Cvičení po porodu
Během těhotenství dochází k řadě změn fyziologických funkcí. Pokud budeme mluvit o pohybovém systému, jedná se o změny dýchání (převládá spíše horní typ dýchání do hrudníku), zvyšuje se také laxicita (uvolněnost) vaziva, což má za následek rozvolnění vazů zejména v oblasti pánve, kostrče a stydké kosti. Dále vzniká diastáza (rozestoupení) břišních svalů, která narušuje funkci hlubokého stabilizačního systému a může těhotným ženám způsobit bolesti páteře nebo kyčelních kloubů. Je proto vhodné procvičovat brániční dýchání, relaxaci i aktivaci svalů pánevního dna a břišních svalů již v těhotenství.
Každá žena se chce po porodu dostat co nejdříve do formy, avšak neuspěchejte to. Vaše tělo potřebuje čas, aby se navrátilo do původní formy. V tomto článku proto nečekejte žádná kardio cvičení pro spalování tuků. Z pohledu fyzioterapeuta jde hlavně o to, aby byl stabilizován střed těla, a od toho je možné se odrazit k dalším, dynamičtějším cvikům.
Šestinedělí
Přirozený porod
Po přirozeném porodu je možné začít cvičit již druhý den.
První den cvičení se zaměřujeme na dechovou gymnastiku a brániční dýchání, cévní gymnastiku jako prevenci trombembolické nemoci a aktivaci pánevního dna.
Další dny pokračujeme v předchozím cvičení s větší intenzitou a lehce posilujeme hluboký stabilizační systém (bránice, hluboké břišní a zádové svaly a svaly pánevního dna). S opakováním a zvyšující se intenzitou cvičení dochází k úpravě držení těla.
Císařský řez
Po císařském řezu je cílem co nejrychlejší obnova kondice pacientky a prevence sekundárních změn.
První den po operaci by mělo cvičení trvat alespoň 15 minut. Provádíme dynamickou dechovou gymnastiku se souhybem horních končetin (např. na zádech, s nádechem vzpažit, s výdechem připažit). Nacvičujeme otáčení na lůžku a vstávání do stoje.
Druhý den provádíme cviky pro aktivaci svalů pánevního dna, cviky na zlepšení prokrvení v oblasti pánve a pohyby kyčelních kloubů většího rozsahu.
Třetí den po operaci opakujeme cvičení a polohujeme pacientku na břiše pro protažení břišních svalů a jizvy.
Po vytažení stehů přidáváme péči o jizvu; provádí se její hloubková masáž jako prevence vzniku srůstů v břišní dutině.
Dechová gymnastika – nácvik bráničního dýchání
Položte se na záda, pokrčte nohy a opřete se chodidly. Přiložte svou ruku pod pupík a nadechujte se do bříška. Cítíte, jak vám volně roste. Při maximálním nádechu jsou spodní žebra roztažená do stran a předozadně. Poté začněte vydechovat. Hrudník sklouzává dolů, žebra sjíždí směrem k břichu a na konci maximálního výdechu ucítíte aktivitu hlubokých břišních svalů. Tuto kontrakci můžete ověřit svými prsty umístěnými v hloubce nad pánevními výčnělky, kde ucítíte zatnutí svalu.
Cvičení hlubokého stabilizačního systému
Do hlubokého stabilizačního systému páteře řadíme hluboké břišní svaly (musculus transversus abdominis), krátké svaly v nejhlubší vrstvě podél páteře (musculi multifidi), svaly pánevního dna (diaphragma pelvis) a bránici (diaphragma). Dohromady tvoří komplex, který drží správné nastavení páteřních segmentů.
Cviky pro aktivaci těchto svalů
Aktivace a relaxace svalů pánevního dna
Před začátkem cvičení pánevního dna je vhodné podstoupit vyšetření u odborného fyzioterapeuta. Je třeba zjistit, které svaly pánevního dna jsou oslabeny a které jsou naopak ve spasmu. Od toho se pak odvíjí samotná terapie, při které svaly posilujeme nebo se je učíme relaxovat. Častým nálezem v oblasti pánevních svalů je neschopnost izolované aktivace či relaxace svalů. Klinicky se tyto poruchy mohou projevit poklesem orgánů malé pánve, inkontinencí nebo bolestí genitálií při močení či pohlavním styku.
Terapie pánevního dna začíná vleže na zádech s pokrčenými dolními končetinami aktivací – vtažením močové trubice. Je dobré si pánevní dno představit jako rozvinutý květ, který se s aktivací zavírá.
Cvičení můžeme rozdělit do 3 sérií:
1. série cviků
První aktivaci zkuste provést maximální silou bez zapojení hýžďových svalů a po 3 sekundách se uvolněte a představte si rozvíjející se květ. Dbejte na úplnou relaxaci všech svalů v oblasti pánve, zhluboka prodýchejte. Opakujte 5×.
Ve druhé fázi zkuste provést aktivaci pánevního dna 50% silou a vydržet 3 sekundy a poté opět úplně uvolnit stejně jako v předchozím kroku. Opakujte 5×.
V poslední fázi zkuste aktivovat svaly pánevního dna pouze 15% silou a vydržte 3 sekundy. Poté uvolněte a vnímejte rozdíl mezi malou aktivitou a úplnou relaxací. Opakujte 5×.
2. série cviků
Opakujte stejné aktivace jako v předchozí sérii. Vydržte aktivovat 7 sekund a cvik opakujte 8×.
3. série cviků
Opakujte stejné aktivace jako v předchozí sérii. Vydržte aktivovat 10 sekund a cvik opakujte 12×.
Nezapomínejte dbát na dostatečnou relaxaci svalů mezi jednotlivými kontrakcemi. Mezi sériemi vložte několikaminutovou pauzu a prodýchejte – viz brániční dýchání.
Pokud při porodu došlo s výraznějšímu poškození svalů pánevního dna je možnou terapií elektrická stimulace svalů.
Cvičení ve FYZIOklinice
V rámci našich skupinových cvičení nabízíme (dle aktuální nabídky) cvičení pro maminky po porodu. V rámci individuální fyzioterapie nabízíme také fyzioterapii kostrče a pánevního dna.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Pozice z Alexandrovy techniky - poloha opice
Návod na správné posazení na posteli dle Aloise Brüggera
Pozice z Alexandrovy techniky - poloha na všech čtyřech
Cviky na procvičení pohyblivosti pánevního dna
Články, které by vás mohly zajímat
Zdravé těhotenství v pohybu - 1. část: bezpečné a radostné sportování pro budoucí maminky
Pohled na to, jaké sporty a cvičení jsou v tomto období obvykle bezpečné a jaký mohou přinést prospěch.
Jaký přístup k porodu vybrat
Vyprávění Ivy Bílkové o její vlastní zkušenosti s porody doma, v klasické porodnici i v porodnici s alternativním přístupem.
Porod doma versus porod v porodnici
Jen Vy můžete rozhodnout o tom, jak přivedete na svět své miminko.
Bolesti v těhotenství
Jaké bolesti provází těhotné ženy? A jak těmto obtížím předcházet? Více v našem článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Fyzioterapie v těhotenství
Dobrý den,jsem v 17. týdnu těhotenství a trpím bolestmi zad a "zadku", při sezení, zvedání atd. Moje praktická doktorka by mi vystavila FT poukaz na fyzioterapii, ale mám zjistit, jestli mě můžete přijmout a pomoci, když jsem těho…
Zvládání bolestí páteře v těhotenství
Dobrý den,je mi 29 let, s partnerem máme 10-ti letou dceru a pokoušeli jsme se dlouho o další miminko. Jenže problém byl v tom, že jsem jako antikoncepci měla injekci s názvem DEPO-PROVERA. Po nějakých pěti letech se mi otěhotnět…
Magnetoterapie v těhotenství
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak moc je nebezpečná magnetoterapie na počátku těhotenství? Zda může dojít k potratu nebo jestli mně nebo plodu hrozí větší nebezpečí? Předem moc děkuji.