. Lekce jsou buď přímo určené pro těhotné, nebo když se chcete zapsat do lekce pro ostatní, tak lektor musí být schopen přizpůsobit cvičení potřebám těhotných žen. Vybírejte takové lekce, které vedou instruktoři s odpovídajícím vzděláním a zkušenostmi. Existuje celá řada “těhotenských” i “netěhotenských” cvičení, přičemž můžete vybírat i z jednotlivých forem cvičení jógy, pilates, cvičení na míči a cvičení ve vodě, v přírodě, v tělocvičně s různými pomůckami či bez nich. Nastávající maminka se nemusí omezovat, naopak cvičení v kolektivu buď ostatních maminek, nebo jen v kolektivu ostatních lidí, které baví cvičení, je pro nastávající maminku velmi psychicky i fyzicky přínosné.
Mezi skupinové lekce zaměřené přímo pro těhotné ženy patří například:
Prenatální cvičení / předporodní cvičení
Skupinové lekce, které jsou speciálně navrženy pro těhotné ženy, mohou zahrnovat různé formy cvičení - protažení zkrácených svalových skupin, posílení oslabených svalů, cvičení s různými pomůckami nebo bez nich. Na hodinách můžete vidět i lehčí krokové variace bez skákání v rámci aerobiku, prvky jógy a tanečních forem cvičení.
Cvičení pro těhotné s gymnastickým míčem (gymballem)
Cvičení s míčem může pomoci posílit svaly pánevního dna a břicha, zlepšit rovnováhu a uvolnit napětí v těle. Instruktoři nebo fyzioterapeuti často přizpůsobují cvičení tak, aby bylo bezpečné. Nenajdeme v něm tedy prvky skákání, výrazného hopsání, jen drobné pohupování, klouzání, válení, využívání míče k uvolnění zad nebo posílení svalů, které mají tendenci k oslabení apod.
Cvičení se provádějí na labilním míči, což může pomoci posílit svaly a zlepšit stabilitu těla maminky. Tyto cviky mohou také snižovat tlak na klouby a páteř, což může být v těhotenství přínosné. Mezi prvky tohoto cvičení patří posilování svalů pánevního dna a zlepšení rovnováhy.
Cvičení na míči nemusí být přímo určené pro těhotné, ale než do hodiny začnete chodit, ověřte si, že lektor (v některých zařízeních fyzioterapeut) je schopen a ochoten cvičení určené pro všechny uzpůsobit Vašemu stavu.
Cvičení v bazénu / Aqua fitness pro těhotné / Aquaerobic
Cvičení ve vodě může být pro těhotné ženy velmi příjemné, protože zmírňuje tlak na klouby, nadnáší váhu miminka a tím uvolňuje odtok krve ze žil dolních končetin. Uvolňuje páteř a poskytuje odlehčený způsob cvičení. Cvičení pomáhá zlepšit kardiovaskulární systém, dýchací systém, podporuje funkci lymfatického systému, zvyšuje metabolismus buněk, posiluje svaly a udržuje ohebnost kloubů a elasticitu tkání a může také pomoci zmírnit otoky a snižovat stres spojený s těhotenstvím.
Nevýhodou cvičení může být nižší teplota vody a možnost, že Vám bud chladno. Pokud v bazénu využívají chlorové čištění jako primární způsob, tak můžete mít potíže s prostředím pochvy, kdy chlor může narušovat jeho optimálně kyselé pH. I zde platí, že cvičení v bazénu (aquaerobic) nemusí být přímo určený pro těhotné, ale než do hodiny začnete chodit, ověřte si, že lektor (v některých zařízeních fyzioterapeut) je schopen a ochoten cvičení určené pro všechny uzpůsobit Vašemu stavu.
Jóga (pro těhotné)
Jóga pro těhotné ženy se zaměřuje na uvolňování napětí, posílení svalů pánevního dna a přípravu na porod. Instruktoři (fyzioterapeuti) ve cvičení pro těhotné často nabízejí modifikované verze pozic, které jsou bezpečné a pohodlné pro těhotnou ženu. Jóga se stává stále populárnější volbou pro těhotné ženy hledající cvičení, která poskytuje nejen fyzický, ale i mentální a emocionální prospěch. Praktikování jógy v těhotenství může být nejen příjemným způsobem udržení kondice, ale také může přinést řadu dalších výhod jako je schopnost maximálně se uvolnit a relaxovat, nabrat síly. Tuto dovednost velmi ráda využijete mezi jednotlivými kontrakcemi, kdy budete čerpat sílu na tu nadcházející. Zároveň je jóga skvělým cvičením pro vrácení původní postavy po porodu.
Cvičení se zaměřuje na uvolnění a posílení těla a mysli prostřednictvím souboru pozic (asán) a dechových cvičení (pránájáma). Tyto jógové pozice posilují svaly břicha, pánevního dna a zad, což může přispět k lepšímu držení těla a zmírnění bolesti zad spojené s těhotenstvím. Pravidelné protahování a ohýbání pomáhá udržovat flexibilitu kloubů a svalů, což může snížit napětí a zlepšit pohyblivost. Techniky dýchání a meditace používané v józe mohou pomoci snižovat stres a úzkost spojené s těhotenstvím a připravovat tělo a mysl na porod. Některé cviky jógy mohou také pomoci uvolnit napětí v pánevním dnu a zvýšit jeho flexibilitu, což může přinést výhody při porodu.
Také zde platí, že cvičení jógy nemusí být přímo určené pro těhotné, ale než do hodiny začnete chodit, ověřte si, že lektor (v některých zařízeních fyzioterapeut) je schopen a ochoten cvičení určené pro všechny uzpůsobit Vašemu stavu.
Pilates (pro těhotné)
Cvičení Pilates je zaměřeno na posílení středu těla (centrální části těla), stability obratlů i nosných kloubů a ohebnosti kloubů a páteře, což může být pro těhotné ženy velmi prospěšné. Pilates nabízí cviky, které podporují správné držení těla a pomáhají předcházet bolestem zad a dalším nepříjemnostem spojeným s těhotenstvím. Dále pomáhá posilovat svaly pánevního dna, břicha a zad.
Je důležité vybírat si skupinové lekce, které jsou vedoucími instruktory nebo fyzioterapeuty dobře vedené a přizpůsobené potřebám těhotných žen.
Skupinové lekce ve FYZIOklinice
Rozhodujete se, kterou skupinovou lekci vybrat? Vyzkoušejte některé z našich skupinových lekcí. Ať se rozhodnete pro kteroukoliv z našich skupinových lekcí, je vždy dobré informovat přímo fyzioterapeuta, který skupinovou lekci vede, o svém zdravotním stavu a o probíhajícím těhotenství. V případě, že se rozhodnete pro cvičení, které není primárně zaměřené pouze pro těhotné ženy, pro Vás na základě této informace terapeut upraví skladbu některých cviků, případně Vás upozorní, pokud by pro Vás byl některý ze cviků nevhodný.
Jak vypadají naše skupinové lekce?
- Cvičení u nás vedou zpravidla vysokoškolsky vzdělaní fyzioterapeuti, kteří kladou důraz na správné držení těla a kompenzaci špatných pohybových vzorů vycházejících z denních činností a způsobených rostoucím bříškem.
- Skupinové lekce probíhají v malých skupinkách klientů. Lektoři tak mají možnost individuálně kontrolovat, zda jsou cviky prováděny správně.
- Je důležité dodržovat pitný režim, zejména u těhotných žen, proto máte v prostorách recepce k dispozici zdarma čaj či vodu pro podporu správného fungování organismu.
- Využíváme znalosti z neurofyziologie (řízení pohybových programů z Centrální nervové soustavy – mozku a míchy) a využíváme dle druhu cvičení techniky na neurofyziologickém podkladě, což je velmi důležité pro optimální koordinaci pohybu. Dle druhu cvičení máte na hodinách možnost cvičit s pomůckami např. pro aktivitu hlubokého stabilizačního systému, balančními pomůckami atd.
SKUPINOVÉ LEKCE VE FYZIOKLINICE
Kromě cvičení by Vás mohlo zajímat, že nabízíme také těhotenské masáže, lymfodrenáže a fyzioterapii pro těhotné. Pro více informací si přečtěte naše další články.
- Masáže během těhotenství: Bezpečná a uklidňující péče pro budoucí maminky
- Lymfodrenáž během těhotenství: Bezpečná cesta k uvolnění a zdraví nastávající maminky
- Fyzioterapie pro těhotné ženy - 1. část: Podpora zdraví a pohody během gravidity
- Fyzioterapie pro těhotné ženy - 2. část: Mobilizace kostrče jako příprava na bezproblémový porod
Autor: FYZIOklinika s.r.o.
Zdroj: Znalosti získané během studia a absolvování odborných kurzů, dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Návod na správné posazení na posteli dle Aloise Brüggera
Pozice z Alexandrovy techniky - klek
Pozice z Alexandrovy techniky - poloha opice
Pozice z Alexandrovy techniky - výpad
Články, které by vás mohly zajímat
Zdravé těhotenství v pohybu - 2. část: Pohybové aktivity dle jednotlivých trimestrů
V tomto článku naleznete další možné rady jak si udržet aktivní a zdravý životní styl během těhotenství.
Zdravý životní styl jako cesta k úspěšnému početí
Přečtěte si o tom, co můžete vyzkoušet pro podpoření plodnosti doma předtím, než se rozhodnete vyhledat pomoc odborníků.
Fyzioterapie pro těhotné ženy - 1. část: podpora zdraví a pohody během gravidity
Fyzioterapie se zaměřuje na celkové zdraví těhotných žen a pomáhá jim lépe zvládat výzvy, které těhotenství přináší.
Fyziologické změny v těhotenství
Během těhotenství dochází ke spoustě fyziologických změn. Jak může pomoci fyzioterapie se dozvíte v našem článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Zvládání bolestí páteře v těhotenství
Dobrý den,je mi 29 let, s partnerem máme 10-ti letou dceru a pokoušeli jsme se dlouho o další miminko. Jenže problém byl v tom, že jsem jako antikoncepci měla injekci s názvem DEPO-PROVERA. Po nějakých pěti letech se mi otěhotnět…
Magnetoterapie a těhotenství
Dobrý den, snažíme se s přítelem o miminko, ale dnes jsem byla na první magnetoterapii. Nevim, jestli jsem těhotná a na test je jestě brzy. Prosim o radu, zda bych neměla raději magnetoterapii ukončit? Děkuji.
Skolióza páteře a těhotenství
Dobrý den,chci se zeptat, jestli můžu normálně otěhotnět, když jsem po operaci páteře tři a půl roku a jsem zdravotně v pořádku. Mám operovanou jen hrudní část, kde mám dvě titanové tyče, ale stále mám, i když teď už slabou, křivk…