Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Fyziologické změny v těhotenství

Během těhotenství dochází k mnohým změnám v celém těle. Jak může při těchto změnách pomoci fyzioterapie, kinesiotaping, lymfodrenáž, či vhodné cvičení?

Během těhotenství čeká tělo ženy spousta změn. Smyslem tohoto článku není podat vyčerpávající informace o tom, co všechno se v těle děje, ale spíše vysvětlit, jak tyto změny ovlivňují pohybový aparát maminky a případně poradit, jak je zvládnout.

Tělo maminky se připravuje na nošení dítěte, porod a kojení. Tyto velké změny přicházejí naštěstí postupně, takže se jim těhotná žena dokáže přizpůsobit. Po porodu, nebo nejpozději po ukončení kojení se tělo maminky vrací do téměř stejného stavu jako před porodem.

Velké systémové změny

Oběhový systém se mění, protože žena hospodaří s větším objemem krve (množství krve naroste o 30–40 %). Srdce se zvětšuje, zvyšuje se tepová frekvence i srdeční výdej, který je součinem tepové frekvence a tepového objemu.

Další změnou prochází respirační systém. Dechový objem se během těhotenství zvyšuje až o 40 %. Dýchání bývá méně hluboké, ale je namáhavější. Velkou práci musejí odvést ledviny, neboť vzniká více metabolických zplodin jak z těla maminky, tak především z rostoucího plodu. Průtok ledvinami narůstá a ty se postupně zvětšují. Močový měchýř má menší tonus (napětí) a zvyšuje se retence (zadržování) moči. Od čtvrtého měsíce se vlivem zvětšování dělohy a zvýšeného prokrvení okolních orgánů zmenšuje močový měchýř, proto mají těhotné ženy častější potřebu močit.

Změny jako nausea (pocit na zvracení) a zvracení jsou všeobecně známé. Říká se, že odezní během 1. trimestru (první 3 měsíce těhotenství). Jsou ale maminky, které naopak trpí neustálým pocitem hladu, jedí hodně, ale na váze nepřibírají, ba naopak v 5 prvních měsících svou váhu i snižují, přestože mají dostatek kvalitních potravin. Na druhou stranu jsou maminky, které trpí pocitem na zvracení po téměř celou dobu těhotenství. Ani jeden tento extrém není zdravý a je potřeba hlídat zdraví maminky i miminka.

S rostoucím bříškem se snižuje motilita (pohyblivost) střev a těhotné ženy bývají náchylné k zácpám. Jsou ale i maminky, které v posledních měsících či týdnech mají potřebu jít „na velkou“ i několikrát denně. Důvodem je, že miminko v děloze svými pohyby napomáhá pohyblivosti střev.
Obrovskou změnou projde děloha, která se z váhy 70 g dostane na 1 100 g v době porodu. S narůstající váhou dítěte se zvyšují nároky na pánevní dno, které funguje jako podpírající membrána. Děloha vystupuje z pánve a dostává se spíše do pravé dutiny břišní. To má samozřejmě vliv na orgány, které zde před těhotenstvím byly. Prsa se připravují na laktaci (tvorba a vylučování mléka), zvětšují se a jsou více prokrvená. Jejich rostoucí váhu kompenzují mezi-lopatkové svaly. Pokud jsou ale slabé, ramena ochabují a zakulacují se dopředu.

S rostoucím bříškem se zvyšuje poloha bránice, která ovlivňuje dýchání. Plíce mají méně prostoru a mírně se mění postavení srdce. Bránice působí nejen na dýchání, ale i na držení těla. Souhra bránice s břišními svaly je důležitou složkou hlubokého stabilizačního systému (svalů podílejících se na udržení trupu vůči gravitační síle Země), jehož funkčnost je tímto zhoršena. K tomu se přičítá i snížené a volnější pánevní dno. Dochází k lordotizaci (prohloubení) bederní páteře, která může velmi bolet. Špatné držení těla a vznikající pohybové potíže můžete velmi snadno eliminovat pravidelným cvičením pro těhotné.

Hormony připravující tělo ženy na porod uvolňují ligamenta (vazy) v pánvi, v křížové oblasti dochází k prosakům měkkých tkání. Těhotná žena má stoj o širší bázi (chodidla dále od sebe) a její chůze je kolébavá.

Zvyšující se tělesná hmotnost v průběhu těhotenství o 10–15 kg je optimální a žena si na tento přírůstek postupně snadno zvyká. Váhový přírůstek okolo 20 kg a více pak není po porodu snadné opět „shodit“. Zvýšená tělesná hmotnost spolu s uvolněnými vazy navíc ovlivňuje všechny klouby dolních končetin. Nejcitelnější je dopad na klenby chodidel, které se snižují a ženy pak popisují, že se jim během těhotenství o číslo zvětšilo chodidlo a nyní musí nosit větší obuv. Propad příčné a podélné klenby může být i velmi bolestivý. S těmito obtížemi vám pomůže šikovný fyzioterapeut, nebo se můžete inspirovat ve článku Péče o chodidla v těhotenství a Podologie a podiatrie aneb péče o chodidla.

Dolní končetiny těhotných žen jsou také více náchylné k otokům, což je dané stlačením dolní duté žíly dělohou a zvýšeným množstvím extracelulární (mimobuněčné) tekutiny.

Jak může pomoci fyzioterapie?

Sníženou činnost břišních a zádových svalů úspěšně podpoříme kinesiotapingem, to je metoda spočívající v lepení elastických bavlněných pásek na postiženou oblast. V rámci fyzioterapie Vám na základě kineziologického rozboru můžeme navrhnout vhodné cviky, jež pomohou i od bolestí, které vlivem těhotenských změn vznikly. Pro budoucí maminky je velmi přínosné skupinové cvičení pro těhotné, které jednak pomáhá od bolestí a jednak zajišťuje snadnější porod. Cvičení pod vedením zkušené porodní asistentky navíc přispívá k aktivnímu těhotenství. Vhodný je také kurz předporodní přípravy, který Vám rozptýlí obavy z porodu a podá důležité informace o vývoji miminka a péči o něj. Od otoků dolních končetin Vám pomůže manuální nebo přístrojová lymfodrenáž, u které můžeme vypnout nafukování komor na bříšku. Důležité je, abyste zůstaly po celou dobu těhotenství klidné a věřili, že vše, co se ve Vás děje je v pořádku a Vy i miminko budete zdravé!

Pro zobrazení klikněte na

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace SI vleže na boku na overballu

Pro zobrazení klikněte na

Fyzioterapeutická technika ulevující od bolesti v oblasti pánve a beder

Pro zobrazení klikněte na

Pozice z Alexandrovy techniky - poloha opice

Pro zobrazení klikněte na

Pozice z Alexandrovy techniky - dřep

Články, které by vás mohly zajímat

Fyzioterapie pro těhotné ženy - 1. část: podpora zdraví a pohody během gravidity

Fyzioterapie pro těhotné ženy - 1. část: podpora zdraví a pohody během gravidity

Fyzioterapie se zaměřuje na celkové zdraví těhotných žen a pomáhá jim lépe zvládat výzvy, které těhotenství přináší.

Porod doma versus porod v porodnici

Porod doma versus porod v porodnici

Jen Vy můžete rozhodnout o tom, jak přivedete na svět své miminko.

Jaký přístup k porodu vybrat

Jaký přístup k porodu vybrat

Vyprávění Ivy Bílkové o její vlastní zkušenosti s porody doma, v klasické porodnici i v porodnici s alternativním přístupem.

Lymfodrenáž během těhotenství: bezpečná cesta k uvolnění a zdraví nastávající maminky

Lymfodrenáž během těhotenství: bezpečná cesta k uvolnění a zdraví nastávající maminky

Lymfodrenáž poskytuje úlevu od otoků a podporuje celkovou pohodu těhotných žen. Více informací.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Magnetoterapie v těhotenství

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak moc je nebezpečná magnetoterapie na počátku těhotenství? Zda může dojít k potratu nebo jestli mně nebo plodu hrozí větší nebezpečí? Předem moc děkuji.

Zvládání bolestí páteře v těhotenství

Dobrý den,je mi 29 let, s partnerem máme 10-ti letou dceru a pokoušeli jsme se dlouho o další miminko. Jenže problém byl v tom, že jsem jako antikoncepci měla injekci s názvem DEPO-PROVERA. Po nějakých pěti letech se mi otěhotnět…

Skolióza páteře a těhotenství

Dobrý den,chci se zeptat, jestli můžu normálně otěhotnět, když jsem po operaci páteře tři a půl roku a jsem zdravotně v pořádku. Mám operovanou jen hrudní část, kde mám dvě titanové tyče, ale stále mám, i když teď už slabou, křivk…

Napište nám
Doporučujeme