Cviky při bolestech ramene/paže
Trpíte občasnými či trvalými bolestmi ramene?
Pokud Vám ráno bolest ramene činí obtíže při oblékání nebo učesání, může Vaše bolest pocházet pravděpodobně z přetížení svalu na přední straně paže, kde se upíná dvojhlavý sval pažní na nadkloubní hrbolek na lopatce. Zde přinášíme několik návodů na cvičení při bolestech v oblasti ramene.
Více informací naleznete v našich článcích:
- Uvolňující cvičení na ramenní pletenec
- Syndrom bolestivého ramene
- Syndrom zmrzlého ramene
- Impingement syndrom
- Bolest ramene - v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu
- Artróza ramenního kloubu - omartróza.
Návody na cvičení:
Protažení přední strany ramene
Jedná se o cvik pro protažení přední strany ramene, jež můžete provádět i Vy sami doma. Cvičení je vhodné při syndromu rotátorové manžety, při bolestech na přední straně ramene či pro uvolnění rotátorů ramenního kloubu.
Protažení středních vláken trapézu
Jedná se o cvičení pro protažení středních vláken trapézového svalu a mezilopatkové oblasti.
Automobilizace přechodu krční a hrudní páteře
Tento cvik je vhodný k uvolnění blokády přechodu krční a hrudní páteře, blokády prvního žebra a svalů na přední straně šíje. Cvik provádějte při akutní blokádě žeber, přechodu krční a hrudní páteře či bolestech hlavy a šíje.
Protažení tricepsu
Jedná se o cvičení pro protažení trojhlavého svalu pažního (m. triceps brachii), které pomůže k uvolnění ramenního a loketního kloubu. Cvik je chodné provádět při potížích v oblasti ramenního a loketního kloubu a po aktivitách, př…
Uvolnění kloubního pouzdra při zmrzlém rameni
Při problémech v oblasti ramenního kloubu, například v případě impingement syndromu či tzv. zmrzlého ramene je důležité uvolnit kloubní pouzdro, tím zmírnit bolest a umožnit pohyb. Při tomto cviku dochází k autotrakci ramenního kl…
Protažení svalů okolo páteře/šíje
Cvičení, které je vhodné především k protažení a uvolnění svalů šíje. Lze jej provádět téměř kdekoliv. Čekáte-li za volantem, neváhejte a protahujte se. Díky tomuto jednoduchému a efektivnímu cviku uvolníte svaly šíje, trapézové s…
Automobilizace C/Th a horního žebra
Tento cvik uvolňuje blokádu prvního žebra a přechod krční a hrudní páteře. Zároveň při něm dochází k uvolnění svalů na přední straně šíje. Je vhodné jej provádět při akutní blokádě žeber, blokádě přechodu krční a hrudní páteře či…
Protažení bicepsu
Jedná se o cvičení pro protažení bicepsu (dlouhé hlavy dvouhlavého svalu pažního). Tento cvik je vhodný v případě bolesti ramene a bicepsu.
Protažení prsních svalů pomocí dveřních zárubní
Cvičení je vhodné pro protažení zkrácených prsních svalů a uvolnění napjatých svalů v oblasti ramene.
Napřímení páteře a lezení vpřed vkleče na všech čtyřech
Cílem tohoto cvičení, vycházejícího z vývojových poloh, je napřímené držení páteře a hlavy, aktivace a posílení hlubokého stabilizačního systému a stabilizace pánve, kyčelních kloubů, ramen a lopatek.
Napřímení páteře a nitrobřišní tlak v nízkém šikmém sedu
Cílem tohoto cvičení, vycházejícího z vývojových poloh, je napřímené držení páteře a hlavy, aktivace hlubokého stabilizačního systému a stabilizace pánve, kyčelních kloubů, ramen a lopatek.
Napřímení páteře v sedu na boku a stabilizace pánve ve vysokém šikmém sedu
Tento cvik vycházející z vývojových poloh je účinný pro zpevnění a posílení středu těla, lopatek a paží. Dále je vhodný pro stabilizaci pánve a kyčelních kloubů.
Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - protažení prsních svalů u stěny
Cvičení je vhodné pro uvolnění napjatých svalů v oblasti ramene a protažení prsního svalu.
Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - komplexní cvičení pro svaly zápěstí, rukou, ramen, zad a dolních končetin
Cvičení je vhodné pro uvolnění napjatých svalů v oblasti ramene.
Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - protažení svalů zadní strany trupu
Cvičení je vhodné pro protažení ramenního pletence, svalů v oblasti ramenního kloubu.
Automobilizace hrudní páteře do extenze (opakovaná extenze v sedě - modifikace u zdi)
Cvik je vhodný při úlevě od ztuhlosti a uvolnění napjatých svalů v oblasti ramene a hrudníku. Dále cvičení pomáhá při bolestech zad, vadném držení těla, pomáhá aktivovat svaly mezilopatkové a trupové.
Napínací manévr na mediální nerv (nervus medianus)
Tento cvik je vhodný na protažení ohybačů zápěstí, prstů a krční páteře. Pokud jej budete provádět pravidelně, předejdete přetížení těchto svalů.