Sportovní neboli zahřívací masáž
V tomto článku se podrobněji podíváme na sportovní masáž. Na začátku je důležité zdůraznit, že sportovní masáž neznamená, že je určena pro sportovce, ale je to specifická technika přípravy těla na sportovní výkon.
Sportovní masáž
Tento typ masáže je znám již od starověku, kdy před soutěžemi a mezi nimi byli sportovci otíráni speciálními oleji. Chcete-li si zlepšit výkony, nepřehnat to s aktivním tréninkem, doporučujeme nejen dát tělu dostatek odpočinku, ale také dodatečně uvolnit svaly masáží. Její intenzita se volí v závislosti na potřebách konkrétního sportovce.
Význam masáže v systému tělesné kultury a sportu zaznamenali sportovci starověké Sparty a Řecka. Později si ji připomněli a v 20. století se stala součástí přípravy sportovců na olympijských hrách. Dnes je taková masáž nedílnou součástí sportu, uchylují se k ní nejen profesionálové, ale i muži a ženy, kteří se pravidelně zabývají různými typy fitness na amatérské úrovni. Moderní integrovaný přístup k tréninkovému procesu znamená nejen promyšlené střídání cyklů zatížení a odpočinku, sledování techniky a dodržování zásad správné výživy, ale také propojení dalších metod expozice, z nichž hlavní je masáž.
Sportovní masáž zahrnuje soubor technik ručního vlivu na tkáně těla. V závislosti na sledovaných cílech lze masáž rozdělit na sportovně regenerační, tréninkovou a pohotovostní. Při pravidelných masážích si sportovec může výrazně zlepšit celkovou fyzickou kondici, dosáhnout lepších výsledků ve sportu, chránit tělo před přetrénováním a jeho negativními důsledky.
Pro zvýšení požadovaného účinku se masáž na těle provádí pomocí krémů a mastí. Mohou obsahovat relaxační, hřející nebo chladící složky. Techniky, které masér provádí, se liší v závislosti na tom, kterou oblast ošetřuje. Kvalifikace specialisty je zde velmi důležitá – sportovní masáž vyžaduje znalosti o lidské anatomii, struktuře kostí, svalů a vazivového aparátu, pochopení vlastností tréninkového procesu v různých disciplínách a také fyzické síly, protože tělo sportovce potřebuje využít hluboký silový tlak.
Druhy sportovní masáže
Tréninková (přípravná) masáž
Tréninková masáž je nejběžnější a jejím úkolem je prokrvit svalovou tkáň. Masážní technika snižuje riziko zranění a zlepšuje výsledky a je důležitým krokem pro přípravu těla profesionálních sportovců v tréninkovém období. Díky tomu se zlepšuje amplituda pohybů, vazy se lépe vyrovnávají se zátěží. Mohou se využít hřející masti pro bolestivou bederní páteř nebo pro ztuhnutí nervů. Je také ideální v případech, kdy trénujete v zimě v chladné hale, protože snižuje faktor vlivu chladu na Vaše výsledky.
Pohotovostní masáž
Pohotovostní masáž se provádí před nadcházejícím zatížením – zlepšuje reakci, přivádí tělo do stavu „bojové připravenosti", pomáhá snižovat riziko zranění a slouží k naladění sportovce k podání maximálního výkonů a je prováděna výhradně odborníky.
V procesu pohotovostní masáže stimulujete přívod krve do zúčastněných oblastí, což vede k:
- ke snížení účinku vyčerpání, protože rychlost průtoku krve bude mnohem vyšší
- lepší svalová kontrakce
- protahování a komprese hlavních svalových skupin
Je to skvělý způsob, jak zlepšit své výsledky tam, kde potřebujete maximální rychlost cvičení jako například běh a jiné aerobní pohyby nebo pro série výbušně cílených pohybů.
Sportovně regenerační masáž
Tato masáž je nejpříjemnější technikou, která zkracuje dobu regenerace mezi tréninky nebo po úrazech. Jejím cíle je, aby sportovec znovu získal svalovou sílu, odplavila se kyselina mléčná, díky čemuž sportovec nebude mít svalovou únavu, do jeho tkání se dostává více krve, což znamená více kyslíku a živin.
Základní pravidla sportovní masáže
Technika sportovní masáže, navzdory zdánlivé složitosti, je poměrně jednoduchá. Stačí jen dodržovat některá pravidla.
- Pohyby maséra by měly být prováděny ve směru hlavních lymfatických uzlin. To stimuluje nervová centra a zvyšuje celkovou pevnost těla. Pokud uděláte opak, může to vést k infekci.
- Tlak by měl být středně silný, ale sportovec by neměl pociťovat bolest. Výjimkou je, když sportovec cítí bolest ne kvůli samotné masáži, ale kvůli souběžným destruktivním faktorům, například drobným poškozením ve svalech nebo obrovskému množství kyseliny mléčné v těle.
- Sportovec během masáže by měl být v co nejuvolněnější poloze, aby svaly byly uvolněné a masáž pronikla dostatečně hluboko k nervovým zakončením.
Doporučení FYZIOkliniky:
Pokud jste se rozhodli pečovat o své tělo a dopřát mu pravidelnou relaxaci, můžete si vybrat právě tu nejvhodnější masáž z naší široké nabídky na této stránce. Z našich fyzioterapeutických služeb, včetně služeb obsahujících využití rázové vlny, můžete využít nabídku na této stránce.
Nákup masáží můžete provést prostřednictvím našeho eshopu.
950 Kč
0 Kč
Cena včetně DPH
Volné termíny
Garance nejlepší ceny
Kompletní nabídka masáží ve FYZIOklinice:
Ve FYZIOklinice nabízíme masáže, které jsou skvělým způsobem, jak dosáhnout relaxace a uvolnění, ale také účinně pomáhají při léčbě bolesti. Naši maséři, či terapeuti nabízí různé druhy masáží včetně kombinace masáže s fyzioterapií. Tato nabídka umožňuje nejen uvolnit napětí, ale také podpořit proces hojení a regeneraci těla. Kombinace těchto technik nabízí komplexní přístup k péči o vaše zdraví, pomáhá předcházet zraněním a urychluje zotavení.
- FYZIOpress masáž
- Povzbuzující masáž (30 min.)
- Masáž rukou (30 min.)
- Klasická regenerační masáž
- Sportovní masáž
- Relaxační masáž
- Reflexní masáž
- Masáž lávovými kameny
- Baňková masáž
- Hloubková vibrační masáž
- Masáž hlavy a obličeje
- Breussova masáž
- Masáž pro těhotné
- Masáž u stážisty (snížená cena)
Přijďte se k nám přesvědčit a zažijte si na vlastní kůži, jak může naše péče zlepšit Váš život a Vaše zdraví.
Těšíme se na Vás!
Na sportovní masáž se můžete u nás objednat přímo zde: Sportovní masáž ve FYZIOklinice
A v dalším článku se podíváme na rozdíly mezi sportovní a klasickou masáží, co mají podobného a co rozdílného.
Autor: FYZIOklinika s.r.o.
Zdroj: Znalosti získané během studia a absolvování odborných kurzů, dlouholetá odborná praxe v oboru.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Masáž zad ulevující astmatikům
Masáž proti migréně
Manuální facelifting
Technika Kiblerovy řasy
Články, které by vás mohly zajímat
Jak vyzrát na podzimní únavu? Pomohou masáže, infuzní terapie i cvičení.
V následujícím článku nabízíme několik tipů, jak překonat únavu a zůstat plní síly a energie nejen na podzim.
Zdravotní přínosy masáže
Masáže jsou velmi příjemné regenerační techniky. V tomto článku se navíc podíváme na jejich zdravotní přínosy pro naše tělo.
Klasická neboli švédská masáž
V tomto článku se důkladně podíváme na techniku klasické regenerační masáže a její přínosy pro naše tělo.
Trigger pointy neboli spoušťové body
V tomto článku Vás blíže seznámíme s tím, co jsou to vlastně trigger pointy, jak vznikají a jak jim předcházet.